SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Desať základných vecí, ktoré by ste mali vedieť o Linuxe

Slovo Linux si väčšinou automaticky spájame s nekonečnou mediálnou vojnou Microsoftu proti Linuxu. Vybavia sa nám buď hrdinské reči používateľov Linuxu, ktorí ho ospevujú do nebies, alebo kampane spoločností, ktoré zasa neustále upozorňujú na mimoriadne

Medzi krajiny, kde je Linux najviac rozšírený, patrí aj Brazília - tamojšia vláda nabáda všetky štátne organizácie, aby uprednostňovali open-source riešenia pred uzatvorenými, medzi ktoré patrí napríklad Windows. Na snímke 13-ročná Luara de Souza v linuxom počítačovom centre Telecentro. FOTO - ČTK/AP

Slovo Linux si väčšinou automaticky spájame s nekonečnou mediálnou vojnou Microsoftu proti Linuxu. Vybavia sa nám buď hrdinské reči používateľov Linuxu, ktorí ho ospevujú do nebies, alebo kampane spoločností, ktoré zasa neustále upozorňujú na mimoriadne náklady spájajúce sa s prechodom na túto platformu. Pravda je, ako vždy, niekde uprostred - tu je desať vecí, ktoré by ste mali o Linuxe vedieť.

1. Linux nie je zázrak ani všeliek. GNU/Linux je voľne dostupný operačný systém podobný UNIXu. Rovnako ako Windows je jedným zo systémov, ktorý si môžete nainštalovať na svoj počítač. Vznikol v roku 1991 a vyvíja sa dodnes. Jeho zdrojový kód je dostupný každému, a tak sa môžu všetci záujemcovia pozrieť, ako bol naprogramovaný, prispieť svojimi myšlienkami k projektu, hľadať chyby, opravovať ich, či dokonca kritizovať. Linux dokáže fungovať vo vreckových počítačoch, v priemyselných strojoch, rôznych zariadeniach, ale aj na stolových počítačoch, serveroch a v gigantických superpočítačoch.

2. Linux nie je len pre počítačových expertov a hackerov. Používateľsky prívetivé distribúcie Linuxu majú grafické rozhranie nápadne podobné Windowsu a omnoho širšiu paletu predinštalovaného softvéru. Nemusíte ovládať tajomné príkazy ani pracovať na textovom termináli. Takmer všetko sa dá nastaviť myšou a s trochou počítačovej inteligencie a prístupom k internetu možno vyriešiť i vážnejšie problémy. Ak chcete systém, ktorý myslí i na vás, rozhliadnite sa po tituloch Mandrake, Fedora či SuSE. Mnohé z nich nájdete i ako CD prílohy k časopisom.

3. Ak ste na Linux zvedaví, môžete si linuxovú distribúciu vyskúšať i bez toho, aby ste ju museli inštalovať na svoj počítač, mať špeciálne znalosti a vedomosti alebo sa báť o stratu údajov na svojom pevnom disku. Na trhu je množstvo rôznych "live" distribúcií, ktoré sa dokážu naštartovať z diskety alebo CD zasunutého do počítača. Niektoré možno nahrať aj na USB kľúč. Ak chcete vedieť, čo všetko možno s linuxovými distribúciami robiť, nenechajte si ujsť populárne CD Knoppix, ktoré si môžete stiahnuť na www.knopper.net.

4. GNU/Linux nie je linuxová distribúcia, nemá žiadne textové ani grafické rozhranie a je taký malý, že ho vtesnáte i na disketu. Je iba jadrom, ktoré zaistí beh nainštalovaných knižníc a softvérov vo vašom počítači. V linuxovej distribúcii je GNU/Linux tým, čím je BIOS v počítači - najzákladnejším základom. Linuxová distribúcia je jadro GNU/Linux dodané spolu s knižnicami, zavádzačom, softvérom, textovými a grafickými rozhraniami tak, aby zaistila všestranné použitie počítača. Kým GNU/Linux je iba jeden, linuxových distribúcií sú tisíce a každá z nich je vhodná na čosi iné. Niektoré premenia počítač na jednoúčelový stroj, iné sú vhodné pre servery a ďalšie s vami v rodnom jazyku budú v grafike komunikovať pri vašej práci. Dokážu spolupracovať s kancelárskymi balíkmi a širokou škálou bežných aplikácií.

5. Inštalácia linuxovej distribúcie už nie je prácou pre experta. Dnešné inštalácie Linuxu na rozdiel od minulosti prebiehajú v plnej miere graficky, komunikujú s vami v domácom jazyku a dokážu spojazdniť väčšinu bežného hardvéru. Inštalačný proces je iba obyčajné klikanie, podobne pri inštalácii iného operačného systému.

6. Linux nie je nezraniteľný. V jeho kóde, aplikáciách a službách sa nachádza približne toľko chýb, ako pri iných operačných systémoch a programoch. Z pohľadu bezpečnosti je však pomerne úspešne navrhnutý tak, aby bežná pliaga šíriaca sa internetovými stránkami či e-mailami neohrozila jeho chod. Linux na serveroch je omnoho náchylnejší na bezpečnostné nedostatky, ako pracovné stanice.

7. Linux nie je sebecký a podobne, ako Windows, dokáže spúšťať niektoré programy pre Linux, to funguje i naopak. Neočakávajte však bezhraničnú kompatibilitu. Projekty wine a wineX umožnia sprevádzkovanie niektorých aplikácií a hier určených pre Windows v Linuxe. Ak potrebujete niečo viac, treba použiť komerčné nástroje, akými je Crossover Office.

8. GNU/Linux je všade okolo vás, i keď ho nevidíte. Výhodou GNU/Linux je to, že beží na stovkách typov procesorov - od najjednoduchších po najzložitejšie - a je bezplatne dostupný s množstvom programov. V závislosti od jednotlivých licencií ho možno použiť ako hotový nástroj pre oživenie ľubovoľnej inteligentnej elektroniky. Linux sa nachádza v rôznych sieťových prvkoch, hotspotoch, automobiloch, inteligentných zariadeniach, mobilných telefónoch i kamerových systémoch. Ak vás zaujíma, kde všade sa používa, nenechajte si ujsť web www.linuxdevices.com/products.

9. Ohrozujú Linux a otvorený softvér vývoj komerčných aplikácií? Práve naopak. Sú stimulom pre rozmach softvérových technológií, o čom svedčí i úzka spolupráca s IBM a inými spoločnosťami, ktoré podporujú rozvoj "otvoreného" know-how a preberajú do svojich portfólií to, čo vzniklo pre všetkých.

10. Sú linuxové distribúcie riešením nedostatku peňazí na softvér v školstve, štátnych organizáciách či zdravotníctve? Áno i nie. Aj keď je operačný systém zadarmo, rovnako ako množstvo kancelárskych nástrojov a aplikácií, ťažkosti nastanú pri migrácii existujúcich agend a softvérov, ktoré pre beh na Linux neboli uspôsobené. Zabudnúť netreba ani na náklady s migráciou dát, preškolením používateľov a zmenu ich návykov. Ak sa však na túto alternatívu myslí v dostatočnom predstihu v rámci celého riešenia, prínos môže byť značný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda OSIRIS-REx.