SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Máte na stole kalkulačku? Potom by si mala rozumieť s PC!

Notebooky a maloformátové klávesnice stolných počítačov majú zväčša príliš komplikované ovládanie numerickej klávesnice, a tak je práca v tabuľkovom kalkulátore alebo pri finančných operáciách komplikovanejšia ako treba. Ak sa však bezdrôtová kalkulačka s

pojí s funkciou bezdrôtovej numerickej klávesnice, zvýši sa nielen pracovné pohodlie, ale zmenia sa aj pracovné návyky.


FOTO - MILAN GIGEL

Hneď na začiatok by sa dalo namietať, že každý dnešný operačný systém už akú takú kalkulačku obsahuje a pomocou klávesovej skratky si túto aplikáciu vyvoláte. Klikanie myšou na tlačidlá však nie je to najlepšie riešenie a ak neplánujete súperiť pre prístup k numerickému bloku s tlačidlom Fn a podobne, pravdepodobne si uľahčíte prácu externou kalkulačkou. Tá dnes už nemusí byť cenovo nedostupná ako kedysi. Môžete ju používať samostatne ako bežný počítací stroj s kvalitnejšími tlačidlami, alebo ako doplnok svojho PC. Samozrejme bez toho aby ste boli spútaní káblami! O všetko sa postarajú bezdrôtové technológie.


FOTO - MILAN GIGEL

Samotné vyhotovenie napovedá, že nejde o nejaké kompromisné riešenie ale o produkt, ktorý bol primárne navrhnutý pre prácu s počítačom. Na numerickom pade nájdete 19 tlačidiel z plastu s membránovým spínaním, ktorých chod nápadne pripomína tlačidlá notebooku. Zdvih dosahuje výšku približne 1,5 milimetra, chod tlačidiel je plynulý, bez zadrhávania s jasne citeľným bodom vzopnutia. Tlačidlá kladú dosatočne vysoký odpor na to, aby ste si na ne mohli položiť ruku. Pri pracovnom segmente s rozmermi 6,5×8 centimetrov má spodná plocha tlačidiel stranu o dĺžke 15 mm, čo dosahuje odporúčania ergonómie TCO99 pre klávesnice. Rovnako nechýba ani uhlový sklon na úrovni približne 7°. Doplnkové funkčné a nastavovacie tlačidlá používajú pre spínanie iný, húževnatejší typ membrány, avšak manipulácia s nimi i napriek menším rozmerom nie je problémová. Medzery medzi tlačidlami sú dostatočne veľké na to, aby ste ich mohli stláčať i hrubými prstami.


FOTO - MILAN GIGEL

Numerický blok je rozmiestnený podľa štandardov zaužívaných pri tradičnej 101 klávesnici, avšak drobným úpravám sa dizajnéri nevyhli. Nadmerne dlhé tlačidlá 0/Ins a + modifikovali tak, aby dosiahli voľný priestor pre pridanú funkcionalitu tlačidiel 00 a Backspace. Kým backspace poteší pri surfovaní tých, ktorí ho na staršom notebooku majú z nevysvetliteľných príčin umiestnený na tom najnevhodnejšom mieste, účtovníkov a finančníkov poteší zdvojená nula, ktorá je na rovnkom mieste ako na finančných kalkulačkách. Navigačný blok zostal nezmenený, a tak si na notebooku možno konečne s vyšším pohodlím zahráte aj hry.


FOTO - MILAN GIGEL

Tri rady funkčných tlačidiel umožňujú prácu s jednoduchou pamäťou, sprístupňujú viacero režimov zaokrúhľovania, prácu s percentami, odmocňovanie a pomocou funkcií € a CUR prácu s automatickou korekciou hodnôt predvolenými koeficientami. Použiť ich môžete buď na tradičnú premenu mien, ale pri troche fantázie a prehliadnutí funkcie práce s fixnou daňovou sazbou môžete predvoliť hoci i koeficienty pre výpočet zliav. Kalkulačka slúži teda hlavne na základné aritmetické výpočty s peniazmi.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovací displej je segmentový a má tú danosť, je čiarkami oddeľuje tisíce, resp, každú trojicu cifier. Súčasne sa na displeji môže zobraziť 12 cifier, pričom práve s takým počtom číslic jej procesor aj pracuje. Textovými popiskami je na displeji indikovaný stav pamäti (MEM), nastavenie zaokrúhľovania (F024A), režim prevádzky (KEYPAD,CAL), aktivácia numerickej klávesnice (ON), záporná hodnota čísla s 12 ciframi (-MINUS) či režimy práce s menami (EUR,CUR). Displej má vysoký kontrast, avšak pri práci veče by ste možno ocenili podsvietenie, ktoré absentuje.


FOTO - MILAN GIGEL

Bočný pohľad na kalkulačku naznačí, že predsa len nepôjde o kompaktný celok, ale čosi sa dá z jej základne vytiahnuť. V cestovnej polohe máte k dispozícii bežnú kalkulačku, ktorú si môžete kedykoľvek zapnúť, aby ste mohli robiť výpočty - počítač je nepotrebný.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však nazriete bližšie, zistíte že odnímateľný modul je vlastne komunikačná jednotka pre USB rozhranie, ktorá zabezpečuje bezdrôtové prepojenie s kalkulačkou. Ide o štandardizované zariadenie USB HID zastupujúce klávesnicu, takže sa zaobídete i bez ovládačov. Tie sú už priamo integrované v operačnom systéme. Dosah komunikačnej jednotky nepresahuje 5 metrov, takže úloha kalkulačky a numerickej klávesnice nie je príliš zameniteľná s diaľkovým ovldádačom.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže je v hre tradičné čipové zázemie, nechýba ani funkcia párovania komunikačnej jednotky s keypadom, aby bolo možné na husto koncentrovaných pracoviskách zabezpečiť pre každého pracovníka jeho vlastnú klávesnicu. Systémy sa vedľa seba vďaka jednoznačnej identifikácii znášajú bez problému.


FOTO - MILAN GIGEL

Zo skúseností každý vie, že i ten nainteligentnejší kus elektroniky môže zlyhať, alebosa zacykliť. Aby ste dokázali takúto situáciu s kalkulačkou pohotovo vyriešiť bez nutnosti demontáže napájania, výrobca umiestnil núdzový spínač za prístupový otvor na spodnej strane.


FOTO - MILAN GIGEL

Systém je napájaný jedným akumulátorom NiMH formátu AAA, ktorý vďaka automatickému vypínaniu kalkulačky dokáže vykryť časovo dlhé obdobie. Ak používate klávensnicu ako prostriedok na vkladanie údajov do PC, zaistená je niekoľkotýždňová prevádzka bez nutnosti výmeny či nabíjania.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bolo riešenie nabíjania čo najmenej nákladné, výrobca sa uchýlil k možnosti využitia USB portu počítača. Ten disponuje dostatočným potenciálom pre nabíjanie. I keď je použitý štandardizovaný "plný" miniUSB konektor, ide iba o prístup k nabíjaniu. Pevné dátové káblové pripojenie je nemožné.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak je kalkulačka navrhnutá pre nosenie v notebookovej batožine, celkovej koncepcii zodpovedá i nabíjací USB káblik. Ten je dodávaný v samonavíjacom vyhotovení s mechanizmom nápadne podobnom rolete.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem káblika nájdete v balení i redukciu z miniUSB konektoru na plnoformátové USB riešenie. Dodaný USB káblik tak jednoducho premeníte na USB predlžovačku pre pripojenie komunikačného modulu. Používateľská príručka je samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Prevádzka systému je možné v dvoch režimoch. V prvom prípade ide o režim KEYPAD, kde sa využíva iba spodná časť klávesnice. Tradične si môžete prepíať medzi jej numerickým a nafigačno/editačným režimom. V móde kalklulačka dokážete používať kompletnú klávesnicu, avšak s tou výhodou, že výsledky dokážete posunúť na aktuálnu pozíciu kurzora tlačidlom SEND. Keďže sa medzi oboma režimmi pomerne jednoducho prepína, dynamicky dokážete nastavenie prispôsobiť svojim požiadavkám. Ide o praktického pomocníka, ktorého ocenia tí, ktorí s neplnoformátovou klávesnicou notebooku okresanou o numerický blok jednoducho pracovať nemôžu. Ak sa vydáte na cesty ku klientovi a potrebujete pracovať s číslami, omnoho jednoduchšie pobalíte do batožiny malý kombinovaný keypad, ako plnoformátovú externú klávesnicu.

Dostupnosť: http://www.hama.sk
Orientačná cena: 1770 Sk s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.