SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Internetovou službou roka je galéria Flickr.com

Po dlhých rokoch sa bývalý americký viceprezident Al Gore konečne dočká zadosťučinenia. Porota Webby Awards mu udelila ocenenie za "celoživotné dielo" ako priekopníkovi internetu a politikovi, ktorý sa o jeho rozvoj najviac zaslúžil. Al Gore bol doteraz

Najlepšia filmová webová stránka patrí kórejskej snímke Nepozvaný.


Po dlhých rokoch sa bývalý americký viceprezident Al Gore konečne dočká zadosťučinenia. Porota Webby Awards mu udelila ocenenie za "celoživotné dielo" ako priekopníkovi internetu a politikovi, ktorý sa o jeho rozvoj najviac zaslúžil. Al Gore bol doteraz terčom posmechu kvôli tomu, že sa v roku 1999 údajne vyhlásil za "vynálezcu internetu". V skutočnosti v rozhovore pre CNN povedal len to, že sa "ujal iniciatívy pre vytvorenie internetu", a jeho ocenením chce porota Webby Awards definitívne potvrdiť, že nebol až tak ďaleko od pravdy. Ocenenie mu odovzdá Vint Cerf, ktorý sa považuje za jedného zo skutočných vynálezcov webu - o Al Gorovi vyhlásil, že "mu nepochybne patrí vďaka a uznanie za jeho príspevok".

Webby Awards sú najprestížnejšie ceny udeľované každoročne najlepším webovým stránkam vo viac než 60 kategóriách - v každej udelí jednu cenu internetová akadémia zostavená z odborníkov a ďalšiu hlasujúci surfisti, tento rok ich bolo vyše 200-tisíc.

K oceneniam pre webstránky prvýkrát pribudli aj ceny pre osobnosti. Internetovou osobnosťou minulého roka sa stal Craig Newmark, zakladateľ legendárneho servera Craigslist.org. Craig ho pôvodne založil len pre svojich priateľov zo San Francisca, ktorých chcel informovať o tom, čo sa v meste deje. Popularita stránky však prudko rástla a stala sa skutočným centrom miestnej komunity, miestom, kde možno najľahšie predať chladničku, nájsť si podnájom či partnera alebo zorganizovať partiu na večerný ťah mestom. Craigslist sa už rozšíril do dvadsiatich ďalších krajín a navštevuje ho osem miliónov ľudí, hoci dodnes neobsahuje žiadnu grafiku a jednoduchosťou pripomína prvé webstránky spred desiatich rokov. Podľa porotcov sa Craigslist stal "globálnym kultúrnym fenoménom" a zároveň dôkazom, že aj jednoduchá stránka bez akejkoľvek propagácie, ponúkajúca bezplatné služby komunite, môže byť mimoriadne úspešná a zisková.

Internetovou službou roka sa zasa podľa internetovej akadémie stal Flick (www.flickr.com), originálna služba umožňujúca zdieľanie a prezeranie digitálnych fotografií, ktoré triedia podľa obsahu sami čitatelia.

Cenou Webby Award bol prvýkrát ocenený aj umelec roka - stala sa ním britská hudobná skupina The Kleptones (www.kleptones.com), ktorá originálne využíva všetky moderné nástroje na propagáciu svojej hudby. Jej členovia napríklad s fanúšikmi komunikujú prostredníctvom blogu a svoju hudbu bezplatne zverejnili cez "pirátsku" sieť BitTorrent, proti ktorej sa väčšina ostatných umelcov naopak snaží bojovať.

Hoci víťazov Webby Awards ohlásili už minulý týždeň, ceny budú tentoraz slávnostne odovzdané až 6. júna v New Yorku, keď si diváci tradične vypočujú aj originálne ďakovné prejavy obmedzené maximálne na päť slov.

www.webbyawards.com

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.