BRATISLAVA. Uplynulý jún bol v Európe najhorúcejší doteraz. Priemerné teploty boli vyššie o dva stupne Celzia, než je bežné.
V niektorých oblastiach severného Španielska, Francúzska, Nemecka ale aj Česka boli teploty ku koncu mesiaca vyššie o šesť až desať stupňov nad normál.
Údaje pochádzajú zo služby Copernicus Climate Change (C3S), ktorá pre Európsku úniu skúma podnebie a počasie.
Teplý vzduch zo Sahary
Historicky najteplejší jún zažilo aj Slovensko. Územie zasiahli dve výrazné vlny horúčav.
Stanice v Hurbanove, Sliači, Topoľčanoch a Žihárc mali počas mesiaca všetky dni letné. Pojmom letný deň sa označuje, keď denná teplota vzduchu dosiahne 25 a viac stupňov Celzia.

"Treba pripomenúť, že toto sa v júni v histórii meteorologických meraní na Slovensku ešte nestalo," informuje web Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Vlny horúčav na celom európskom svetadieli spôsobil horúci vzduch z africkej Sahary. Najprv zasiahol Španielsko a potom sa presunul aj nad strednú Európu. K vysokým teplotám prispelo aj bezoblačné počasie.
Vo Francúzsku 28. júna padol teplotný rekord, keď v mestečku Gallargues-le-Montueux na juhu krajiny namerali 45,9 stupňa Celzia.
V španielskom Katalánsku horúčavy viedli k rozsiahlym lesným požiarom.
Čoraz častejšie extrémy
Horúčavy boli výraznejšie aj preto, že priemerné teploty v Európe za uplynulých 100 rokov narástli o 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnym obdobím.

Tohtoročný jún bol najteplejším aj v celej histórii meraní na svete. Priemerná globálna teplota bola o 0,1 stupňa Celzia vyššia než doterajší rekord spred troch rokov.
Výskumníci zo služby Copernicus tvrdia, že je ťažké pripísať júnové vysoké teploty priamo klimatickej zmene.
Upozorňujú však, že podobne extrémne javy budú čoraz bežnejšie, ak sa planéta bude naďalej zohrievať pri zvyšujúcom sa množstve skleníkových plynov v atmosfére.