I keď to u nás nie je na pultoch predajní nič, čo by ste uvideli na každom rohu, na americkom a kanadskom trhu sa môžete stretnúť so zaujímavým zariadením s označením Sound Feeder. Ide o analógovo alebo digitálne ladený vysielač s FM moduláciou. pomocou ktorého môžete okolo seba v okruhu niekoľkých metrov šíriť na určenej FM frekvencii stereofónny audiosignál. Ak použijete takýto systém doma, je pravdepodobné že ním susedov nijako podstatne neobmedzíte. Na druhej strane, únik takéhoto signálu s uzavretého automobilu je takmer nemožný. Viete aké sú možnosti a vlastnosti takýchto zariadení? Pozrite sa s nami na Arkon SF250.
FOTO - MILAN GIGEL
Malé sploštené vajíčko je natoľko kompaktné, že vám vojde do vrecka alebo priehradky automobilu bez toho, aby zabralo priestor iným veciam. Už na prvý pohľad je zrejmé, že vývojári sa zamerali nielen na samotnú funkcionalitu, ale i praktický dizajn, ktorý sa zaobíde bez trčiacej kabeláže a iných prekážok. Všetky mechanické súčasti sú chránené pred možným poškodením a káblik zabudoval výrobca tak zručne, že tvorí pevnú časť dizajnu. SoundFeeder je jednoducho praktický.
FOTO - MILAN GIGEL
Možno ste pri tipovaní, kde by mohol káblik byť uhádli, že tvorí časť rámu. Je to pravda. Jeho konektor je zasunutý do špeciálneho otvoru v plastovom boxe, pričom bužírka kabeláže je pevná a hrubá, aby plnila i dizajnovú úlohu. Kým vo vrecku bude káblik tvoriť so zariadením kompaktný celok, pri použití v teréne alebo v domácnosti bude dostatočne dlhý na to, aby bola použiteľnosť bez obmedzení.
FOTO - MILAN GIGEL
Káblik má po odvinutí celkovú dĺžku 18 centimetrov a manipulácia s ním je bezproblémová i napriek jeho menšej poddajnosti. Nemusíte sa však báť, že sa vám časom zalomí alebo poškodí. Ak ho mechanicky nevytrhnete, o životnosť jeho pletených žíl sa báť nemusíte.
FOTO - MILAN GIGEL
Vreckový FM vysielač je napájaný 3 voltami, pričom výrobca namiesto Li-Ion akumulátoru vsadil na jednoducho dostupné alkalické monočlánky formátu AAA. Pri každodennom používaní môžete siahnuť i po opätovne nabíjateľných NiMH akumulátoroch. Má to svoju výhodu. Vymeníte ich kedy chcete a ak jednoducho v teréne vypovedajú, na každej čerpacej stanici kúpite nové.
FOTO - MILAN GIGEL
Ovládanie je pomerne triviálne a nevyžaduje žiadne zaškolenie alebo skúsenosti. Nastavenie a sprevádzkovanie zabezpečuje dvojica posuvných prepínačov, ktoré sú čiastočne chránené zasunutým káblikom a čiastočne strednou akrylátovou lištou.
FOTO - MILAN GIGEL
Akonáhle systém preberiete k životu, prezradí vám to zelené LED podsvietenie, ktoré pochádza zo SMD lediek natočených smerom k akrylátovému svetlovodu. Vypínač vám umožní zvoliť si celú časť frekvencie. Voliť môžete medzi 88 a 107 MHz, ktoré v USA nie sú hlavným stredobodom používania. U nás sa budete musieť porozhliadnuť, v ktorej časti pásma je čisto. Pravý posuvný prepínač umožňuje nastavenie desatinnej časti frekvencie v krokovaní 0.1, 0.3, 0.5 a 0.7 MHz. Posuvnými voličmi si nastavíte vysielaciu frekvenciu, zapojíte káblik do linkového výstupu vášho prehrávača, notebooku, pda, walkmanu, discmanu alebo čokohoľvek podobného a môžete sa pustiť do ladenia na svojom prijímači.
FOTO - MILAN GIGEL
Pokrytie signálom závisí od citlivosti prijímača a jeho anténneho systému. Pri testovaní s tradičným autorádiom ku ktorému sme v interiéri pripojili 3 metrový káblik ako anténu sme signál bez problému v dostatočnej kvalite zachytili i cez 4 železobetónové panely, pričom receiver s tradičnou anténou dokázal prekonať dvojicu takýchto panelov. Malé prenosné rádiá kombinované s kazetovým prehrávačom boli schopné signál spracovať maximálne po prechode jedným panelom, niektoré z nich dokonca iba na vzdialenosť niekoľkých metrov v otvorenom priestranstve. Čo sa týka použitia v automobile, v jeho interiéri nenájdete žiadnu prekážku. Pri pokuse naladiť vysielanie Sound Feederu v jeho tesnej blízkosti vonku sme však neuspeli.
3,5 mm Jack konektor FM vysielača je uspôsobený tak, aby bol okrem lineárneho výstupu pripojiteľný i k výstupu slúchadiel. Nastavením hlasitosti však musíte na niektorých zariadeniach zísť z maxima o čosi nižšie, aby ste vstup neprebudili. Inak bude vysielanie skreslené a nekvalitné. Čím kvalitnejší a silnejší signál chcete na výstupe dosiahnuť, tým vyššie by mala byť hlasitosť nastavená. Ucho vám napovie, kde je optimálna hranica.
Signál je stabilný a kvalita zvuku zodpovedá bežnému FM vysielaniu. Ak vám vo výsledku chýba tradičný "sound" našich FM rádií ktoré upravujú zvuk rôznymi kompresormi a procesormi, skúste sa zahrať s ekvalizérom pripojeného prehrávača, aby ste dosiahli podobný výsledok. Ak však chcete reprodukovať zvuk tak, ako ho poznáte z originálu, ponechajte všetky nastavenia bez úprav. Na naše počudovanie bola kvalita zvuku naladeného na FM tuneri prekvapivo vysoká a bolo iba ťažké rozlíšiť, či autorádio reprodukovalo zvuk z pripojeného AUX vstupu, alebo cez FM vysielanie. Skúsené ucho však rozdiel zaregistruje - nie je však dramatický.
Možno by vás zaujímalo, akou cestou sa výrobca pri konštrukcii zariadenia vydal. Ak odstránite jednu poistnú skrutku a plastové šasi otvoríte, natrafíte na kvalitne vypracovanú dvojvrstvovú dosku spojov z masovej produkcie, ktorej lícna strana vám toho príliš mnoho neprezradí.
FOTO - MILAN GIGEL
Ak však vzhliadnete jej rubovú stranu, nájdete tam bežne dostupný čip BH1417F, ktorý nie je ničím iným, ako integrovaným programovateľným stereofónnym FM vysielačom, ktorý dokáže pokryť celú škálu FM pásma. Pri drobných úpravách tak získate možnosť zmeny predvolených frekvencií na iné podľa vášho želania, či vyšší výkon na výstupe. Možno vás napadne zabudovať do systému i mikrofón - ale to už by sme sa dostali na úplne inú métu.
FOTO - MILAN GIGEL
Zariadenie sa v prevádzke správalo veľmi statočne a kvalitou vysielaného hudobného signálu predstihlo naše očakávania. Praktické vyhotovenie, jednoduchá nastaviteľnosť a bezproblémová prevádzka nás utvrdili v tom, že ide o ideálneho spoločníka do automobilu a zaujímavý doplnok tam, kde by boli audiokáble zbytočnou príťažou. Keďže však ide o systém vysielajúci v licencovanom pásme, mimo automobilu alebo v priestoroch kde môžete signálom prekročiť hranice svojho pozemku či bytu by ste ho pravdepodobne používať nemali. I preto je možné, že sú zariadenia tohto druhu v našich končinách tak málo známe.
Dostupnosť: http://www.arkon.com/fmtransmitter.html