Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA. Umelá inteligencia dokáže predpovedať, či osoba do roka zomrie. Stačí, že sa pozrie na výsledky z vyšetrenia srdca.
Smrť predvída veľmi presne, dokonca aj vtedy, keď sa lekárovi zdali výsledky vyšetrenia v poriadku. Pre výskumníkov je záhadou, ako predpovedanie umelej inteligencie funguje.
Výsledky štúdie predstavia na stretnutí Americkej kardiologickej asociácie počas najbližšieho víkendu.
Veľmi presná
Americkí výskumníci vytrénovali dva špeciálne algoritmy na analýzu 1,77 milióna elektrokardiografických (EKG) vyšetrení srdca od takmer štyristo tisíc pacientov. Metóda EKG sleduje elektrickú činnosť srdca a umožňuje stanoviť diagnózu ochorení orgánu.

Jeden algoritmus skúmal iba EKG bez ďalších informácií o pacientoch. Druhý mal aj informácie o veku a pohlaví pacientov.
Vyšetrenia pacientov, ktoré skúmala umelá inteligencia, boli archívne. Výsledky algoritmov tak dokázali výskumníci porovnať s reálnym výsledkom.
Algoritmy mali zisťovať, ktorí pacienti mali vyššie riziko úmrtia do roka od vyšetrenia. Algoritmus, ktorý skúmal iba samotné EKG, bol vo svojich predpovediach oveľa presnejší.
Vidí, čo lekárom uniká
Umelá inteligencia predpovedala riziko úmrtia aj u ľudí, u ktorých lekári vyhodnotili výsledky EKG ako normálne.

Tieto výsledky prezerali spätne a nezávisle od seba aj traja kardiológovia. Ani jeden z nich nevidel na elektrokardiograme riziko úmrtia, ktoré si všimol algoritmus.
Mohlo by to znamenať, že umelá inteligencia vidí niečo, čo ľudia nezachytia, ignorujú alebo považujú za normálny výsledok.
"Je to najdôležitejšie zistenie tejto štúdie," píše v tlačovej správe Americkej kardiologickej asociácie Brandon Fornwalt, hlavný autor štúdie.
Zatiaľ je neznáme, čo presne umelá inteligencia vo výsledkoch zachytáva a ako dokáže presne predpovedať úmrtie pacientov.