Akasa Evo 33 - notorický nasávač tepla

Dnešná generácia procesorových chladičov rieši odvod tepla rôznymi aktívnymi prvkami. Kým niektorí používajú viacero medených heatpipe rúrok pre rýchle "odsatie" tepla z miesta jeho vzniku, iní používajú jedinú. Omnoho hrubšiu.

Spoločnosť AKASA rozšírila svoje portfólio chladičov o nový model Evo 33, ktorý sa vyrába v dvoch variantoch, líšiacich sa škálou podporovaných soketov. V oboch prípadoch však ide o identický chladiaci systém, z ktorých sme sa dnes rozhodli podrobiť testom variant určený pre procesorovú platformu Intel.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca dodáva na trh chladiaci systém pre procesory ako modulárnu stavebnicu, prehľadne usporiadanú v kurfíku. Nádjete tu pasívny chladič, pomocnú ventilačnú jednotku, montážnu sadu i regulátor výkonu. Prehľadnosť dodávanému systému zaiste nechýba ani v najmenšom detaile.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladiaca veža upúta svojim mechanickým vyhotovením, ktoré dbá okrem precíznej detailnej konštrukcie a funkcionality i na samotný dizajn. Masívna montážna základňa je s chladiacimi lamelami spojená objemným medeným heatpipe jadrom, pričom lamely sú zapuzdrené do oceľového rámu so zaujímavou povrchovou úpravou. Pasívna časť chladenia pôsobí dojmom celistvej zohratej sústavy, kde má výrobca premyslený každý detail. Neutrálne farebné vyhotovenie moddingovo doplní každý systém.


FOTO - MILAN GIGEL

Tepelný výmenník je mechanicky nalisovaný na aktívnom medenom jadre, pričom jednotlivé lamely sú obdĺžnikového tvaru a výrobca ich vyhotovil z hliníka. Celkovo sa na odovzdávaní tepla okoliu podieľa 32 lamiel, ktoré sú už na prvý pohľad nezvyčajne hrubé. Kým iné produkty s podobnou konštrukciou používajú nahustené lamely s hrúbkou pár desatín milimetra diletované medzerou jedného milimetra, tu zvolil výrobca 0,6mm hrúbku s 2 mm odstupom. Lamely majú obdĺžnikový tvar so skosenými rohmi s rozmerom 6,5×8,5 centimetra. Bočné steny sú polouzavreté a tvoria akýsi vzduchovod alebo tunel.


FOTO - MILAN GIGEL

Druhá dvojica bočníc umiestnená na širšej strane je plne otvorená a pomocou štvorice otvorov na oboch stranách predpripravená pre montáž pomocnej aktívnej ventilácie s 80 mm stranou. Pozornosti by však nemala ujsť ani 5 mm hrubá hliníková základňa, ktorá je primárnym prvkom pre zvýšenie výkonnosti transportného tepelného systému v prípade slabšieho odovzdávania tepla lamelami. Ide o akýsi tepelný kompenzátor ktorý odoberie časť tepla aby odľahčil aktívny dopravný systém aktívneho medeného jadra pri chvíľkových prehriatiach.


FOTO - MILAN GIGEL

Aktívne medené jadro je uzavreté naskrutkovanou západkou, ktorá naznačuje výrobný proces. Medená rúra s tvarovo prispôsobiteľnou základňou a vnútorným závitom je naplnená transportnou kvapalinou a následne zazátkovaná uzáverom s vonkajším závitom. Mechanická deformácia koncov ktorá je používaná pri menších priemeroch by bola náročná (mechanicky a finančne) a dizajnovo menej akceptovateľná.


FOTO - MILAN GIGEL

Styčná plocha medeného jadra je dodávané s predaplikovanou pastou zlepšujúcou tepelnú výmenu. Ide o materiál AK-450, ktorý má kašovitú, mastnú konzistenciu i za studena. Demontáž chladiča je následne jednoduchou záležitosťou i bez predhrievania - použitá pasta sa nespeká. Pri samotnej montáži dávajte pozor a ochranný polyetylénový kryt odlepte až tesne pred aplikáciou.


FOTO - MILAN GIGEL

Montážny sytstém chladiča EVO 33 s modelovým označením AK-912 využíva štvoricu skrutiek s pružením pre montáž do otvorov soketu 478 základnej dosky. Aby bolo použitie čo najjednoduchšie, predpripravené skrutky s pružinami sú fixované segerkami tak, aby bola manipulácia pri montáži a demontáži čo najjednoduchšia. Za pozornosť stojí aj dokonale hladký povrch medeného jadra, ktorý sa skrýva pod jemnou vrstvičkou pasty.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod základnú dosku sa inštaluje platňa, ktorá zaisťuje jej minimálnu námahu a poškodenie. Stredná časť je vybavená plastovým tvárnym telesom, ktoré udrží dostatočný dištanc medzi kovovým torzom a vodivými časťami dosky.


FOTO - MILAN GIGEL

Výstupok je pomerne slušne zvládnutý, a tak sa vyskratovania kontaktov pätice obávať nemusíte. Práve tie sú z ohroziteľných prvkov najdlhšie a najostrejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste boli schopní prispôsobiť celkový výkon chladenia aktívnym doplnkom, nechýba ani ventilátor s priemerom 80 milimetrov a štvorica skrutiek pre jeho ukotvenie na systéme. Rám je vyhotovený z priesvitného bezfarebného plastu, vrtuľa je oranžovej farby, ktorá pod UV žiarením iluminuje. Ide o štandardný ventilátor používaný firmou, ktorý má dvojradové guľôčkové obloženie, tichý chod a dlhodobú životnosť. Jeho nominálne otáčky pri plnej záťaži stúpajú až na hranicu 4000 RPM, pomocou regulátora je však možné stiahnuť ich na polovicu. Prietok vzduchu v závislosti od výkonu pokrýva rozsah od 0,8 do 106 metra kubickému, čomu zodpovedá i akustický profil. Hlučnosť prevádzky dosahuje od 23 do 43 dBa v závislosti od vyťaženia.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste však získali úplnú kontrolu nad systémom, nesmie chýbať ani systém pre mechanické riadenie otáčok, či nastavenie výkonnostného stropu ak pre riadenie použijete elektroniku základnej dosky. Vývojári zvolili vyhotovenie pre montáž na zadný panel PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Samozrejmosťou je i káblový set a inštalačný manuál. Zvyšok je už na vás. Budete potrebovať trocha zručnosti, skrutkovač a svoje šikovné ruky.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladič je určený pre procesory Intel Pentium 4 a Celeron osadené v sokete 478. Keďže je snahou dosiahnuť intenzívnejší prítlak aktívneho medeného jadra na tepelný rozvádzač procesora, konštruktéri neriskovali zlyhanie tradičnej plastovej klietky a rozhodli sa pre náhradu. Prvým krokom bude teda jej odstránenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Existujú dva možné postupy. Prvý je menej pohodlný a vyžaduje si plochý skrutkovač s krátkou rúčkou. V každom rohu pomocou neho povytiahnete plastovú ihlicu aby sa uvolnila plastová rúrka, ktorá je zacvaknutá do dosky.


FOTO - MILAN GIGEL

Druhá metóda je o čosi rýchlejšia. Pomocou šidla vytlačíte stredovú plastovú ihlicu do jej nepracovnej polohy a klietku následne zo základnej dosky vytiahnete.


FOTO - MILAN GIGEL

Či už sa podľa podmienok a možností rozhodnete pre prvý alebo druhý spôsobom, výsledkom bude základná doska bez klietky so štvoricou montážnych otvorov. Práve tie sú kľúčovým prvkom pre montáž chladiča na platňu, ktorá sa umiestni pod základnú dosku. Jej demontáž je teda nutnosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Klietku si však pre istotu starostlivo odložte. Môže sa vám zísť pri predaji dosky bez chladiča alebo pri reklamácii. Nespoliehajte sa na to, že ju už v budúcnosti potrebovať nebudete.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodné kovové plato zasuniete do štvorice otvorov tak, aby bolo možné do neho z vrchnej strany zarezávať skrutky. Uistite sa, že na spodnej časti dosky nič nevyčnieva a neopiera sa priamo o čierny nastriekaný povrch. Izolačná vrstva nie je nezničiteľná a mohol by nastať skrat. Drvivá väčšina výrobcov však rešpektuje pravidlá a z druhej strany dosky v priestore klietky by nemali byť žiadne súčiastky.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladič nasaďte na lícnej srane tak, aby jeho skrutky zapadli do podstavca. Teplovodivá pasta okamžite z medzery vytesná vzduch a pomerne pevne fixuje chladič na mieste jeho montáže.


FOTO - MILAN GIGEL

Pomocu skrutkovača s krížovou hlavicou a dostatočne dlhým krkom zaistite skrutky až po krajnú polohu. Keďže upínanie je prenášané cez štvoricu pružín, nemusíte sa báť toho, že by ste mohli čosi poškodiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak montujete na chladič i ventilátor (ako je tomu v našom prípade), voľte jeho umiestnenie tak, aby smeroval vyfukujúci vzduch smerom k zdrojovej časti. Tým sa vám podarí zosúladiť toky vzduchu v skrini a využiť chladenie procesora i pre tepelné odbremenenie ostatných komponentov.


FOTO - MILAN GIGEL

V našom teste sme zvolili tradičnú PC skriňu osadenú nasávacím ventilátorom v jej čelnej časti a zdroj Enermax s dvojvrtuľovým chladiacim systémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri teste sme zvolili zostavu s procesorom Intel Pentium 4 2,8 GHz s technológiou HyperThreading v 130 nanometrovom vyhotovení, ktorý sme podrobili dvojici rôznych taktovaní. Merali sme teplotu procesora pri IDLE režime kedy vykonával iba tie najnevyhnutnejšie operácie pre zobrazenie SETUPu a pri plnej záťaži oboch virtuálnych jadier. V oboch prípadoch sa sledovala teplota vždy po 15 minútovom cykle monotónnej záťaže, a to za podmienky že zobrazovaná teplota bola stabilná. Pre použitý procesor udáva dokumentácia výrobcu maximálnu prevádzkovú teplotu 75°C. Tej sme sa však pri testoch ani len nepriblížili.


Chladič počas testovacej prevádzky vykazoval vysoký chladiaci výkon bez kolísania, pričom z pohľadu charakteristiky jeho prevádzky možno povedať, že jeho chladiaci potenciál prevyšuje záťaž, ktorú sme mu boli schopní poskytnúť. Chod svojou hlučnosťou neprevyšuje tichú líniu chladičov, na trhu sa však nájdu i také, ktoré sú o čosi tichšie. Výhodou tohto chladiča je, že pri procesoroch s nižším taktom ho môžu používatelia v spolupráci so zdrojom s 12 centimetrovým ventilátorom použiť i ako úplne pasívny chladiaci systém, ktorý dokonale zvládne ich požiadavky. S predimenzovaním pasívneho chladenia je tak možné zostaviť systém, ktorý bude úplne nehlučný.

Dostupnosť: http://www.akasa.co.uk

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KULTÚRA

Nie je to dosť dobré. Slovenským filmárom chýba niekto, kto by im to povedal

Režisér György Kristóf oslávil úspech v Cannes v policajnej cele.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.

Neprehliadnite tiež

Originál dokumentu alebo podvrh? Nová technológia spozná hárky papiera

Štruktúra vlákien je pre každý hárok papiera jedinečná. Je ako odtlačok prsta.

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 610
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 430
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 267
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 895
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 997
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 449
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 402
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 269
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 565
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 025