SME
Utorok, 13. apríl, 2021 | Meniny má AlešKrížovkyKrížovky

Vzduch, aký sme nikdy nedýchali. Ako sa zmenila klíma za posledný rok

Zem zažila najteplejší júl doteraz.

Odlesňovanie amazonského dažďového pralesa, ktoré sa stupňuje, je jedným z príkladov, ako človek vykorisťuje planétu.Odlesňovanie amazonského dažďového pralesa, ktoré sa stupňuje, je jedným z príkladov, ako človek vykorisťuje planétu. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Klimatická zmena mení planétu už dnes. Výskumy rad za radom potvrdzujú predpovede vedcov a ukazuje sa, že pri odhade nebezpečenstva a škôd mohli byť vedci príliš konzervatívni.

Prečítajte si najdôležitejšie fakty, ktoré sme sa o zmene klímy dozvedeli za uplynulý rok.

Človek nikdy nedýchal vzduch, aký je dnes

V polovici mája vedci namerali rekordnú hladinu oxidu uhličitého v ovzduší v jeden deň. Monitorovacie stanice ukázali koncentráciu plynu 415,26 čiastočky na milión.

Znamená to, že jeden milión molekúl vzduchu obsahoval 415 molekúl oxidu uhličitého. Pred priemyselnou revolúciou bola táto koncentrácia 280 čiastočiek na milión, teda o 135 čiastočiek nižšia než pri kritickom meraní.

Skryť Vypnúť reklamu

Bolo to po prvýkrát v dejinách ľudstva, čo sa hladina plynu dostala nad takúto úroveň.

"Nielen v zaznamenanej histórii, nielen od začiatku poľnohospodárstva. Ale odvtedy, odkedy existovali moderní ľudia pred miliónmi rokov. Takúto planétu nepoznáme," napísal na Twitteri meteorológ Eric Holthaus.

Stúpajúci trend sa prejavil aj inom májovom rekorde. Namerané priemerné hladiny oxidu uhličitého v ovzduší už siedmy rok za sebou prekročili rekordné hodnoty pre tento mesiac.

Oxid uhličitý je jedným z najvýznamnejších skleníkových plynov, ktoré poháňajú ľuďmi spôsobenú klimatickú zmenu. Do vzduchu sa dostáva pri pálení fosílnych palív, ale aj vypaľovaní lesov.

Čím je skleníkových plynov v ovzduší viac, tým viac tepla zachytáva atmosféra Zeme.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Čo v skutočnosti znamenajú slová, ktoré opisujú závažnosť našej éry Čítajte 

Keďže dopyt po energiách neustále rastie a investície do budovania obnoviteľných zdrojov energie za tým zaostávajú, budú rásť aj emisie oxidu uhličitého. Na dopyte sa najviac podieľajú Spojené štáty, Čína a India.

Ak budú emisie plynu naďalej neobmedzene stúpať, do roku 2100 by podľa nových presnejších modelov mohli teploty narásť o 6,5 až sedem stupňov Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou.

Nový odhadovaný rast teploty je pritom približne o dva stupne vyšší, než udával najhorší scenár zo správy Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC, vedecký orgán OSN, pozn. red.) z roku 2014.

Najteplejší mesiac doteraz

Ak sa vám zdalo, že uplynulé leto bolo extrémne, máte pravdu.

Európa vrátane Slovenska zažila najteplejší jún doteraz. Priemerné teploty boli vyššie o dva stupne Celzia, než je bežné.

Skryť Vypnúť reklamu

Júl sa stal najteplejším mesiacom v histórií meraní vôbec. A tohtoročný august bol druhým najteplejším augustom v histórii meraní.

Vo viacerých európskych mestách padli teplotné rekordy.

Uplynulé leto na severnej pologuli sa podľa údajov amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) teplotne vyrovnalo rekordnému letu z roku 2016.

Pred tromi rokmi však k rekordu prispel silný jav El Niño, ktorý zohrieva moria. Tento rok bol jav pomerne slabý.

Vedci teplotné rekordy nespájajú priamo s klimatickou zmenou. Upozorňujú však, že rastúce množstvo emisií oxidu uhličitého a ďalšia ľudská činnosť robia podobné extrémy pravdepodobnejšími.

Horúčavy na severnej pologuli sprevádzali aj rozsiahle suchá, ktoré viedli k obrovským lesným požiarom v ruskej Sibíri či na Aljaške. Tie uvoľnili do vzduchu obrovské množstvo oxidu uhličitého.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa údajov NOAA bol uplynulý štvrťrok na celej planéte druhým najteplejším v histórii 140-ročných meraní. Posledných päť období od júna do augusta je zároveň aj päť najteplejších.

Obrovské topenie ľadovcov

Veľké horúčavy a požiare prispeli k už tak výraznému topeniu ľadovcov na viacerých miestach sveta.

Nezvyčajne vysoké teploty v Grónsku spôsobili, že medzi 30. júlom a 2. augustom sa v rôznej miere topilo deväťdesiat percent ľadovej pokrývky. Z ľadovcov sa tvorili rieky.

Súvisiaci článok Grónsko sa topí extrémne rýchlo. Už nás to ani neprekvapuje, tvrdia vedci Čítajte 

Mimoriadne tempo topenia ukazujú aj porovnávacie satelitné zábery z augusta tohto roka a spred 50 rokov. Niektoré ľadovce za toto obdobie ustúpili o sedem a viac kilometrov.

Island tiež pomaly stráca ľadovce. Minulý mesiac si vedci plaketou pripomenuli ikonický ľadovec Okjökull, o ktorý prišiel Island ako o prvý.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrovský úbytok ľadovcov zaznamenali aj v Himalájach. Rýchlosť ich topenia sa za uplynulých štyridsať rokov zdvojnásobila. Postupne sa roztápajú aj ľadovce v Alpách, pretože pre vyššie teploty mizne sneh, ktorý ich chránil.

Kedysi najvyšší bod Švédska, južný vrchol hory Kebnekaise, ktorý pokrýva ľadovec, sa za päťdesiat rokov znížil o 24 metrov na 2095,6 metra.

Ohrozené milióny druhov

Klimatická zmena sa netýka iba ľudí. Čoraz častejšie dochádza k prípadom, keď úhyn zvierat vedci priamo pripisujú meniacej sa klíme.

Na nórskych Špicbergoch našli približne dvesto sobov, ktoré zrejme zahynuli od hladu. Soby sa tam živia porastom, ktorý si odhrabávajú kopytami. Meniace sa podmienky však môžu vytvoriť tvrdú vrstvu ľadu, cez ktorú sa soby nedostanú k potrave.

Skryť Vypnúť reklamu

V zlom stave je aj Veľká koralová bariéra.

Nedávna celosvetová správa komisie OSN - Medzivládnej vedecko-politickej platformy v oblasti služieb biodiverzity a ekosystémov IPBES - varuje, že pre ľudskú činnosť môže vyhynúť milión druhov zvierat a rastlín.

Za jednu z príčin označili vedci klimatickú zmenu. Jej rola vo vymieraní však bude rásť a zrejme sa medzi príčinami dostane až na prvé miesto.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Klimatická zmena

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Oxid uhličitý, Fosílne palivá, Klíma, Skleníkové plyny
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úvod zmluvy medzi Ruskom a Maďarskom na nákup vakcíny Sputnik V

Transparency sa môže o zmluvu súdiť.

2 h

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

5m

Neprehliadnite tiež

Newslettre denníka SME

S jednoduchým trikom budete vaše obľúbené newslettre dostávať priamo do hlavnej pošty.

2 h
Injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu covid-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo Viedni 9. apríla 2021.

Výhody prevyšujú nad rizikami.

6 h
Michaela Musilová

Ľudská posádka sa k Mesiacu vydá prvýkrát od roku 1972.

16 h
Jediná úloha vrtuľníka sú skúšobné lety.

Jediná úloha Ingenuity je uskutočňovať skúšobné lety.

11. apr