SME

Vraveli jej, že nemôže byť astronómkou. Stala sa matkou Hubblovho teleskopu

Nancy Romanová pracovala s NASA.

Nancy Romanová s modelom observatória OSO. Bola prvou ženou, ktorá v NASA zastávala vedeckú pozíciu.Nancy Romanová s modelom observatória OSO. Bola prvou ženou, ktorá v NASA zastávala vedeckú pozíciu. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Už v detstve jej učarovali hviezdy na vesmírnej oblohe. Keď mala Nancy Romanová jedenásť rokov, založili si s kamarátkami astronomický klub.

Bol to začiatok jej celoživotnej vášne a fascinácie vesmírom.

Matka Hubblovho teleskopu celý život bojovala za väčšie zastúpenie žien vo vede a podporovala aj mladých ľudí.

Nancy Grace Romanová zomrela minulý rok 26. decembra v Germantowne v štáte Maryland vo veku 93 rokov. Jej smrť potvrdila sesternica Laura Bates Verreauová, no príčinu neuviedla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spolupráca s NASA

Nancy Romanová bola prvá žena, ktorá zastávala vedúcu pozíciu v americkom Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA). Priamo dohliadala na plánovanie a rozvoj vesmírneho teleskopu Hubble. Práve vďaka tomu si od agentúry vyslúžila prezývku - matka Hubblovho teleskopu.

„Astronómovia už dlhé roky plánujú pozorovanie mimo atmosféry. Keď sa pozeráte skrz ňu, je to ako pri pohľade cez kus starého, špinavého skla. Je chybné, takže obraz bude rozmazaný,“ povedala Romanová v roku 2011 pre Voice of America.

Členkou NASA sa stala v roku 1959, poverili ju vytvorením programu vesmírnej astronómie. Rozprávala sa s niekoľkými astronómmi a počúvala ich ambície. V roku 1960 zhromaždila asi tridsať z nich spolu s inžiniermi z NASA a začali diskutovať o myšlienkach vytvorenia čo najlepšieho modelu teleskopu.

SkryťVypnúť reklamu

Romanová chcela, aby prišli s niečím, čo bude dávať zmysel každému. Keďže obe skupiny nehovorili tým istým technickým jazykom, pôsobila medzi nimi ako tlmočníčka.

„Vedela som, že keď prijmem túto zodpovednosť, znamená to, že už nemôžem robiť výskum. Ale výzva vytvorenia programu, ktorý mohol ovplyvniť astronómiu počas nasledujúcich desaťročí, bola príliš veľká na to, aby som ju odmietla,“ priznala v rozhovore pre NASA.

Teleskop mimo atmosféry

Hubblov vesmírny ďalekohľad, skrátene Hubble, sa nachádza na obežnej dráhe okolo Zeme. Vďaka tomu, že je mimo zemskej atmosféry, dokáže získavať ostrejšie zábery slabo viditeľných objektov a pozoruje infračervené a ultrafialové žiarenie, ktoré inak atmosféra Zeme pohlcuje.

Vyštartoval 24. apríla 1990 a tento rok to bude už 29. rokov, čo skúma zákutia vesmíru.Meno dostal po významnom americkom astronómovi Edwinovi Hubblovi.

SkryťVypnúť reklamu

Keď teleskop uviedli do prevádzky, Romanová na jedenásť rokov odišla z vesmírnej agentúry a začala sa venovať práci konzultantky a advokátky pre ženy vo vede. Vyučovala astronómiu na Shepherdskej základnej škole koncom 90. rokov.

„Jedným z dôvodov, prečo mám rada spoluprácu so školami, je snaha presvedčiť ženy, že sa môžu stať vedkyňami a že veda je naozaj zábavná,“ povedala Nancy Romanová podľa New York Times v jednom rozhovore.

Romanovej záujem o vedu podnietila aj jej mama, ktorá ju často brávala do prírody a naučila ju rozlišovať súhvezdia. Cesta za vysnívanou profesiou však bola kľukatá.

Na strednej škole požiadala učiteľa, aby jej namiesto hodín latinčiny dovolil hodiny algebry.

„Aký typ dievčaťa si zvolí matematiku namiesto latinčiny?“ opýtal sa jej učiteľ podľa webu Guardian. S podobnými reakciami sa v živote stretávala často a podceňovanie ženského pohlavia sa snažila eliminovať každým novým nápadom.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu