BRATISLAVA. Keď v októbri pred dvoma rokmi objavili v slnečnej sústave prvého medzihviezdneho návštevníka, asteroid 'Oumuamua astronómovia ostali zaskočení.
Podlhovastým tvarom sa nepodobal na žiadne známe teleso.
Koncom augusta v našej sústave objavili ďalšieho návštevníka, tentoraz kométu. V novej štúdii astronómovia hovoria, že tvarom a farbou sa podobá na kométy, ktoré obiehajú Slnko.
Štúdiu zverejnili v časopise Nature Astronomy.

Kométu 2I/Borisov prvýkrát spozoroval amatérsky ukrajinský astronóm Gennadij Borisov 30. augusta. Odvtedy ju sledovali ľudia po celom svete.
Medzinárodný tím vedcov teraz využil údaje, ktoré v septembri získali teleskopy na Havaji a v Španielsku. Z pozorovaní odhadli, že jadro kométy má v priemere približne dva kilometre.
Taktiež okolo jadra kométy videli krátky chvost a široký obal, ktorý sa nazýva koma. Obal tvorený prachovými a ľadovými čiastočkami má jemne červenú farbu.
"Ak si odmyslíme jej zvláštnu dráhu, tak na základe týchto charakteristík sa 2I/Borisov zdána nerozoznanie od komét v slnečnej sústave," píšu vedci v štúdii.
Medzihviezdna kométa bude najbližšie k Slnku ôsmeho decembra. Keďže je jasnejšia než 'Oumuamua, bude sa dať aj lepšie pozorovať a skúmať. Teleso bude dobre viditeľné približne ešte rok.