SME
Utorok, 24. september, 2019 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
PODCAST KLIK

Klik: Google má za sebou tri roky, ktoré firmu pravdepodobne navždy zmenili

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik denníka SME.Podcast Klik denníka SME.(Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

V prehľade nájdete:

 • Čo sa dialo v Google posledné 3 roky
 • Čo sa stane, keď vám Apple zruší účet
 • Facebook mal problém
Článok pokračuje pod video reklamou

Prehľad správ

Čo sa dialo v Google za posledné 3 roky? Magazín Wired priniesol veľkú reportáž o dianí vnútri firmy internetového giganta. Opisuje v nej, čo všetko sa dialo nástupom Donalda Trumpa do prezidentského úradu, a ako to rozdelilo aj zamestnancov Google, aj keď drvivá väčšina z nich sú demokrati.

Jedným zo spúšťačov napätia bola správa, ktorú firma zverejnila v roku 2015, hovorila o zložení zamestnancov. Vyše 80 percent zamestnancov Google vtedy tvorili muži. Manažment firmy povedal, že podnikne kroky, aby to bolo vyrovnané a priestor dostali ženy aj menšiny.

Práve toto povzbudilo jedného inžiniera, Jamesa Damorea, napísať úvahu o tom, že ženy nie sú geneticky dobré inžinierky a odvolával sa pritom na rôzne pochybné štúdie. Keď sa tvrdenia dostali na verejnosť, Google mu dal výpoveď, na čo sa za Damorea postavili krajne pravicové a alternatívne prúdy, čo vyústilo až do konšpiračnej teórie, ktorú šírili aj republikánski politici - začali opakovať, že Google cenzuruje konzervatívne názory.

Reportáž opisuje atmosféru vo firme, ktorá si zakladala na slobodnom prejave zamestnancov, ktorých dokonca vyzývala, aby kritizovali manažment. Počas posledných rokov vzniklo niekoľko interných petícií, ktoré podporili tisíce zamestnancov. Týkali sa rôznych záležitostí, no dnes sa ukažuje, že takéto ťaženie vnútri firmy nie je už podporované.

Najskôr zamestnanci protestovali voči tomu, aby Google vyvíjal umelú inteligenciu pre Pentagon a americkú armádu. Potom to boli výhrady voči návratu do Číny, čo by znamenalo mať cenzurovanú verziu vyhľadávača. Neskôr sa prevalili škandály o sexuálnom zneužívaní zakladateľa Androidu (Andy Rubin) a iných vysoko postavených manažérov, ktorí odišli s miliónovými odmenami a všetko sa zakrylo. To vyvolalo viaceré protesty zamestnancov.

Všetko eskalovalo tento rok, keď mnohí organizátori protestov odišli alebo boli odídení a manažment sa prestal zaujímať o kritické názory svojich zamestnancov.

(WIRED)

Čo sa stane, keď vás Apple vymkne? IT manažér magazínu Quartz po kúpe falošného darčekového poukazu do iTunes dostal oznam, že jeho účet bol navždy zrušený, lebo chcel podviesť Apple.

V reportáži opisuje svoje dvojmesačné úsilie vrátiť sa do ekosystému, v ktorom minul desiatky tisíc dolárov. Stal sa na ekosystéme Apple závislý - mal na ňom postavenú smart domácnosť, aj v ňom pracoval.

Ako poučenie pre ostatných píše upozornenie, čo sa môže stať, ak niekto nedodrží pravidlá. Tiež dodáva, že ho to prinútilo zamyslieť sa nad zatvoreným ekosystémom Apple (walled garden) a vyskúša Android.

Samozrejme, rovnaká otázka platí pri všetkých veľkých technologických firmách - sú používatelia pripravení na to, keby im zrušil účet Google, Facebook, Amazon alebo Microsoft?

(Quartz)

Ďalší škandál Facebooku. Sociálna sieť používala tretie strany, ktoré prepisovali hlasové správy používateľov v službe Messenger. Facebook stihol zverejniť vyjadrenie, že už “vyše týždňa” toto nerobí.

Problém je, že sociálna sieť nikde v podmienkach neuvádza, že hlasové správy môžu kontrolovať a prepisovať aj ľudia. Podobnému škandálu čelili aj Apple, Amazon, Google a nedávno aj Microsoft. Niektoré z firiem s týmito praktikami prestali, iné to priznali a ponúkli používateľom možnosť z programu vystúpiť.

Prečo to robili? Sledovali nás? Nie, technologické firmy nás nešpehovali, aby o nás mali viac informácií. Prepisovanie hlasových správ alebo konverzácií s hlasovými asistentmi používali technologické firmy na vylepšenie softvéru a overovali si tak jeho presnosť. Problémom je, že sa o tom zabudli zmieniť používateľom. Ľahostajný a laxný prístup k dátam používateľom len prehlbuje u ľudí nedôveru k nim.

(Bloomberg)

Ak chcete vedieť, ako si z ktorej služby zmazať svoje nahrávky, kolegovia zo technologickej redakcie pripravili návod. (SME Tech)

Správičky

Moderný smartfón možno vymyslel Apple, ale za smartfónovú revolúciu vo svete je zodpovedný Android. Približne 80 percent majiteľov smartfónov má totiž Android. Príbeh Androidu aj ťaženie Steva Jobsa zničiť ho opisuje vo svojom texte Shira Ovide. (Bloomberg)

Amazon Publishing je vydavateľstvo, ktoré ročne vydá cez tisíc titulov. Za všetkým, čo robí Amazon treba hľadať dáta. Presne poznajú, čo ľudia chcú čítať a to aj vydávajú. A autori k nim idú, lebo ich knihy potom čítajú milióny ľudí. Dokonca si pochvaľujú, že ich veľmi rýchlo editujú a vydávajú. (The Atlantic)

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá podľa magazínu Wired. Napríklad Airpods od Apple do top 10 ani nezahrnuli. (WIRED)

Samsung predstavil Galaxy Note 10. Magazín The Verge má videorecenziu, v ktorej ho hodnotí. (SME Tech)

Načítavám video...

Najlepšie laptopy podľa magazínu The Verge. Na prvom mieste odporúčajú Dell XPS 13, pre používateľ Mac OS systému zas Apple MacBook Pro z roku 2019. (The Verge)

Európske startupy na dodávky jedla. Magazín Sifted zhrnul pohyby na tomto trhu (Just Eat a Takeaway.com sa spájajú) a ukazuje na grafoch a mapách, aké startupy figurujú v ktorých krajinách. (Sifted)

Snapchat predstavil nové luxusné okuliare s kamerami za viac ako 300 dolárov. (The Verge)

Sociálne siete necenzurujú konzervatívcov, hoci o tom budeme pred voľbami počúvať, píše Filip Struhárik, ktorý sa pozrel aj na existujúce štúdie. (Denník N)

Rekord pre Disney. Štúdio Walta Disneyho, dnes už obrovská korporácia, má za sebou tohtoročný rekord a rok ešte neskončil. Už päť snímkov štúdia prekročilo tržby cez jednu miliardu amerických dolárov. Konkrétne ide o Toy Story 4, Captain Marvel, Avengers: Endgame, The Lion King a Aladdin. Očakáva sa, že aj filmy Star Wars: The Rise of Skywalker a Frozen 2 prekročia miliardovú hranicu a Disney bude mať absolútny rekord. (Deadline)

Kvartálne výsledky

 • Nvidia prekonala očakávania, darilo sa najmä vďaka novým herným čipom a zvyšujúcim sa tržbám z data centier. (Bloomberg)
 • Čínsky internetový gigant Alibaba mal tiež veľmi dobrý kvartál. Darilo sa viacerým divídziám firmy, predovšetkým cloudu, maloobchodu a e-commerce. (Reuters)
 • Walmartu sa podarilo vyťažiť zo štvordňovej zľavovej akcie, ktorou bojoval priamo proti Amazon Prime Day. (ZDNet)

Japonskí výskumníci predstavili robotický chvost, ktorý by mohol balansovať napríklad starších ľudí pri chôdzi. Chvost sa automaticky hýbe opačným smerom ako sa človek nakláňa, aby vyrovnal váhu. (Reuters)

Načítavám video...

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Rozhovory ZKH je diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Zoom je denný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 2. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Druhá časť
 3. Polianky pri Trnave lákajú na výhodné uvádzacie ceny
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 6. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 7. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 8. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 9. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 10. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 1. EU v Bratislave podpísala novú zmluvu o dvojitom diplome
 2. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Druhá časť
 3. Superpočítač od Atosu prekonáva rekordy vo výkone
 4. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 5. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 6. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 7. Polianky pri Trnave lákajú na výhodné uvádzacie ceny
 8. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 9. Moderné technológie do škôl patria
 10. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 15 132
 2. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 11 188
 3. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 702
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 9 682
 5. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 9 460
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 6 150
 7. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 322
 8. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 267
 9. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 4 688
 10. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 4 195

Téma: Google


Článok je zaradený aj do ďalších tém Apple, Klik | Týždenný technologický podcast od SME, Amazon

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Policajti dostanú nové testery. Drogy zachytia aj po niekoľkých dňoch

Výsledky na mieste budú orientačné. Nespokojný vodič môže ísť na laboratórne testovanie.

Ilustračné foto
Cynická obluda

Viac detí na zabitie

Kotlebovci sa netaja, že plánujú zabíjať malé deti. Tak sa logicky snažia straty niekde kompenzovať.

Dodávať odevy pre poštárov za šesť miliónov eur chcela len firma Rempo.