BRATISLAVA. Na Mesiaci vyklíčili dva lístky bavlny. Ukazuje to analýza čínskeho pokusu, ktorý prebehol na začiatku roka 2019.
Čínsky lander Čchang-e 4 vtedy so sebou na Mesiac priniesol aj niekoľko semienok či vajíčka vínnej mušky.
V špeciálnom lunárnom mikroekosystéme vyklíčili iba semená bavlny. Vtedy si čínski vedci mysleli, že výhonok mal iba jeden list.
Nová 3D rekonštrukcia, ktorá vznikla na základe analýzy a obrazového spracovania údajov zo sondy, však jasne ukazuje dva listy.
Rastlinka odumrela
Sonda Čchang-e 4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca 3. januára 2019. V lunárnom ekosystéme so sebou priniesla aj šesť životných foriem zo zeme:
- semená bavlny,
- semená zemiaku,
- semená repky olejnej,
- kvasnice,
- vajíčka vínnej mušky
- a burinu arábovka Thalova.
Okrem mikrogravitácie a lunárneho žiarenia mali v minibiosfére takmer zemské podmienky.
Jediné semeno bavlny klíčilo zhruba štrnásť dní a potom odumrelo. Mikro-ekosystém totiž nebol vyhrievaný a teploty na odvrátenej strane Mesiaca klesli až na mínus 190 stupňov Celzia.
Korytnačky na Mesiaci
Astronauti bežne pestujú rastliny na Medzinárodnej vesmírnej stanici, Čína však ako prvá urobila pokus s biologickým rastom na Mesiaci.

Pôvodne chceli v rámci misie Čchang-e 4 na Mesiac vyslať aj korytnačku. Obmedzenia misie to nakoniec nedovolili.
"Hmotnosť sondy Čchang-e 4 vyžadovala, aby hmotnosť experimentu neprekročila tri kilogramy," povedal pre web IEEE Spectrum Sie Keng-sin, ktorý navrhol biologický pokus.
Korytnačke by tiež došiel kyslík zhruba po dvadsiatich dňoch.
Štvornohé plazy s pancierom už okolie Mesiaca v minulosti navštívili. Leteli k nemu v rámci sovietskej misie Zond 5 v roku 1968. Na palube boli dve korytnačky stepné, ktoré sa nakoniec vrátili živé na zem.
Pracovníci Čínskeho vesmírneho programu už teraz premýšľajú nad ďalšími dvoma misiami Čchang-e 5 a Čchang-e 6. V rámci nich chcú na Mesiac poslať iné formy života, zatiaľ neurčili aké.