Čoraz viac amerických miest sa začína meniť na gigantické "hot spoty", ktoré umožňujú obyvateľom surfovať po internete v parkoch, na plážach i autobusových zastávkach - na veľkú nevôľu telekomunikačných a káblových operátorov.
"Pozeráme sa na internet ako na ďalšiu verejnú službu, niečo ako dodávku vody, kanalizáciu či verejné parky, skrátka niečo, čo komunita musí mať," hovorí starostka floridského mesta St. Cloud Glen Sangiovanniová, ktorá dúfa, že do konca roka bude celé jej mesto pokryté bezplatným bezdrôtovým signálom.
Na konferencii vo Philadelphii si zástupcovia samospráv z desiatok miest minulý týždeň porovnávali poznámky, počúvali dodávateľov a najmä sa radili o spôsoboch, ako môžu odolať lobistickému tlaku veľkých telekomunikačných spoločností, ktoré sa im snažia v poskytovaní internetu svojim občanom zabrániť.
Bezplatná alebo veľmi lacná možnosť pripojiť sa na internet kdekoľvek v meste môže podľa nich podporiť ekonomický rast miest, zlepšiť fungovanie polície aj iných mestských služieb a zároveň motivovať k pripojeniu na internet aj ľudí v chudobnejších štvrtiach.
V súčasnosti buduje vlastné mestské internetové siete už viac ako sto amerických miest, od aglomerácií ako Philadelphia až po tie najmenšie mestá. Podľa organizátora konferencie Daniela Aghiona ich budovanie plánuje ďalších tisíc miestnych samospráv.
Tento trend však vyvolal protiútok zo strany telekomunikačných firiem, ktoré rýchle pripojenie na internet predávajú a bezplatné siete ich pripravujú o zisky, keďže tam, kde vyrastú, už ich komerčnú sieť takmer nikto potrebovať nebude. Už 13 amerických štátov podľahlo ich tlaku a schválilo legislatívu, ktorá mestám budovanie sietí pre svojich obyvateľov zakazuje, a ďalšie tento krok zvažujú.
"Miestne samosprávy majú toľko iných vecí na riešenie, tak prečo, dopekla, chcú mrhať milióny dolárov od daňových poplatníkov a snažiť sa konkurovať existujúcim operátorom, ktorí už to isté ponúkajú?" pýta sa hovorkyňa americkej asociácie telecomov Allison Remsenová, ktorá zastupuje najmä tradičné telekomunikačné firmy ako SBC, SBC Communications či Verizon.
"Telecomy boli lenivé"
Predstavitelia miest tvrdia, že nechcú priamo konkurovať komerčným poskytovateľom pripojenia, ale nie sú ochotní byť ani rukojemníkmi ich obchodných záujmov. Telekomunikačné firmy podľa nich doteraz neprejavovali záujem o budovanie bezdrôtových mestských sietí a neboli ochotné ponúknuť nižšie ceny - niekedy dokonca úplne odmietali v niektorých oblastiach internet poskytovať.
"Prosili sme ich na kolenách, aby službu ponúkali. Nechceli sme v tejto oblasti podnikať sami," hovorí starosta mesta Scottsburg Bill Graham, podľa ktorého sa mu už miestne firmy vyhrážali, že z mesta odídu, ak v ňom nebude možnosť pripojiť sa bezdrôtovo na internet.
Právnická bitka medzi firmami a mestami však len podnietila záujem ďalších miest o vybudovanie vlastných internetových sietí pre svojich občanov. "Pomohlo nám to upriamiť pozornosť na to, o čo sa telekomunikačné firmy snažia," hovorí Dianah Neffová z Philadelphie o ťažení firiem proti mestám.
Malé telekomunikačné spoločnosti sa zatiaľ predháňajú v tom, ktorá ponúkne samosprávam potrebné vybavenie a technológie na postavenie ich sietí. "Samosprávy v žiadnom prípade nechcú siete vlastniť, chcú len, aby služba u nich fungovala," hovorí Robert Ford zo spoločnosti NextPhase Wireless.
Mesto Rio Rancho v Novom Mexiku si tiež objednalo služby malého bezdrôtového providera OttawaWireless, pretože tradičné telekomunikačné spoločnosti mnohé oblasti nepokrývali. Keď však sieť začala fungovať, aj veľké telecomy sa zrazu začali správať oveľa aktívnejšie.
"Lenivosť a apatia, s akou u nás zavádzali služby DSL a internetu cez káblovú televíziu, sú zrazu minulosťou," konštatovala zástupkyňa mesta Peggy McCarthyová.