SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Deti 11. septembra 2001 zdedili po matkách stres

Stres síce nepatrí k hmotným statkom, napriek tomu ho zrejme možno dediť. Tehotné ženy, ktoré 11. septembra 2001 zažili šok pri teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum, podľa výsledkov menšieho výskumu "podarovali" náchylnosť na stres aj svojim .

Narodenie dieťaťa je vždy veľká udalosť. Deti, ktoré sa narodili stresovaným matkám po 11. septembri 2001, však zrejme budú mať o problém viac. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

Stres síce nepatrí k hmotným statkom, napriek tomu ho zrejme možno dediť. Tehotné ženy, ktoré 11. septembra 2001 zažili šok pri teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum, podľa výsledkov menšieho výskumu "podarovali" náchylnosť na stres aj svojim deťom. Napísal o tom New Scientist s použitím štúdie, publikovanej v odbornom časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Výskumníci z Edinburskej univerzity v Škótsku a newyorskej Lekárskej školy Mount Sinai vyšetrili 38 žien, ktoré trpia na PTSD (post-traumatickú stresovú poruchu). Zistili u nich nečakane málo kortizolu, čo signalizuje ich zvýšenú citlivosť na stres. Okrem toho aj u ich detí vedci našli abnormálne znížené hladiny tohto hormónu, produkovaného kôrou nadobličiek. Znamená to, že "stresový program" sa v potomkoch žien, traumatizovaných najhorším teroristickým útokom v histórii, mohol vyvinúť už v maternici.

Produkcia kortizolu je odpoveďou na stres a jedným z jej prejavov je zvýšený krvný tlak a obsah cukru v krvi. Silný pretrvávajúci stres môže hladinu hormónu naopak znížiť, pretože telo ho nestačí vyprodukovať dostatočné množstvo.

Už predchádzajúce štúdie ukázali, že traumatizovaným matkám sa častejšie rodia deti náchylnejšie na stres. Odborníci to spájali skôr s výchovou, pretože rodičia deťom častejšie rozprávali o svojich ťaživých zážitkoch, čím v nich mohli vyvolávať stres. Biologické pochody v tele sa nebrali do úvahy.

"Deti, ktoré sme vyšetrovali, mali v tom čase približne rok," povedal Jonathan Seckl z Edinburskej univerzity. "Mohli sme preto predpokladať, že post-traumatická porucha vznikla buď na veľmi skorých etapách vzťahu medzi rodičom a dieťaťom, v čase 'programovania' obsahu kortizolu v krvi, alebo ako výsledok genetickej náchylnosti na stres."

Pretože však znížené hladiny kortizolu vedci zaznamenali u žien, ktoré boli v čase útoku v tretej tretine tehotenstva, ukazuje to na biologickú príčinu problémov. Podľa Andrewa Steptoa z University College v Londýne presný vzťah medzi týmto hormónom a stresom ešte nepoznáme. Je však nepochybné, že znížená hladina kortizolu môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, najmä tým, že ovplyvňuje funkciu imunitného systému. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda OSIRIS-REx.