SME

Zoom: Klamali o poslancoch v Bruseli

Čo robia a čo nerobia europoslanci.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Poslanci pôsobiaci v Bruseli si môžu počas zasadnutí zdriemnuť, napísať list rodine alebo sa na rokovaniach vôbec nemusia zúčastniť. Vďaka tejto práci si mesačne prilepšia až o 12-tisíc eur, pričom na výplaty sa im skladá aj Slovensko.

Fotografie takýchto údajne znudených europoslancov zverejnila 22. septembra facebooková stránka Ruské spravodajstvo. Zábery, ktoré podľa opisu pochádzajú z Bruselu, prezvali v priebehu nasledujúcich dní tisícky ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Autor nimi chcel medzi ľuďmi vzbudiť negatívne emócie voči Európskej únii, na čo poukázal aj portál antipropaganda.sk.

Koláž je však v skutočnosti zmesou sfalšovaných a neoveriteľných fotografií. Niektoré z nich už v minulosti kolovali na stránkach ako Pinterest alebo Reddit, kde tiež poukazovali na „flákanie sa“ poslancov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už na pohľad je pritom jasné, že nepochádzajú z Európskeho parlamentu, či už zo štrasburskej, alebo z bruselskej budovy. Potvrdilo nám to aj tlačové oddelenie Európskeho parlamentu.

Antipropaganda.sk uvádza, že fotografie z koláže pochádzajú z brazílskeho parlamentu z obdobia medzi rokmi 2010 až 2015. „Poslanci na fotkách spali napríklad počas dlhých rokovaní či počas hladovky,“ píše.

Rovnaké fotografie z brazílskeho parlamentu v minulosti využili aj prívrženci amerického prezidenta Donalda Trumpa so zámerom zosmiešniť členov amerického Kongresu. „Náš ťažko pracujúci Kongres,“ znel text k príspevku, ktorý sa šíril v roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Portál Snopes, ktorý sa zaoberá overovaním správ, vtedy poukázal na fakt, že fotografie síce sú skutočné, no nezachytávajú Kongres. Podarilo sa mu nájsť pôvodné zábery z roku 2010, na ktorých sa nachádzajú členovia brazílskeho parlamentu.

Európska únia sa stáva terčom hoaxov pomerne často. Ich cieľom je oslabiť dôveryhodnosť organizácie a znížiť jej dôležitosť v očiach občanov členských štátov. Pritom práve Slovensko z členstva v spoločnej Európe veľmi profituje.

Ďalšie hoaxy

Migranti vo Švédsku strhli sochu Krista. Akurát, že to nie je pravda a dezinformátori opäť zrecyklovali staré fotografie, ktoré nafotila spravodajská agentúra Reuters a v skutočnosti pochádzajú z Čile.

Video, na ktorom leje údajná „feministka“ mužom do rozkroku bielu tekutinu a ktoré sa tak šírili sociálnymi sieťami, je pravdepodobne manipuláciou, ktorú vytvorila priamo proruská propaganda. Podľa Manipulatori.cz dokonca niektorí účastníci videa priznali, že zaň dostali zaplatené.

SkryťVypnúť reklamu

Vraj istá britská univerzita zakázala svojim študentom tlieskať. Nuž, nezakázala. Manchesterská univerzita len povedala, že na stretnutiach zástupcov študentov môžu používať namiesto potlesku aj vyjadrenie zo znakového jazyka pre nepočujúcich. Kto chce tlieskať, tlieskať naďalej môže.

Autor: Richard Eisner

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu