BRATISLAVA. Ako určíte hmotnosť najväčšieho zvieraťa na planéte?
Pre ich veľkosť a život v mori vedci doterajšie údaje o hmotnosti veľrýb získali buď z jedincov, ktoré vyplavilo na breh, alebo z tých, ktoré sa zasekli v rybárskom náradí. Morskí biológovia však našli lepší a menej invazívny spôsob.
Pomocou záberov z dronov a počítačového modelu dokážu veľmi presne určiť hmotnosť aj živých veľrýb. Pri týchto živočíchoch ide o veľmi dôležitý údaj na zistenie ich zdravia, rastu, výživy a ďalších faktorov.
Štúdiu zverejnili v časopise Methods in Ecology and Evolution.
Drony umožnili prelom
Metóda umožní dozvedieť sa viac o živote gigantických tvorov.
Vedci skúmali veľryby južné (eubalaena australis) pri pobreží Argentíny, kam chodia počas zimy. Voda v oblasti bola priezračná, čiže mali veľmi dobré podmienky.

Pomocou dronov získavali fotografie zvierat, dospelých jedincov aj mláďat, ktoré sa vynárali.
Veľryby fotili celé, vrátane bokov, keď sa tvory v mori otáčali. Takto určili dĺžku, šírku či výšku 86 zvierat.
Údaje spojili s informáciami zo starších kníh o veľrybárčení a vytvorili veľmi presný model na určenie hmotnosti.
"Využitie dronov na odhadnutie hmotnosti a stavu, ako aj na sledovanie rastu mláďat pri matkách bolo obrovským prelomom v našom výskume," píšu v tlačovej správe k výskumu vedci.
Dôležité údaje
V minulosti sa vedci spoliehali hlavne na mŕtve vyplavené veľryby, no to obnášalo viacero neznámych. Neposkytovali napríklad dlhodobé údaje o zmenách veľkosti, nepresnosti navyše prehlbovali aj fyzické deformácie.

S novou metódou však biológovia môžu určiť hmotnosť aj živých jedincov a získať tak údaje, ktoré doteraz neboli k dispozícii.
Z hmotnosti vedia vedci určiť spotrebu energie či požiadavky na živiny.
"Hmotnosť živých veľrýb na mori nám povie, ako dlhotrvajúce tlaky ovplyvňujú ich prežitie a plodnosť, ako aj vhodnú dávku sedatív na upokojenie tých zvierat, ktoré sa zamotajú do rybárskeho náčinia," dopĺňa spoluautor štúdie Michael Moore.
Výskum teda nájde uplatnenie aj v ochranárstve. Aj keď prebiehal na veľrybách južných, biológovia ho chcú prispôsobiť aj pre ďalšie druhy.