Bratislava 18. mája (TASR) - Medziročná miera softvérovej kriminality na Slovensku poklesla v roku 2004 oproti roku 2003 o 2 %, pričom sa znížila z 50 % na 48 %. Informoval o tom dnes tlačový hovorca Business Software Alliance (BSA) Roman Karabelli.
Napriek klesajúcemu trendu tohto druhu kriminality však Karabelli zdôraznil, že kvôli minuloročnému nárastu trhu došlo k medziročnému zvýšeniu škôd spôsobených výrobcom softvéru zo 40 na 48 miliónov Sk.
Celosvetovo sa softvérová kriminalita v roku 2004 znížila o 1 % a predstavovala hodnotu 35 %.
Podľa názoru viceprezidentky BSA pre Európu, Blízky Východ a Afriku Beth Scottovej spôsobuje nízky pokles miery softvérového pirátstva prekážku ekonomického rastu a rozvoja informačnej ekonomiky. BSA však podľa jej názoru nie je schopná dosiahnuť zmenu sama, ale potrebuje pomoc vlád, najmä vo forme lepšej legislatívy na ochranu autorských práv.
Tento problém by mala pomôcť riešiť smernica EÚ o presadzovaní práv, ktorá zavádza nové nástroje na potláčanie pirátstva a falšovania ako napríklad jednoduchšie zabezpečovanie dôkazov, prístup a právo na informácie, ochranu svedkov a rýchlejšie vydávanie súdnych rozkazov.
Podľa predpokladu prezidenta BSA pre Slovensko Romana Sládka je najviac nelegálneho softvéru vo firmách ktoré majú 5 až 50 počítačov. Pozitívne hodnotí fakt, že počas predošlých dvoch-troch rokov vzrastá právne vedomie majiteľov počítačov s nelegálnym softvérom, ktorí sami žiadajú o jeho preinštalovanie za legálnu verziu.
BSA je vedúcou organizáciou zameranou na podporu bezpečného a legálneho on-line sveta, ktorá zastupuje softvérové a internetové spoločnosti z celého sveta v komunikácii s vládnymi inštitúciami a zákazníkmi.