SME
Piatok, 24. máj , 2019
PODCAST KLIK

Klik: Do Európy sa chystá invázia elektrických kolobežiek

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik denníka SME.Podcast Klik denníka SME.(Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik 61

Čo všetko si môžete v prehľade prečítať

 • Prídu elektrické kolobežky aj do Bratislavy?
 • Nezdá sa vám to, ľudia sú naozaj menej sústredení
 • Ako bude vyzerať nástupca PlayStation 4?
 • Prvé reakcie na Samsung Galaxy Fold
 • Netflix stále rastie, už má 149 miliónov predplatiteľov
Článok pokračuje pod video reklamou

Technologické správy týždňa

Prídu elektrické kolobežky aj do Bratislavy? Americký startup s elektrickými kolobežkami Bird cez týždeň oznámil masívnu expanziu v Európe - cez leto chce spustiť prevádzku v 50 nových mestách. Konkrétne krajiny a mestá zatiaľ neoznámil. Bird o dominanciu v odvetví požičiavania elektrických kolobežiek súperí s konkurentom Lime, ktorý pôsobí už niekoľko mesiacov v Prahe. Bird je napríklad vo Viedni.

Hovorcovia spoločnosti Bird nám nepotvrdili, či medzi 50 mestami bude aj Bratislava alebo iné slovenské mesto. Magistrát hlavného mesta na otázku, či rokuje so spoločnosťou neodpovedal.

Aktuálne sú kolobežkári na Slovensku považovaní za chodcov. Keď vstúpi do platnosti nový zákon o cestnej premávke, človek jazdiaci na elektrickej kolobežke sa bude po považovať za vodiča nemotorového vozidla, nie za chodca. Majitelia elektrických kolobežiek budú musieť jazdiť na ceste či cyklistických pruhoch. Na chodníku budú môcť kolobežku už len tlačiť.

Čo však nesedí na týchto startupoch je ich ekonomika. Aby mohli firmy zarábať na požičiavaní kolobežiek, mali by kolobežky aspoň 6 mesiacov fungovať, aby firme splatili nákupnú cenu. Až potom začnú zarábať peniaze. Magazín Quartz sa pozrel na štatistiku o polčase rozpadu kolobežiek a zistil, že vydržia v priemere jeden alebo dva mesiace. Dôvodov, prečo sa to deje, je viac – neboli vyrobené na rôzne povrchy, mali ich používať ľudia určitej váhovej kategórie a chodiť len po rovinke. Startupy už pripravujú nové odolnejšie verzie kolobežiek. Bird v tlačovej správe píše, že do Európy donesie už nový model.

Načítavám video...

Nezdá sa vám to, ľudia sú naozaj menej sústredení. Nová štúdia dánskej univerzity potvrdila, že dĺžka času, počas ktorej ľudia dokážu pozorne sledovať jednu tému, sa globálne skracuje. Výskumníci stiahli dáta o vydaných knihách, predajoch lístkov do kina, údaje z čítanosti Wikipédie, Redditu, Twitter či dáta zo služby Google trends.

Zistili, že ľudia sledujú čoraz viac tém, ale každej téme venujú menej času a pozornosti. Zaujímavé je, že tento trend nie je nový. Pozornosť sa podľa štúdie skracuje už aspoň sto rokov.

(Guardian)

Sony začalo rozprávať o tom, ako bude vyzerať nástupca PlayStation 4. Konzola nasledujúcej generácie sa na trh dostane najskôr na budúci rok. Bude obsahovať SSD disk, čo výrazne urýchli načítavanie hier. Sony bude naďalej podporovať VR a hovorí aj podpore rozlíšení presahujúcich 4k. Procesory vyrobí AMD.

(Wired, SME)

Prvé reakcie na Samsung Galaxy Fold: Ešte nedoporúčame. Počas týždňa vyšli v zahraničí prvé recenzie na nový skladací telefón od Samsungu. Najskôr písali recenzenti, akí sú prekvapení zo samotnej technológie skladania. Pozitívne reakcie boli aj na kompaktnosť veľkej rozloženej obrazovky. Negatívne ohlasy sa týkali veľkosti a hmotnosti.

Avšak už na druhý deň zaplavili sociálne siete fotografie zlomených a poškodených displejov. Niektorí recenzenti priznali, že olúpali plastovú fóliu, ktorá vyzerala ako ochranná, no bola súčasťou obrazovky a tá prestala fungovať. Samsung im potom doručil náhradné mobily.

Prešli sme si niekoľko záverečných hodnotení a zatiaľ sa zhodujú v tomto: Fold je je iný, prekvapivo prepracovaný, ale stále ide o prvú generáciu. Samsung potrebuje vyladiť vyššie spomínané problémy s displejom aj problémy so zobrazovaním (na GIF je ukážka, čo sa stalo reportérovi CNBC pri testovaní po jednom dni).

(SME Tech)

(Video: Steve Kovach, reportér CNBC)

Netflix stále rastie, už má 149 miliónov predplatiteľov. Video-streamovacia služba zverejnila výsledky za prvý kvartál tohto roka a oznámila nárast o 9,6 milióna nových predplatiteľov (z toho len 1,74 mil. v USA). Napriek dobrému výsledku akcie spoločnosti klesli. Analytici to prisúdili odhadovanému rastu v druhom kvartáli, ktorý je 5 miliónov, teda polovica prvého kvartálu.

Šéf Netflixu, Reed Hastings, potvrdil, čo všetci čakali – nebojí sa konkurencie v podobe Disney+, Apple TV+ ani ďalších. Podľa vedenia spoločnosti je budúcnosťou televíznej zábavy spojenie viacerých videoslužieb v každej domácnosti. Hastings a spol. si myslia, že ľudia si nebudú vyberať medzi jednou alebo druhou službou, ale predplatia si niekoľko naraz. Teda rovnaký model, ako keď máte desiatky až stovky TV kanálov.

Denník New York Times po zverejnení výsledkov napísal, že pre Netflix je konkurentom najmä Hulu, lebo má aj reklamy, čo znamená viac zdrojov príjmu. Hulu, ktoré je dostupné len na území Spojených štátov, má v USA 25 miliónov predplatiteľov, Netflix 58 miliónov.

(Recode)

Správičky

Koľko robotov je potrebných na odtiahnutie veľkého nákladného auta? V prípade Boston Dynamics je odpoveď desať. (SME Tech)

Načítavám video...

Projekt NY Times: Ochrana súkromia. Americkí novinári dokázali na základe záznamu z 3 verejných kamier z jedného parku a s pomocou softvéru na rozpoznávanie tvárí za 100 dolárov identifikovať niekoľko osôb. Na všetko pritom použili len verejne dostupné zdroje a legálne prístupy. Chcú tým upozorniť na narastajúcu stratu súkromia. (NY Times)

Magazín Wired zverejnil veľkú reportáž o dianí vo vnútri Facebooku počas posledných 15 mesiacov. Nielenže výborne zhŕňa všetky problémy, ktorým Zuckerberg a spol. čelili, ale odhaľuje aj to, ako reagovali v daných situáciach. (Wired)

Nemilý profil šéfky YouTube. Susan Wojcicki je objektom dlhého článku New York Times, v ktorom denník opisuje jej príchod do Google, keď mal ešte len 16 zamestnancov až po dnešné problémy s hejtom, extrémistami či pedofilmi na platforme. (NY Times)

Ak vás zaujíma, ktoré startupy patria medzi najlepšie financované v každej krajine Európy, určite sa pozrite na výskum spoločnosti CB Insights.

Aký by to bol týždeň bez škandálu Facebooku. Sociálna sieť to stihla do uzávierky tohto článku. Pred niekoľkými týždňami vyšlo najavo, že Facebook omylom uložil heslá používateľov ako obyčajný text a nezašifroval ich. Tesne pred veľknočnými sviatkami sa spoločnosť priznala, že išlo aj o heslá niekoľko miliónov používateľov Instagramu. CNN sa pozrelo bližšie na to, ako sa Facebook naučil zverejňovať nepríjemné informácie v čase, keď internet a spoločnosť zaujímajú primárne iné témy. (CNN)

Hra Dungeons & Dragons je dnes populárnejšia ako bola kedysi. D&D, ako sa skrátene hra často označuje, sa dnes hrajú populárni herci, osobnosti a napríklad aj autor kníh Hra o tróny. Kým v minulosti sa hráči D&D označovali za tak trochu čudákov, v súčasnosti sú populárne podcasty a relácie na YouTube, v ktorých ľudia trávia hodiny času hraním sa Dungeons & Dragons a diskutovaním o nej. (Washington Post)

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je denný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 3. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 4. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 5. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 7. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 8. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 9. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 10. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 36 176
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 22 490
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 20 619
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 270
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 16 201
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 056
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 4 833
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 641
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 2 633
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 2 342

Téma: Netflix


Hlavné správy zo Sme.sk

Ulice Derry.
Vyhliada UFO v Bratislave je chránená drôtmi.
Komentár Zuzany Kepplovej

Čo ak to bol európsky Kočner

Konšpirovať okolo videa z Ibizy je zábava aj poučenie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Craig Ramsay po zápase Slovensko - USA na MS v hokeji 2019.

Neprehliadnite tiež

Vedci natočili video skupiny šimpanzov pojedajúcich korytnačky

Pancier plazov rozbili šimpanzy o kmeň stromov.

Ilustračné foto.

Raketa spoločnosti SpaceX odštartovala s družicami na rýchly internet

Cieľom projektu je poskytnúť vysokorýchlostné pripojenie k internetu pre celú planétu.

Náklad 60 družíc je najťažší, ktorý doteraz raketa Falcon 9 niesla.
Tok Moravy skrátili počas 20. storočia o vyše jedenásť kilometrov.
Ilustračná fotografia - Dnešné huby sa mohli vyvinúť z druhu, ktorý sa objavil pred miliardou rokov.