SME

Štart vesmírnej lode s astronautmi zlyhal, loď musela núdzovo pristáť

Obaja astronauti sú v poriadku.

Štart rakety Sojuz MS-10 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.Štart rakety Sojuz MS-10 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MOSKVA, BRATISLAVA. Štart vesmírnej lode Sojuz MS-10 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane sa nepodaril. Na vine bola podľa všetkého nosná raketa, ktorá počas letu zlyhala.

Obaja členovia posádky, astronaut NASA Nick Hague a ruský kozmonaut Alexej Ovčinin bezpečne pristáli po núdzovom návrate na Zem.

Podľa agentúry Interfax k mimoriadnej situácii došlo asi dve minúty po štarte pri oddeľovaní bočných blokov prvého stupňa rakety od hlavného bloku druhého stupňa.

Vzápätí sa aktivoval havarijný maják, raketa sa rozdelila na jednotlivé súčasti a uvoľnil sa padák. Návratový modul s posádkou sa potom po balistickej dráhe začal vracať na Zem a núdzovo pristál v kazašskej stepi.

SkryťVypnúť reklamu

Záchranári už prišli

Modul s astronautmi pristál približne dvadsať kilometrov východne od kazašského mesta Džezkazgan. Na miesto podľa živého prenosu NASA prišli záchranári, ktorí po module pátrali od momentu, keď sa vracal na Zem.

Astronautov evakuovali vrtuľníkom do Džezkazganu, neskôr by ich mali previezť do Hviezdneho mestečka pri Moskve, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na tweet šéfa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jima Bridenstina.

Podľa záchranárov sú obaja astronauti v poriadku a keď k nim prišli, boli už vonku z modulu. Ruské médiá už predtým informovali, že kozmonauti boli pri návrate vystavení veľkému preťaženiu 6G.

O probléme s raketou informovala NASA osem minút po štarte. O jedenásť minút neskôr doplnila, že Hague a Ovčinin sa vracali na Zem po balistickej dráhe. To znamená, že nemali žiadny pohon a smerovanie modulu určovala hybnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Štyridsaťdva minút po štarte modul s astronautmi bezpečne pristál.

Cesta by im trvala šesť hodín

Raketa Sojuz MS-10 odštartovala o 10.40 h nášho času a smerovala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ku ktorej mala doraziť o šesť hodín neskôr.

Posádku na stanici o nepodarenom štarte už upovedomili. Na ISS sa momentálne nachádzajú traja ľudia.

Hague a Ovčinim mali na stanici stráviť šesť mesiacov a pracovať na vedeckých experimentoch.

Načítavam video...

Dočasne pozastavia vesmírne lety

Po nevydarenom štarte rakety Sojuz ruská vesmírna agentúra Roskosmos dočasne pozastavila všetky pilotované lety do vesmíru a podrobí kontrole všetky nosné rakety typu Sojuz-FG.

Uviedol to vo štvrtok podpredseda ruskej vlády Jurij Borisov, ktorý súčasne ubezpečil, že Rusko poskytne Spojeným štátom všetky relevantné informácie z vyšetrovania príčin mimoriadnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje z kazašského kozmodrómu Bajkonur, odkiaľ vo štvrtok raketa Sojuz MS-10 s dvojčlennou posádkou štartovala, informovali, že posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ku ktorej Sojuz smeroval, má dostatok potravín i vody.

Pripustili však, že ďalšia raketa so zásobami pre ISS môže odštartovať už v polovici novembra - skôr ako sa pôvodne plánovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu