SME

Zoom: Rusi mu vyplienili majetok, dostal náhradu

Ako žil matematický génius Leonhard Euler.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Asi veľa vedeckých príbehov nezačína podobne. Pastor kalvínskej cirkvi a dcéra iného protestantského kňaza mali spolu syna. A z tohto syna napokon vyrástol vedecký génius... a možno najväčší matematik všetkých čias.

Lenže, život Leonharda Eulera začal práve nejako takto. I keď, kontext je asi dôležitý: jeho otec, protestanský pastor Paul III Euler, bol blízkym priateľom rodiny Bernoulliovcov. Väčšina z nás toto meno začula už kdesi na strednej škole a spájalo sa s rovnicou o kvapalinách.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti to však bola známa rodina matematikov a vedeckých géniov. A veľké vzory, s ktorými mladý Euler vyrastal.

Leonhard Euler už ako trinásťročný navštevoval Bazilejskú univerzitu, kde skončil s dizertáciou porovnávajúcou myšlienky Descarta a Newtona. Medzičasom si Bernoulliovci všimli jeho obrovský talent na matematiku a dávali mu súkromné lekcie.

A aj keď jeho otec preňho vymyslel kariéru kňaza, práve vplyvná matematická rodina ho presvedčila, že jeho syn raz bude veľkým matematikom. My im môžeme iba poďakovať – a teda asi aj za to, že mu vybavili miesto na vtedajšej Ruskej akadémii vied, takže Euler mohol začať so svojou vedeckou kariérou v prvej polovici 18. storočia v Petrohrade.

Turbulentné časy nielen v dobovom Rusku asi môžeme preskočiť, no Euler sa napokon vrátil na západ a získal miesto v Berlíne. A tam nielenže napísal takmer štyri stovky vedeckých prác, ale posunul vedu tak, že sa vlastne o ňom dodnes rozprávame, učíme a mnohé po ňom voláme.

SkryťVypnúť reklamu

Veď urobme si len krátky prehľad: jeho meno nesú funkcie, mnohé rovnice a transformácie, čísla, formuly, teorémy, dokonca vedecké zákony. Tie napríklad rozširujú platnosť Newtonových pohybových zákonov na pohyby komplexnejších telies. A, nezabudnime, jeho meno nesie aj asi 18-kilometrová planétka v pásme planétok medzi Marsom a Jupiterom.

Ak sa ale chceme vyhnúť podrobnostiam, Leonhard Euler zásadným spôsobom posunul naše poznanie v matematike, pričom sa venoval nielen infinitezimálnemu počtu, množinám a grafom, ale bol aj pionierom topológie a analytickej teórie čísiel. Nevraviac o jeho prínose pre logiku, optiku, astronómiu a teóriu hudby, do ktorej sa pokúsil vnášať prísne matematické princípy.

Leonhard Euler sa po tom, ako mu postupujúce ruské vojská v roku 1760 vyplienili počas Sedemročnej vojny majetok a dostal od Rusov veľkú náhradu spôsobených škôd, do Ruska vrátil. Prijal pozvanie do Petrohradu, kde pôsobil až do svojej smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Zomrel 18. septembra v roku 1783.

Ďalšie hoaxy:

Nový objav fosílie starej 500 miliónov rokov ukazuje, ako sa dávny život na našej planéte začal šíriť po morskom dne. Vedci tiež zistili, ako sa táto Pahvantia živila drobným planktónom.

Geológovia našli dávne prepojenie medzi Anglickom a Francúzskom. Ukázalo sa, že britská pevnina nevznikla vďaka zrážke dvoch, ale až troch pradávnych kontinentálnych más.

Znečistený vzduch kazí intelekt, stratiť možno roky vzdelania. Ukázalo sa tiež, že ženy sú na toto riziko odolnejšie než muži.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu