BRATISLAVA. Človek sa počas miliónov rokov svojho vývoja naučil premieňať okolie na užitočné predmety, ktoré mu uľahčujú prácu. Na školách učili, že je to jedným z významných rozdielov medzi ľuďmi a zvieratami.
No výskum ukázal, že nástroje používa mnoho živočíchov vrátane primátov, vrán, vydier či slonov.
Do tejto úzkej skupiny sa teraz zaradili aj prasatá. Jeden druh používa palice zrejme pri stavbe príbytku.
Štúdiu zverejnili v časopise Mammalian Biology.
Prasa si kope jamy
Používanie palice prasaťom druhu sus cebifrons si prvýkrát všimla v októbri 2015 ekologička Meredith Root-Bernsteinová. Samica Priscilla vtedy vzala do papule kus kôry a začala ňou rozrývať pôdu okolo seba.

V nasledujúcich mesiacoch zviera nespravilo nič, čo by počas návštevy mohla ekologička znova preskúmať. Kus kôry však zakaždým ležal na inom mieste, zväčša blízko rozrýpanej pôdy.
Spolu s ďalšími vedcami sa Root-Bernsteinová rozhodla zistiť, či rozrývanie nesúvisí s hľadaním potravy. No zviera pri hľadaní nástroj nepoužilo.
Zlom prišiel, keď prasa vedci pozorovali v čase vytvárania príbytkov. Druh s. cebifrons si bežne vykopáva v zemi malú priehlbinu, ktorú potom vystelie lístím. Priscilla tentoraz použila na rozhrabávanie pôdy drevenú palicu, čo vedci zachytili aj na videu.
Nástroj prácu neuľahčil
Samica nevyužívala nástroje ako jediná. Aj jej dve mláďatá použili malý kus dreva a hrabali ním v zemi. V jeden deň vedci videli používať palicu aj jediného samca vo výbehu Billieho.

Prekvapivé je, že použitie palice či kôry zvieratám nijak zvlášť neuľahčilo prípravu príbytku. To by znamenalo, že správanie nie je vrodené.
Nástroje nepoužívali na začiatku stavby, ale vždy uprostred celého procesu.
Vedci si myslia, že Priscilla sa nástroj naučila používať zrejme sama, a potom rovnaké správanie prebrali ostatné zvieratá.
Zatiaľ je predčasné robiť definitívne závery, priznáva vedkyňa Root-Berneinová. Skúmala len malú vzorku zvierat, ktoré nežili vo voľnej prírode. Vo voľnej prírode sa môžu správať inak.