SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Darwinia - absolutórium nezávislej hernej scény

Časy, keď sa počítačové hry robili s citom a láskou, časy, keď ste pri hraní každej z nich mali jedinečný a neopísateľný pocit, sú dávno preč. Drvivá väčšina hier sa robí už len za jediným účelom, a tým sú peniaze. S tým sa ale nedá nič robiť, a musíme sa

Časy, keď sa počítačové hry robili s citom a láskou, časy, keď ste pri hraní každej z nich mali jedinečný a neopísateľný pocit, sú dávno preč. Drvivá väčšina hier sa robí už len za jediným účelom, a tým sú peniaze. Tajomno a čaro okolo hier už dávno vymizlo, stali sa záležitosťou pre široké masy a starým hráčom niekedy ostávajú len oči pre plač. S tým sa ale nedá nič robiť, taký je vývoj tohto sveta a musíme sa s tým zmieriť. Introversion Software vás pozýva na malý výlet do starých dobrých čias. Vitajte vo svete Darwinie.

Skryť Vypnúť reklamu

Svet v ktorom sa hra odohráva, je úplne iný ako ten v ktorom každé ráno vstávate do práce a do školy, ale predsa s ním má čosi spoločné. Tento svet sa volá Darwinia a vytvoril ho počítačový génius Dr. Sepulveda. Je to virtuálny svet bežiaci v počítačovej sieti, obývaný virtuálnymi bytosťami, Darwinianmi. Sú produktom výskumu algoritmu genetického kódu obrovskej hodnoty. Celou sieťou sa však šíri nebezpečný vírus a vy máte za úlohu pomôcť doktorovi tento svet zachrániť.

Darwinia je akási zmes stratégie a arkády, podobná veľmi úspešnej hre Black & White. Máte neobmedzený pohyb a svetom si môžete poletovať ako boh. Vašou prvoradou úlohou je zničiť všetky vírusy, ktoré sa nekontrolovateľne rozmnožujú. Do mapy vždy vstúpite prostredníctvom portu, ktorý si otvoríte v predchádzajúcej mape. Hneď ako sa v novej mape objavíte, môžete vytvoriť svoj prvý proces. Napríklad čatu, s ktorou budete bojovať proti vírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednotky ovládate podobne ako v praobyčajnej stratégii, označíte si svoju čatu a zadáte jej, kam má ísť. Zaujímavejšie je, ako s ňou bojujete. Nezadávate nepriateľa, na ktorého sa majú vojaci útočiť, ale streľbu ovládate priamo vy. Čo dodáva hre istú dávku arkádovosti a akcie. Ďalším významným procesom, ktorým hneď zo začiatku disponujete, je inžinier, ktorý môže rekonfigurovať budovy a tým ich pripojiť na vašu stranu. Poprípade s ním môžete zbierať duše padlých nepriateľov a v inkubátore ich pretransformovať na Darwinianov.

Darwiniani sú základom celého tohto sveta, sú relatívne primitívni, takže ich nemôžete ovládať priamo, ale iba pomocou vodcu. Čo je opäť ďalší proces, ktorý máte vo svojej výzbroji. Maličkí Darwiniani sú veľmi významní, pretože ako jediní dokážu ovládať budovy, ktoré musíte dať do pohybu, aby ste prešli misiu. V podstate sú to maličké, celkovo neškodné zelené bytosti. Neškodné až do chvíle, kým nedostanú do rúk zbrane a tu sa na rad dostáva náš významný doktor Sepulveda, ktorý ma na starosti výskum.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže to máme už ďalšiu významnú zložku hry. Doktorovi zadávate, čomu sa má vo svojom výskume venovať. Môžete napríklad zlepšiť svoj "task manager", takže môžete naraz spustiť viac procesov, čiže mať naraz viac jednotiek. Poprípade vylepšiť konkrétne niektorý druh jednotiek. Počas celej hry nachádzate po mapách časti zdrojových kódov, čo sú doktorove stratené výskumy, takže takýmto spôsobom postupom času získavate nové procesy alebo nové zbrane pre svoju čatu. Taký airstrike v neskorších fázach hry pôsobí v celku efektne a poradí si aj s obrovskými masami nepriateľov.

           

GRAFIKA 7 / 10
Vizuálna stránka z technického hľadiska nie je na vysokej úrovni. Nenarazíte tu na žiaden bump-mapping, blur efekt, reálne tiene a podobné „zbytočnosti“. Darwinia je nízkorozpočtová hra, takže ak vám v hrách ide v prvom rade o nádhernú grafiku, môžete dať tomuto dielu zbohom. Napriek tomu, čo som doteraz o grafike povedal, nemám dôvod povedať, že by bola odpudivá alebo škaredá. Práve naopak, je rozkošná :). Pripomína staré dobré časy. Vaše jednotky vyzerajú ako z éry hier na 486ke. Svet v ktorom sa hra odohráva, pôsobí ako virtuálna realita v System Shocku alebo Trone. Napriek tomu je zaujímavý a svojim spôsobom pestrý. V každej mape sú nové objekty, ktoré sa postupne, ako k nim dopravujete darwinianov, dostávajú do pohybu, až sa nakoniec celá mapa rozhýbe do jedného veľkolepého baletu, na konci ktorého je napríklad výroba obrnených transportérov.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE  10 / 10
Interface je výborný a som z neho absolútne nadšený. Presne kopíruje všeobecné predstavy virtuálneho sveta. Aj ovládanie hry má krásne odkazy do sveta počítačov. Medzi jednotkami sa prepínate kombináciou kláves alt a tab a jednotlivé procesy rušíte skratkou ctrl+c, tak ako aj v Linuxe. Autori od tvorcov Black & White prevzali nápad so skratkami v podobe obrazcov, ktoré musíte (konkrétne v tejto hre) nakresliť do "task managera". Obrazce nie sú zložité, takže s ovládaním nie sú absolútne žiadne problémy. Na moje prekvapenie obsahuje menu na takúto hru pomerne veľa možností.

HRATEĽNOSŤ  10 / 10
Kašlem na to, kto si čo myslí. Mňa táto hra nadchla a keď ide o hrateľnosť, je to jedna z najlepších hier, akú som v poslednej dobe hral. Doom 3 mal síce super grafiku ale okrem toho nič. Táto hra má nápad a iskru, nič iné ani nepotrebuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka tomu, že v hre nie sú žiadne suroviny odpadá bremeno so staraním sa o ekonomiku, čo by s hry urobilo, len ďalšiu obyčajnú stratégiu. Procesy môžete podľa ľubovôle rušiť a vytvárať. Bojová jednotka disponuje štyrmi zbraňami, z ktorých každá je jedinečná a pri tom tak obyčajná. Súboje majú iskru a ak budete bojovať proti kolónii mravcov (jeden z druhov vírusov), zistíte, o čom hovorím. Projektily odletujú na všetky strany, do toho prilietajú „lietadlá“ zhadzujúce nálože a zo všadiaľ sa na vás rútia vírusy a vy máte čo robiť, aby ste ich zastavili. Pripomenie sa vám film Votrelec, keď sa na hlavných hrdinov zo všetkých šácht hrnuli slizké príšery.

             

MULTIPLAYER
Možnosť hrať po sieti alebo internete autori do hry neimplementovali.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Zvukov v tejto hre nie je príliš veľa, tie čo budete počuť však výborne do celej atmosféry zapadajú - či už sú to škrekoty vírusov alebo výbuchy  granátov. Celkovú atmosféru hry umocňujú aj na prvý pohľad nenápadné zvuky v pozadí. K dokonalosti chýba už len dabing doktora Sepulveda, ale nebuďme zas až tak nároční, nemôžeme mať všetko, ostané klady hry to dokážu bohato vynahradiť.

HUDBA 8 / 10
Hudba je jedným slovom úplne psycho. Žánrovo by sa dala zaradiť do dnes tak populárnej elektroniky. Našťastie to však nie je otrepaný trance alebo techno. Ak by som to mal k niečomu prirovnať, musel by som asi veľmi dlho rozmýšľať a hľadať vhodného kandidáta na porovnávanie. To treba jednoducho počuť. Veľmi ma však mrzí, že ju nie je počuť častejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Umelá inteligencia je trošku spornou záležitosťou. Ak ide o vaše jednotky, je to niekedy dosť smutný pohľad. Vidieť, ako si to vaša čata miery rovno skrz silové pole, ktoré ich okamžite rozloží na bezvýznamné jednotky a nuly, nepoteší žiadneho hráča. Na druhej strane nepriatelia ma dokázali miestami príjemne prekvapiť, keď ma trošku obehli a napadli z viacerých strán, tak že som mal problém vhodne ich svojou paľbou pokryť.

Ak ide o náročnosť hry, nie je tu veľmi čo riešiť. Úroveň si zvoliť nemôžete, takže odpadá problém dilemy. Náročnosť, ktorú nám autori nastavili, ťažko nejakým spôsobom zaradiť, keďže v hre nie sú prítomné žiadne suroviny a budovy, ktoré raz obsadíte už nestratíte. Niektoré bitky však ľahké nie sú a chce to nejaký čas, kým sa prebojujete celým levelom, skôr či neskôr sa to však podarí každému trošku skúsenejšiemu hráčovi.

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Ak máte doma hru Sims aj so všetkými 99 datadiskami, tak so mnou určite súhlasiť nebudete. A keď patríte do skupiny ľudí, čo každý mesiac aktualizujú svoj hardvér, aby im neunikli žiadne grafické krásy herného trhu, pravdepodobne nad touto hrou len mávnete rukou. Pre mňa (a určite aj pre iných ľudí) znamená táto hra veľa, je to výborný titul, ktorý mi pripomenul, aké hry boli a ešte stále môžu byť. Hodnotením tiež vzdávam hold autorom, ktorí dokázali s minimálnymi zdrojmi a bez distribútora hru vytvoriť a vydať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora.
Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii.
Miesto atentátu na jadrového vedca.
Mária Kolíková

Neprehliadnite tiež

Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 3. Bývanie v meste predlžuje život
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Aká je chémia vôní
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Aká je chémia vôní
 8. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 9. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 10. Bývanie v meste predlžuje život
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 065
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 18 005
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 700
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 000
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 436
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 258
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 884
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 600
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 183