SME

Zoom: Tradícia sa mýli, nepomáha vývar ani vitamíny

Čo hovorí veda na tradičnú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Soplíme, kašleme, kýchame. Cítime sa mizerne... a tak siahneme po múdrosti našich starých mám. Dopujeme sa veľkými dávkami vitamínov, varíme si slepačí vývar. Otázkou ale je, či sú to práve dobré postupy. A tak sme sa pozreli, čo na to hovorí veda.

Ľudské telo totiž využíva vitamín C na množstvo dôležitých procesov. Napomáha správnemu fungovaniu imunity, štruktúre kostí, tvorbe hormónov nadobličiek, vstrebávaniu železa a zdraviu pokožky.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je, že telo si tento vitamín nedokáže vyrobiť samo. Do tela sa dostáva prostredníctvom stravy, zvyčajne v podobe citrusov, paradajok, bobuľovej a zelenej zeleniny. S príchodom chladnejších mesiacov sa však niektorí ľudia rozhodnú namiesto väčšieho množstva čerstvej zeleniny radšej dopĺňať dôležitú živinu tabletkami.

Doplnky síce obsahujú veľkú dávku vitamínu, no iné živiny v nich chýbajú. Má to teda nejaký zmysel?

Ranná tabletka céčka síce môže pôsobiť ako účinná prevencia, no priemernému človeku nezníži počet prechladnutí, ani nezmierni ich priebeh. Ukázalo sa dokonca, že pokiaľ ide o trvanie prechladnutia, rozdiel nebol výrazný. A dobrovoľníkom, ktorí začali vitamín v tabletách užívať až keď ochoreli, sa nielenže nepodarilo skrátiť liečbu, ale ani zmierniť prejavy ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Kuraciu polievku využívajú ako liek proti príznakom prechladnutia mnohé kultúry, tradíciou sa hrdia Gréci aj Číňania. Vedeckých dôkazov o účinkoch polievky je napriek tomu málo.

Jedna staršia štúdia na pätnástich dobrovoľníkoch ukázala, že chlípanie slepačieho vývaru dokáže uvoľniť hlieny a zlepšiť dýchanie chorého. Iný výskum zas ukázal, že polievka pomáha v boji s infekciou dýchacích ciest.

No priame dôkazy v prospech slepačej polievky neexistujú. Teoreticky by polievka mohla priniesť úľavu vďaka obsahu zinku a antioxidantu karnozínu, ktoré sa nachádzajú v kuracom mäse.

Zinok v primeranom množstve totiž v prvý deň prejavu príznakov prechladnutia dokáže naozaj zmierniť ich závažnosť aj trvanie. No zatiaľ čo v testoch pomohlo ľuďom 50 miligramov, v polievke je iba približne 5 miligramov zinku.

SkryťVypnúť reklamu

Nepravdepodobný sa javí aj účinok karnozínu, ktorý sa rozpadne už pri trávení. Účinok polievky tak môže byť v princípe psychosomatický. Teplé jedlo aspoň dočasne zmierni stres a poskytne pocit pohodlia.

V kombinácii s prijatými živinami tak môže telu pomôcť zabojovať proti nepríjemnej vírusovej infekcii. Pohodlne a bez vedľajších účinkov.

Ďalšie správy z medicíny

Vedci sa rozhodli využiť umelú inteligenciu na zlepšenie odhaľovania Parkinsonovho ochorenia. Vytrénovali počítač, ktorý teraz dokáže pacientov odhaliť len na základe toho, ako ľudia hýbu svojimi končatinami.

Vojaci, ktorí slúžia na radarových základniach a sú tak vystavení vysokým dávkam žiarenia, prenášajú mutácie svojich génov na svoje potomstvo častejšie, ako rodiny bez vystavenia žiareniu.

SkryťVypnúť reklamu

Genetici zistili, prečo majú sibírski huskyovia modré oči. Analýza 6-tisíc psov ukázala, že dôvodom je mutácia na psom chromozóme 18.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu