Zle fungujúce aplikácie, málo voľného miesta, či rôzne bezpečnostné chyby.
Aj smartfón potrebuje aspoň základnú starostlivosť, aby ste s ním boli spokojní dlhšie, ako len prvých pár mesiacov používania.
Aktualizujte
Nielen operačný systém, ale aj aplikácie musíte udržiavať aktualizované. Staré verzie vám síce budú vo väčšine prípadov fungovať, no môžete prísť o nové funkcie, vyššiu rýchlosť a čo je hlavné, starý softvér často neobsahuje dôležité bezpečnostné aktualizácie.
Aktualizácie môžete inštalovať buď manuálne, alebo automaticky. V prvom prípade síce máte kontrolu nad celým procesom, ale kritické aktualizácie sa k vám nemusia vždy dostať včas. Preto pokiaľ vám to systém umožní, aktivujte si automatickú aktualizáciu.
Nebude vás otravovať v ten najmenej vhodný moment a pri sťahovaní vám nemusí odkrojiť ani z vašich predplatených dát. Smartfón automaticky skontroluje nové aktualizácie ihneď po pripojení na známu Wi-Fi sieť a vy sa tak nemusíte už o nič starať.
Automatické aktualizácie aplikácií pre Android
- Spustite aplikáciu Obchod Play.
- Z ľavej hornej ponuky vyberte Nastavenia.
- Položku "Preferované sťahovanie aplikácií" nastavte na "iba cez Wi-Fi."
- Položku "Aktualizácie aplikácií" nastavte na "iba cez Wi-Fi."
Automatické aktualizácie aplikácií pre iOS
- Spustite Nastavenia.
- Vyberte položku "iTunes a App Store."
- Aktivujte možnosť "Aktualizácie."
- Deaktivujte položku "Použiť mobilné dáta."
Neinštalujte aplikácie z pochybných zdrojov
Je síce lákavé mať novú hru úplne zadarmo, no inštalácia aplikácií a hier mimo oficiálneho obchodu nesie so sebou veľké riziká. Navyše týmto spôsobom okrádate autora samotnej aplikácie, ktorý jej tvorbou strávil desiatky či skôr stovky hodín.
- Ak si chcete sťahovať aplikácie pre systém Android využite Obchod Play,
- pre iPhony a iPady sťahujte aplikácie z App Store
- a pre systém Windows Mobile z Windows Store.
Oficiálny obchod samozrejme nie je na sto percent zárukou absolútnej neškodnosti aplikácie, no svet mimo neho je jedným veľkým rizikom.
Pri neoficiálnych zdrojoch si nemôžete byť istí, či v aplikácii nie je schovaný nebezpečný kód, ktorý vám ukradne osobné údaje, fotografie, či informácie o platobnej karte.
Zároveň môžete na neoficiálnych stránkach zabudnúť na automatickú aktualizáciu, dokonca aj tá manuálna je maximálne nepraktická.
Nepotrebné aplikácie vymažte
Tri aplikácie pre počasie, desať hier, ktoré ste nespustili už rok a množstvo ďalších, nainštalovaných len tak z nostalgie. Pamäť smartfónu nie je neobmedzená a čím ju viac zaplníte, tým viac môže spomaľovať celý systém či konkrétne aplikácie.

Aplikácie a hry, ktoré dlhodobo nepoužívate, jednoducho vymažte. Majiteľom zariadení od Apple pomôže aj samotný systém, v ktorom si môžete povoliť automatické uchovanie nepoužívaných aplikácií v cloude.
Systém si v tomto prípade sám odsleduje, čo používate a ako často. Na základe vášho správania a využívania nepotrebný softvér presunie do cloudu, no zároveň zachová ikonku na ploche pre jeho rýchlu obnovu.
Vyskúšajte odľahčené verzie aplikácií
Pôvodne vznikli pre tie najlacnejšie smartfóny, no pokojne by po nich mohli siahnuť aj majitelia tých prémiových. Odľahčené verzie známych aplikácií majú svoj význam aj vo svete 10-jadrových smartfónov s obrovskou pamäťou.
Ich základné funkcie sú totiž zhodné, no tieto aplikácie zároveň potrebujú výrazne menej výkonu a dátového úložiska. V čom zaostávajú, sú doplnkové funkcie a rôzne grafické drobnosti.
K batérii smartfónu však bývajú výrazne šetrnejšie a pokiaľ využívate len základné funkcie, určite si ich vyskúšajte.
Výber odľahčených aplikácií:
- Facebook Lite (Android, iOS) a Messenger Lite (Android, iOS)
- Vyhľadávač Google Go (Android)
- Google Maps Go (Android)
- YouTube Go (Android)
- Spotify Lite (Android)
Spravte si poriadok vo fotkách
Stovky fotografií z každej rodinnej oslavy, tisícka z dovolenky a pomedzi to obrovské množstvo zbytočností. Moderné smartfóny s kvalitným fotoaparátom dokážu rýchlo zaplniť stovky megabajtov úložiska, veď nie je nijak výnimočné, že jedna fotografia z fotomobilu zaberie aj viac ako desať megabajtov.
So správou fotografií vám pomôžu aj základné aplikácie od Apple a Google. Aplikácia Fotky od Google vám v cloude dokonca uchová neobmedzené množstvo obsahu, pokiaľ sa teda uspokojíte s automatickou úpravou ich rozlíšenia a kvality.
Najväčšou výhodou týchto aplikácie je automatická správa úložiska, takže pri veľkom objeme dát ponechajú v zariadení len časť fotografií, prípadne pri iPhone ich kvalitu upravia pre obrazovku zariadenia a do cloudu presunú originál.
Aplikácia pre iPhony je integrovaná priamo v systéme, Fotky od Google si stiahnete tu pre Android a pre iOS.
Zálohujte
Vždy predvídajte to najhoršie a preto zálohujte. Ukradnutý alebo zničený smartfón si totiž ponechá všetky svoje tajomstvá, vrátane kontaktov, dôležitých správ a všetkých fotografií. Riešenie je pritom jednoduché - zálohujte, pokojne aj do cloudu.

Je jedno, či máte smartfón so systémom od Apple alebo Google, obaja výrobcovia vám zadarmo ponúkajú niekoľko gigabajtov miesta pre uloženie súborov a dát. Celý proces zálohovania je navyše integrovaný priamo do systému, takže po sa po prvom nastavení smartfónu už nemusíte o nič starať.
Pri nastavovaní nového telefónu si vďaka zálohe ušetríte množstvo času, keďže v niektorých prípadoch sa vám obnovia nielen všetky nastavenia a kontakty, ale aj rôzne účty, nainštalujú aplikácie a rovnaké bude aj umiestnenie ikoniek aplikácií na ploche.