Článok pokračuje pod video reklamou
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Zdá sa, akoby okolo seba tancovali. Dva najvnútornejšie mesiace planéty Neptún majú zvláštne obežné dráhy, ktoré astronómovia doteraz nevideli nikde inde v Slnečnej sústave. Opisujú ich v štúdii vo vedeckom časopise Icarus.

Drobné mesiace Naiad a Thalassa objavila pred tridsiatimi rokmi sonda Voyager 2. Oba majú priemer menší ako sto kilometrov.
Ich obežné dráhy sú od seba vzdialené 1850 kilometrov. No nikdy sa k sebe takto blízko nedostanú.
Keď Naiad prechádza okolo pomalšieho Thalassa, sú od seba mesiace vzdialené približne 3540 kilometrov.
Môže za to obežná dráha mesiaca Naiad, ktorá je oproti jej susedovi naklonená a takmer perfektne načasovaná. Ak by ste sedeli na mesiaci Thalassa, zdalo by sa vám, že Naiad sa pohybuje kľukato.
"Existuje mnoho rozličných tancov planét, mesiacov a asteroidov, ale takýto sme nikdy predtým nevideli," vysvetľuje v tlačovej správe NASA odborníčka na dynamiku v Slnečnej sústave a hlavná autorka štúdie, Marina Brozovićová.
Naklonenú obežnú dráhu mesiac Naiad nadobudol zrejme vďaka ďalšiemu vnútornému mesiacu, ktorý ho na dráhu "vykopol."
"Naiad a Thalassa sú uzamknuté v tomto postavení pravdepodobne už veľmi dlho, pretože ich dráhy sú tak stabilnejšie. Udržiavajú pokoj tým, že sa k sebe nikdy nedostanú príliš blízko," dodáva ďalší autor, Mark Showalter z inštitútu SETI.