SME

Cesta na Mars by nemala byť pre človeka problém. Vedci nenašli varovné signály

Scott Kelly bol rok vo vesmíre.

Bratia Mark (vľavo) a Scott Kellyovci.Bratia Mark (vľavo) a Scott Kellyovci. (Zdroj: NASA)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Viac ako dva roky budú izolovaní od okolitého sveta, uväznení vo vesmírnej lodi a zažijú extrémne podmienky vesmíru.

Prví ľudia, ktorí sa vydajú na Mars, podstúpia jednu z najťažších ciest, aké kedy človek podnikol. No misiu na červenú planétu by mali prežiť.

Naznačujú to nové predbežné výsledky zo štúdie, ktorá skúma dlhodobý vplyv vesmíru na človeka. Predstavili ich vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír na stretnutí Americkej asociácie pre pokroky vo vede vo Washingtone.

Štúdia prebehla na dvojčatách-astronautoch - Scott Kelly v roku 2015 odletel na rok do vesmíru, jeho brat zatiaľ zostal na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Imunitný systém sa nakopol

Od Scottovho návratu v roku 2016 vedci skúmajú dvojčatá a čo sa na nich zmenilo. Zistili už napríklad, že gény sa hneď po príchode do vesmíru začnú správať inak.

Nové výsledky ukazujú ďalšiu zmenu, ktorá sa udiala v tele takmer okamžite. Imunitný systém Scotta Kellyho sa vo vesmíre zrýchlil.

"Je to, akoby telo bolo v stave najvyššej pohotovosti," povedal pre web Washington Post Christopher Mason, profesor výpočtovej genomiky. Tieto zmeny sa dejú na bunkovej úrovni.

Podľa vedcov ide o dobré výsledky, naznačujú totiž, že telo sa novým podmienkam v zníženej gravitácii dokáže prispôsobiť.

Žiadne varovné signály

Štúdia má veľmi malú vzorku a akékoľvek výsledky nie sú všeobecne aplikovateľné na všetkých astronautov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čo sa deje s mozgom človeka vo vesmíre? Čítajte 

"Nepovažujeme ich za nezvratné, ale celkovo sú výsledky povzbudivé," povedal Craig Kundrot, riaditeľ pre výskum života a fyziológie vo vesmíre z NASA. "Nenašli sme žiadne nové varovné signály."

Nateraz sa teda zdá, že dlhodobú cestu na Mars či pobyt na Mesiaci by ľudia mali zvládať v poriadku. Jednou z najväčších starostí však zostáva radiácia.

Pri dva a polročnej misii na Mars by astronauti dostali omnoho vyššiu dávku vesmírnej radiácie, ako povoľujú súčasné limity.

Výzvou pre štyroch až šiestich astronautov, ktorí poputujú na červenú planétu, bude tiež psychologický tlak. Pre dlhé reakčné časy v komunikácii sa budú cítiť veľmi izolovane. Budú si musieť zvyknúť, že dlhý čas strávia iba spolu v tesnom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu