SME

Raketa Ariane-5 po stý raz odštartovala do vesmíru

Pri svojom jubilejnom lete vyniesla do vesmíru dve veľké telekomunikačné družice.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR)

KOUROU. Európska nosná raketa Ariane-5 v noci na stredu už po stýkrát odštartovala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Jej let trval približne 42 minút. Ďalší štart je naplánovaný na 19. októbra 2018.

Vlajková loď európskeho vesmírneho priemyslu pri svojom jubilejnom štarte vyniesla do vesmíru dve veľké telekomunikačné družice.

Prvým zo satelitov bol japonský Horizons 3e so vzletovou hmotnosťou 6441 kg. Na obežnú dráhu sa dostal po 28 minútach letu. O 14 minút neskôr sa odpojil, azerbajdžanský Azerspace-2 / Intelsat-38 so vzletovou hmotnosťou 3500 kg.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý satelit poskytne telekomunikačné služby pre pevnú a mobilnú sieť pre oblasti Tichomoria a Ázie. Druhý má zlepšiť telekomunikáciu pre Európu, Áziu a Afriku. Oba satelity majú plánovanú životnosť 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpočítavanie prerušili

Odpočítavanie pred štartom sa pôvodne začalo o 18.53 miestneho času (23.53 SELČ), minútu a 34 sekúnd pred zapálením motorov sa však prerušilo. S odpočítavaním sa potom začalo znovu. Raketa odštartovala takmer na konci "okna" vhodného na lety do vesmíru, o 19.38 miestneho času (0.38 SELČ).

Vývoj rakiet Ariane sa začal z iniciatívy Francúzska ešte v 70. rokoch minulého storočia, prvá raketa generácie Ariane-1 vzlietla 24. decembra 1979. Terajšia piata generácia dokáže na obežnú dráhu vyniesť náklad s hmotnosťou až 10,5 tony.

SkryťVypnúť reklamu

Z doterajšej stovky štartov v stredisku Kourou bolo 96 úspešných.

Prvý let sa skončil katastrofou

Prvý skúšobný let Ariane-5 v júni 1996 sa skončil krátko po štarte katastrofou a výbuchom, ale odvtedy si raketa získala povesť spoľahlivého nosiča geostacionárnych družíc.

Ariane-5 mala pôvodne vynášať do vesmíru európsky raketoplán, ale neskôr sa presadila a na dlhé roky ovládla trh najťažších telekomunikačných zariadení, pripomenula stanica BBC na svojom webe.

Pre tlak lacnejších amerických rakiet európska raketa čoskoro získa konkurencieschopnejšieho nástupcu novej generácie. Ariane-6 by mala nastúpiť v polovici roka 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu