SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Ľudia aj termity majú svoju africkú Evu

Entomológovia preukázali dve zaujímavé podobnosti medzi ľudstvom a termitmi. Oba druhy majú pôvod v Afrike, a tiež prijali pestovanie potravy, šíriace sa z jednej pôvodnej oblasti.

Hniezdo huby pestujúcich termitov druhu Macrotermes bellicosus.

O ľuďoch a termitoch

Z analýzy mitochondriálnej DNA, ktorá sa dedí po ženskej línii, vedcom vyšlo, že všetci Európania a celé moderné ľudstvo pochádzajú z Afriky. S trochou nadsadenia máme všetci v rodokmeni "africkú Evu". Takisto poľnohospodárstvo, základ civilizácie, sa k nám do Európy dostalo z vymedzenej oblasti Blízkeho východu - kultúrnym prenosom aj priamo s novoprichádzajúcimi poľnohospodárskymi etnikami. Čosi podobné platí pre veľkú skupinu sociálneho hmyzu, termity. Konkrétne tie, ktoré si vo svojich veľkých hniezdach, termitiskách, nápadnom terénnom znaku v mnohých oblastiach Starého sveta, pestujú huby ako potravu. Takéto termity žijú vo veľmi rozmanitej palete tropických ekosystémov. Od dažďových pralesov po savany, od Afriky ďaleko do Ázie.

Tajomstvo pôvodu

Duur Aanen z Kodanskej univerzity (Dánsko) a Paul Eggleton z Múzea prírodnej histórie v Londýne (Veľká Británia) si položili otázku, či sa za touto rozmanitosťou neskrýva spoločný základ. Odpoveď uverejnili v najnovšom čísle časopisu Current Biology. Použili dve metódy: analýzu DNA a počítačové modelovanie pôvodných ekosystémových stanovíšť termitov. Vzorky odobrali z 58 kolónií termitov, pestujúcich huby, zástupcov 49 druhov. Ich domovy sa nachádzali v Senegale, Kamerune, Gabune, Keni, Južnej Afrike, na Madagaskare, v Indii, na Srí Lanke, v Thajsku a na malajzijskej časti Bornea.

Dospeli k dvom hlavným záverom. Po prvé, všetci dnešní zástupcovia tejto skupiny termitov majú evolučné korene v africkom dažďovom pralese. Po druhé, tomu istému kontinentu a typu ekosystému podľa všetkého zodpovedá aj miesto zrodu pestovania húb pre potravu. To je zaujímavé. Ekologicky (podielom na procesoch dekompozície rastlinnej hmoty) i evolučne (počtom druhov) je dnes totiž táto skupina termitov najúspešnejšia nie v pralesoch, ale na savanách. Aanen s Eggletonom si myslia, že kľúčom k tomuto úspechu je práve pestovanie húb, ktoré si "domestikovali", tak ako sú kľúčom k úspechu ľudstva poľnohospodárske plodiny.

Ja tebe a ty mne

Využívanie húb termitmi je vynikajúcim príkladom vzájomne prospešnej symbiózy. Termity v podstate aj na savany rozšírili kus dažďového pralesa. Lebo huby si v hniezdach pestujú v prostredí, ktoré ho teplotou i vlhkosťou pripomína. (Termitiská sú unikátne architektonické diela s dokonalou klimatizáciou a ventiláciou.) Huby, ukotvené na akýchsi plástových štruktúrach, termity vyživujú prežutým rastlinným materiálom - drevom a suchou trávou. Huby z rodu Termitomyces patria k tým niekoľkým málo organizmom, ktoré dokážu stráviť rastlinný lignín. Na oplátku produkujú živiny, ktoré zasa dokážu stráviť termity.

Časť hubovej záhrady. Termity pestujú huby na špeciálnych štruktúrach hlboko vo vnútri hniezd, kde im zabezpečujú potrebnú teplotu a vlhkosť. FOTO - DUUR AANEN, KAREN MACHIELSEN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Aká je najvyššia možná teplota?

Čo je to maximálne teplo vo vesmíre.

Podcast Zoom

Zoom: Koronavírus zmutoval, je nebezpečnejší?

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.