SME

Zložité telá, zvláštna genetika. Chobotnice chcú ako laboratórne zvieratá

Chobotnice vedia utiecť z nádrží.

Sépia v laboratóriu. Sú vyberavé čo sa jedľa týka, ale aj náročné na podmienky.Sépia v laboratóriu. Sú vyberavé čo sa jedľa týka, ale aj náročné na podmienky. (Zdroj: Adam Glanzman/The Washington Post)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sépia, taká malá a nepríjemná ako ručný granát, odmietala spolupracovať.

Tento blízky príbuzný kalmarov, je expert na kamufláž, ktorý si dokáže dramaticky zmeniť štruktúru kože aj farbu.

Prečítajte si tiež: Superinteligentná chobotnica utiekla z akvária Čítajte 

Biológovia z Morského biologického laboratória, ktorí študujú túto vlastnosť, vkladajú sépiu do okrúhlej nádoby naplnenej bielymi a čiernymi okruhliakmi.

Väčšina z mnohonohých subjektov sa drží v úzadí, sfarbí sa na čierno-bielo a splynie s pozadím.

No táto nie. Plávala do kruhu, ignorovala okruhliaky a natočila dve chápadlá dohora ako kly. Tie sa sfarbili do sýtej červenej. Sépia vystrekla trochu atramentu. Dohliadajúci výskumník si povzdychol.

SkryťVypnúť reklamu

A tak prešlo ďalšie popoludnie v prímorskom vedeckom centre.

Najmimozemskejšia forma života na Zemi

V laboratóriu pripomínajúcom jaskyňu chovajú vedci tisícky chobotníc, sépií a ich príbuzné druhy ako súčasť Programu hlavonožcov, trojročnej iniciatívy ktorej výsledkom by malo byť používanie týchto morských tvorov ako laboratórne zvieratá.

Z hlavonožcov srší príťažlivosť pre vedcov: majú zložité telá, neobvyklú genetiku, pôsobivé priestorové zručnosti a inteligentnú myseľ.

Zvieratá sa však zdráhajú v zajatí rozmnožovať, ťažko sa chovajú a len veľmi ťažko im zabránite uniknúť z nádrží. Len niekoľko laboratórnych protokolov - a v Spojených štátoch žiadne právne predpisy – poskytuje na to návod.

"Hlavonožce sa považujú za najmimozemskejšiu formu života na našej planéte, ako jediné bezstavovce sú schopné kognitívnych úloh vyššieho rádu," hovorí expertka na kalmáre a morská vedkyňa z Federálnej univerzity v Parane Erica Vidalová, ktorá je taktiež bývalou riaditeľkou výskumnej organizácie Medzinárodná poradná rada pre hlavonožce.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako zo sci-fi. Pozrite si život z hlbín oceánu pri Mexiku Čítajte 

Výskumná komunita je podľa Vidalovej malá, len približne päťsto vedcov po celom svete, ale odhaduje, že sa zväčšila o tridsať percent medzi rokmi 2012 a 2018.

V januári oznámilo Morské biologické laboratórium, že sa mu ako prvému zariadeniu podarilo vychovať mnohopočetnú generáciu trpasličích zebrovaných chobotníc (octopus chierchiae).

"Toto je prvá snaha vytvoriť geneticky poddajný model," hovorí neurobiológ Joshua Rosenthal, ktorý vedie laboratórny projekt. Znamená to druh s katalogizovanými a manipulovateľnými génmi.

Kým Rosenthal opisuje zložitosti genetiky hlavonožcov, uvoľnene sa usmieva. Vo väčšine prípadov bunky presne premenia sekvencie DNA na RNA a transformujú túto RNA na proteíny. Ale hlavonožce používajú enzýmy na úpravu genetickej informácie v RNA. Ide o jediné zvieratá, ktoré takto často podkopávajú základný proces molekulárnej biológie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5VQN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu