SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Akasa Evo 33 - notorický nasávač tepla

Dnešná generácia procesorových chladičov rieši odvod tepla rôznymi aktívnymi prvkami. Kým niektorí používajú viacero medených heatpipe rúrok pre rýchle "odsatie" tepla z miesta jeho vzniku, iní používajú jedinú. Omnoho hrubšiu.

Spoločnosť AKASA rozšírila svoje portfólio chladičov o nový model Evo 33, ktorý sa vyrába v dvoch variantoch, líšiacich sa škálou podporovaných soketov. V oboch prípadoch však ide o identický chladiaci systém, z ktorých sme sa dnes rozhodli podrobiť testom variant určený pre procesorovú platformu Intel.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca dodáva na trh chladiaci systém pre procesory ako modulárnu stavebnicu, prehľadne usporiadanú v kurfíku. Nádjete tu pasívny chladič, pomocnú ventilačnú jednotku, montážnu sadu i regulátor výkonu. Prehľadnosť dodávanému systému zaiste nechýba ani v najmenšom detaile.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Chladiaca veža upúta svojim mechanickým vyhotovením, ktoré dbá okrem precíznej detailnej konštrukcie a funkcionality i na samotný dizajn. Masívna montážna základňa je s chladiacimi lamelami spojená objemným medeným heatpipe jadrom, pričom lamely sú zapuzdrené do oceľového rámu so zaujímavou povrchovou úpravou. Pasívna časť chladenia pôsobí dojmom celistvej zohratej sústavy, kde má výrobca premyslený každý detail. Neutrálne farebné vyhotovenie moddingovo doplní každý systém.


FOTO - MILAN GIGEL

Tepelný výmenník je mechanicky nalisovaný na aktívnom medenom jadre, pričom jednotlivé lamely sú obdĺžnikového tvaru a výrobca ich vyhotovil z hliníka. Celkovo sa na odovzdávaní tepla okoliu podieľa 32 lamiel, ktoré sú už na prvý pohľad nezvyčajne hrubé. Kým iné produkty s podobnou konštrukciou používajú nahustené lamely s hrúbkou pár desatín milimetra diletované medzerou jedného milimetra, tu zvolil výrobca 0,6mm hrúbku s 2 mm odstupom. Lamely majú obdĺžnikový tvar so skosenými rohmi s rozmerom 6,5×8,5 centimetra. Bočné steny sú polouzavreté a tvoria akýsi vzduchovod alebo tunel.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Druhá dvojica bočníc umiestnená na širšej strane je plne otvorená a pomocou štvorice otvorov na oboch stranách predpripravená pre montáž pomocnej aktívnej ventilácie s 80 mm stranou. Pozornosti by však nemala ujsť ani 5 mm hrubá hliníková základňa, ktorá je primárnym prvkom pre zvýšenie výkonnosti transportného tepelného systému v prípade slabšieho odovzdávania tepla lamelami. Ide o akýsi tepelný kompenzátor ktorý odoberie časť tepla aby odľahčil aktívny dopravný systém aktívneho medeného jadra pri chvíľkových prehriatiach.


FOTO - MILAN GIGEL

Aktívne medené jadro je uzavreté naskrutkovanou západkou, ktorá naznačuje výrobný proces. Medená rúra s tvarovo prispôsobiteľnou základňou a vnútorným závitom je naplnená transportnou kvapalinou a následne zazátkovaná uzáverom s vonkajším závitom. Mechanická deformácia koncov ktorá je používaná pri menších priemeroch by bola náročná (mechanicky a finančne) a dizajnovo menej akceptovateľná.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Styčná plocha medeného jadra je dodávané s predaplikovanou pastou zlepšujúcou tepelnú výmenu. Ide o materiál AK-450, ktorý má kašovitú, mastnú konzistenciu i za studena. Demontáž chladiča je následne jednoduchou záležitosťou i bez predhrievania - použitá pasta sa nespeká. Pri samotnej montáži dávajte pozor a ochranný polyetylénový kryt odlepte až tesne pred aplikáciou.


FOTO - MILAN GIGEL

Montážny sytstém chladiča EVO 33 s modelovým označením AK-912 využíva štvoricu skrutiek s pružením pre montáž do otvorov soketu 478 základnej dosky. Aby bolo použitie čo najjednoduchšie, predpripravené skrutky s pružinami sú fixované segerkami tak, aby bola manipulácia pri montáži a demontáži čo najjednoduchšia. Za pozornosť stojí aj dokonale hladký povrch medeného jadra, ktorý sa skrýva pod jemnou vrstvičkou pasty.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pod základnú dosku sa inštaluje platňa, ktorá zaisťuje jej minimálnu námahu a poškodenie. Stredná časť je vybavená plastovým tvárnym telesom, ktoré udrží dostatočný dištanc medzi kovovým torzom a vodivými časťami dosky.


FOTO - MILAN GIGEL

Výstupok je pomerne slušne zvládnutý, a tak sa vyskratovania kontaktov pätice obávať nemusíte. Práve tie sú z ohroziteľných prvkov najdlhšie a najostrejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste boli schopní prispôsobiť celkový výkon chladenia aktívnym doplnkom, nechýba ani ventilátor s priemerom 80 milimetrov a štvorica skrutiek pre jeho ukotvenie na systéme. Rám je vyhotovený z priesvitného bezfarebného plastu, vrtuľa je oranžovej farby, ktorá pod UV žiarením iluminuje. Ide o štandardný ventilátor používaný firmou, ktorý má dvojradové guľôčkové obloženie, tichý chod a dlhodobú životnosť. Jeho nominálne otáčky pri plnej záťaži stúpajú až na hranicu 4000 RPM, pomocou regulátora je však možné stiahnuť ich na polovicu. Prietok vzduchu v závislosti od výkonu pokrýva rozsah od 0,8 do 106 metra kubickému, čomu zodpovedá i akustický profil. Hlučnosť prevádzky dosahuje od 23 do 43 dBa v závislosti od vyťaženia.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste však získali úplnú kontrolu nad systémom, nesmie chýbať ani systém pre mechanické riadenie otáčok, či nastavenie výkonnostného stropu ak pre riadenie použijete elektroniku základnej dosky. Vývojári zvolili vyhotovenie pre montáž na zadný panel PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Samozrejmosťou je i káblový set a inštalačný manuál. Zvyšok je už na vás. Budete potrebovať trocha zručnosti, skrutkovač a svoje šikovné ruky.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladič je určený pre procesory Intel Pentium 4 a Celeron osadené v sokete 478. Keďže je snahou dosiahnuť intenzívnejší prítlak aktívneho medeného jadra na tepelný rozvádzač procesora, konštruktéri neriskovali zlyhanie tradičnej plastovej klietky a rozhodli sa pre náhradu. Prvým krokom bude teda jej odstránenie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Existujú dva možné postupy. Prvý je menej pohodlný a vyžaduje si plochý skrutkovač s krátkou rúčkou. V každom rohu pomocou neho povytiahnete plastovú ihlicu aby sa uvolnila plastová rúrka, ktorá je zacvaknutá do dosky.


FOTO - MILAN GIGEL

Druhá metóda je o čosi rýchlejšia. Pomocou šidla vytlačíte stredovú plastovú ihlicu do jej nepracovnej polohy a klietku následne zo základnej dosky vytiahnete.


FOTO - MILAN GIGEL

Či už sa podľa podmienok a možností rozhodnete pre prvý alebo druhý spôsobom, výsledkom bude základná doska bez klietky so štvoricou montážnych otvorov. Práve tie sú kľúčovým prvkom pre montáž chladiča na platňu, ktorá sa umiestni pod základnú dosku. Jej demontáž je teda nutnosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Klietku si však pre istotu starostlivo odložte. Môže sa vám zísť pri predaji dosky bez chladiča alebo pri reklamácii. Nespoliehajte sa na to, že ju už v budúcnosti potrebovať nebudete.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Spodné kovové plato zasuniete do štvorice otvorov tak, aby bolo možné do neho z vrchnej strany zarezávať skrutky. Uistite sa, že na spodnej časti dosky nič nevyčnieva a neopiera sa priamo o čierny nastriekaný povrch. Izolačná vrstva nie je nezničiteľná a mohol by nastať skrat. Drvivá väčšina výrobcov však rešpektuje pravidlá a z druhej strany dosky v priestore klietky by nemali byť žiadne súčiastky.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladič nasaďte na lícnej srane tak, aby jeho skrutky zapadli do podstavca. Teplovodivá pasta okamžite z medzery vytesná vzduch a pomerne pevne fixuje chladič na mieste jeho montáže.


FOTO - MILAN GIGEL

Pomocu skrutkovača s krížovou hlavicou a dostatočne dlhým krkom zaistite skrutky až po krajnú polohu. Keďže upínanie je prenášané cez štvoricu pružín, nemusíte sa báť toho, že by ste mohli čosi poškodiť.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ak montujete na chladič i ventilátor (ako je tomu v našom prípade), voľte jeho umiestnenie tak, aby smeroval vyfukujúci vzduch smerom k zdrojovej časti. Tým sa vám podarí zosúladiť toky vzduchu v skrini a využiť chladenie procesora i pre tepelné odbremenenie ostatných komponentov.


FOTO - MILAN GIGEL

V našom teste sme zvolili tradičnú PC skriňu osadenú nasávacím ventilátorom v jej čelnej časti a zdroj Enermax s dvojvrtuľovým chladiacim systémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri teste sme zvolili zostavu s procesorom Intel Pentium 4 2,8 GHz s technológiou HyperThreading v 130 nanometrovom vyhotovení, ktorý sme podrobili dvojici rôznych taktovaní. Merali sme teplotu procesora pri IDLE režime kedy vykonával iba tie najnevyhnutnejšie operácie pre zobrazenie SETUPu a pri plnej záťaži oboch virtuálnych jadier. V oboch prípadoch sa sledovala teplota vždy po 15 minútovom cykle monotónnej záťaže, a to za podmienky že zobrazovaná teplota bola stabilná. Pre použitý procesor udáva dokumentácia výrobcu maximálnu prevádzkovú teplotu 75°C. Tej sme sa však pri testoch ani len nepriblížili.

Skryť Vypnúť reklamu


Chladič počas testovacej prevádzky vykazoval vysoký chladiaci výkon bez kolísania, pričom z pohľadu charakteristiky jeho prevádzky možno povedať, že jeho chladiaci potenciál prevyšuje záťaž, ktorú sme mu boli schopní poskytnúť. Chod svojou hlučnosťou neprevyšuje tichú líniu chladičov, na trhu sa však nájdu i také, ktoré sú o čosi tichšie. Výhodou tohto chladiča je, že pri procesoroch s nižším taktom ho môžu používatelia v spolupráci so zdrojom s 12 centimetrovým ventilátorom použiť i ako úplne pasívny chladiaci systém, ktorý dokonale zvládne ich požiadavky. S predimenzovaním pasívneho chladenia je tak možné zostaviť systém, ktorý bude úplne nehlučný.

Dostupnosť: http://www.akasa.co.uk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Rok 2020 dosiahol remízu. Bol takmer najteplejší

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 752
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 123
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 616
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 438
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 701
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 614
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 270
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 230
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 186
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 069