Pri riešení bezpečnosti informačných systémov a úvahách o potenciálnych protivníkoch sa takmer vždy predpokladá, že ich hlavnou zbraňou bude počítač a znalosti, či už vlastné, alebo získané na internete. Použitie primitívnych metód a hrubého násilia sa akosi "nenosí", respektíve sa považuje skôr za teoretickú možnosť. Súvisí to aj s tým, že širšie využívanie moderných technológií je charakteristické skôr pre krajiny a organizácie s istou mierou civilizovanosti.
Snímače odtlačkov prstov sú známou možnosťou, ako zvýšiť šance, že daný systém budú používať len oprávnené osoby. Nemalo by sa však zabúdať ani na to, že útok, ktorý sa za istých podmienok považovažuje za len teoreticky možný, môže byť pri použití snímačov v inom prostredí úplne reálny.
Použitie snímačov odtlačkov prstov sa však neobmedzuje len na ochranu počítačov. Ak sa však použijú napríklad na zabezpečenie drahého auta, radikálne sa zmení charakteristika potenciálnych protivníkov. Názorne to ukázal nedávny prípad v Kuala Lumpure. Skupinka zlodejov prepadla majiteľa auta a pod hrozbou násilia ho obrala o kľúče. Išlo však o Mercedes triedy S, chránený aj imobilizérom ovládaným snímačom odtlačku prstov, a zlodeji čoskoro pochopili, že samotné kľúče im na využívanie novej koristi nepostačia. Riešenie, ktoré zvolili, bolo účinné a nevyžadovalo ani vysoké IQ - nešťastného majiteľa auta okrem osobných vecí obrali aj o príslušný prst, ktorý mu odsekli mačetou, a ušli.
Zrejme sa teda naozaj oplatí zvažovať nielen znalosti a motiváciu, ale aj možné mentálne charakteristiky potenciálneho "záujemcu" o chránené hodnoty. Zatiaľ čo v mnohých prípadoch majú údaje chránené snímačom odtlačkov prstov naozaj vysokú cenu, uvedomenie si tejto ceny a možnosti jej získania si vyžaduje isté mentálne kvality. Na druhej strane stačí pohľad na luxusné auto a aj bez mimoriadnych nárokov na IQ je jeho cena zrejmá. Okruh osôb s motiváciou získať ho je preto taký široký, že zahrnie aj osoby, ktoré nie sú veľmi brzdené výchovou či konvenciami a ich predpokladané konanie bude teda zahŕňať aj činy, ktoré by sme pôvodne považovali len za teoreticky možné. Ktovie, či to zvažoval aj ten, kto sa rozhodol spojiť snímač odtlačkov prstov s imobilizérom.