Vypočujte si podcast
Prepis podcastu do textu
Keby svet nemal včely, mohol by sa zrejme rozlúčiť s mnohými obľúbenými pôžitkami. Žiadna káva, čaje, či ovocie. Nehovoriac o ekonomike a miliónoch pracovných miest.
Raz to však môže nastať, OSN už niekoľko rokov varuje, že včelám hrozí vyhynutie. Včely totiž miznú rýchlo a vedci nevedia, prečo presne. Medzi podozrivých zaraďujú rôzne štúdie pesticídy, klimatickú zmenu aj vírusy.
Najnovší výskum v prestížnom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences ukazuje na ďalšieho vinníka: na chemikáliu glyfosát. Látku dosiaľ považovali za neškodnú pre zvieratá a už viac ako štyridsať rokov sa používa proti burine v záhradách a na poliach.
Glyfosát je účinnou látkou v mnohých prostriedkoch proti burine a zároveň najrozšírenejším herbicídom na svete. Štúdia z roku 2016 zistila, že od uvedenia do predaja v roku 1974 bolo na svete použitých takmer deväť miliárd ton tohto prostriedku proti burine.
Chemikália zabíja nežiaduce rastliny tak, že im zablokuje veľmi dôležitý enzým v ich metabolizme. Okrem niektorých baktérií zvieratá tento enzým nemajú, a tak sa predpokladalo, že je pre ne nie je škodlivý. No najnovšia štúdia naznačuje, že glyfosát môže zmeniť zloženie baktérii v tráviacej sústave včiel - takzvaný mikrobióm – ktoré hmyzu pomáhajú brániť sa proti infekciám.
Výskumníci totiž vzali z úľa približne dvetisíc včiel a označili ich. Len časť z nich vystavili glyfosátu v miere, v ktorej sa vyskytuje v bežných poľnohospodárskych plodinách, na voľných porastoch či na iných miestach. K včelám sa po niekoľkých dňoch vrátili a preskúmali ich mikrobióm. Z ôsmich dôležitých druhov baktérií sa štyri druhy scvrkli.
Zdá sa teda, že takéto včely sú menej odolné voči smrteľným infekciám. Výskumníci preto odporúčajú, aby sa farmári a ľudia starajúci sa o rastliny vyhli používaniu prostriedkov s glyfosátom na tých rastlinách, ktoré by včely mohli navštevovať. Zároveň hovoria, že ďalšie výskumy musia zistiť, aký vplyv má látka aj na ľudí.
Ďalšie správy z vedy
Matematik tvrdí, že našiel riešenie 160-ročnej záhady. Michael Atiyah údajne našiel dôkaz platnosti Riemannovej hypotézy, odborníci sú však stále opatrní a jeho riešeniu nedôverujú.
Raketa Ariane-5 má za sebou stovku štartov. Na svojom jubilejnom lete vyniesla do vesmíru dve veľké telekomunikačné družice.
Nepodceňujte sa. Nie ste takí otravní, ako si myslíte, naznačuje nová štúdia. A tiež ukazuje, že svojim najväčším kritikom bývame my sami.