SME

Huawei má revolučný čip pre smartfóny

Moderné, zaujímavé a čoraz rýchlejšie. Mobilné čipy sa v dôležitosti vyrovnali tým počítačovým.

(Zdroj: Huawei)

Ešte niekoľko rokov dozadu boli pre väčšinu majiteľov smartfónov nezaujímavé, no dnes držia množstvo prvenstiev. Mobilné čipy v smartfónoch sa behom krátkej doby zmenili z nutnej výbavy na konkurenčnú výhodu.

Tomu zodpovedá aj snaha najväčších výrobcov pri vývoji nových modelov. Z prvej trojky Apple, Samsung a Huawei si každý navrhuje vlastný čip, upravený presne pre svoje potreby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Navrhnúť ho môžete každý

Ak by ste dnes vošli do obchodu s výpočtovou technikou, budete mať pri bežných počítačoch na výber len z dvojice výrobcov procesorov. Trh tu nie je v zdravej forme teraz a vlastne ani nikdy nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Dve firmy tu vládnu desaťročia a na krátku epizódu tej tretej si spomínajú už len pamätníci. V porovnaní s počítačmi je mobilná platforma omnoho živšia, zaujímavejšia a slávu tu môže získať každý.

Nikto v Apple, Samsungu alebo Huawei nevyvíja procesory od úplného základu. Spoločnosť ARM im totiž za poplatok poskytne licenciu na jej architektúru – samozrejme za vyšší poplatok sú novšie a technologicky vyspelejšie produkty.

Za celý minulý rok sa celosvetovo vyrobilo vyše 100 miliárd ARM čipov, od tých úplne základných až po tie najvýkonnejšie, určené pre výpočtovo náročné úlohy.

Huawei svoj prvý čip uviedol pred vyše šiestimi rokmi a úprimne, veľká sláva to nebola. Na vtedy ešte neznámu firmu nezvyčajný počin, ktorý začal prinášať ovocie až o niekoľko rokov neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes majú čipy Kirin svoje miesto hneď vedľa tých najlepších od Qualcomm, Apple, alebo Samsung. Vedú v umelej inteligencii a najnovšie aj v technológii výroby.

Štyri roky a tisícka inžinierov

Vývoj tak komplexného čipu nie je rýchly a ani lacný. Firma s prácami na novom čipe Kirin 980 začala pred štyrmi rokmi, zamestnala pri ňom dokopy tisíc pracovníkov a do sériovej výroby ho poslala len nedávno.

V prvom smartfóne sa objaví v októbri tohto roku, konkrétne v pripravovanom modeli Mate 20 Pro. Marketingové sľuby sú tu úžasné, od reality sa, dúfajme, veľmi líšiť nebudú.

Čip Kirin 980 bude ako prvý komerčne používaný čip vyrobený najmodernejšou 7 nm architektúrou. Predbehne tak všetkých výrobcov, vrátane Intelu, Samsungu a Apple. Nejedná sa len o marketingové číslo, výrobná technológia je dôležitá z viacerých dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu

Prvým z nich sú rozmery. Nový čip je niekoľko násobne komplexnejší v porovnaní so staršími čipmi, no jeho celkové plocha je menšia. Nezaberá dokonca ani jeden centimeter štvorcový, takže výrobcovia môžu ušetrené miesto využiť napríklad pre väčšiu batériu.

Navyše len samotná zmena výrobného procesu z 10 na 7 nanometrov umožní zvýšenie výkonu o 20 a zníženie spotreby až o 40 percent. Huawei tvrdí, že jeho generačný skok medzi čipmi Kirin 970 a 980 znamená až 75 percent vyšší výkon a 58 percent lepšiu energetickú úsporu.

Reálne výsledku budú určite odlišné, hlavne v prípade výkonu čipu. Prezentovaný nárast výkonu totiž porovnával len výsledky testov pre jedno jadro. Konštrukcia čipu Kirin 980 je však odlišná od obvyklej kombinácie štyroch úsporných a štyroch výkonných procesorových jadier.

SkryťVypnúť reklamu

Štyri úsporné jadrá ostali, okrem nich má čip dva stredne výkonné a dva špičkové. Nové rozdelenie nepôsobí dobre len na papieri a v niekoľkých špeciálnych testoch, ale reaguje na rôzne scenáre bežného používania.

Úspornejší aj vďaka umelej inteligencii

Pri prehrávaní hudby, videa a hraní jednoduchých hier si smartfón vystačí s niekoľkými slabšími jadrami. Tie výkonné a energeticky náročnejšie môže pokojne nechať vypnuté, boli by nepotrebné.

Stredne výkonné jadro smartfón aktivuje pre fotenie a záznam videa, mierne náročné hry, nakupovanie v aplikáciách online obchodov, alebo prezeranie webových stránok. Kým pri bežných smartfónoch sa v tomto prípade aktivujú najvýkonnejšie jadrá, Huawei šetrí energiou.

Všetkých osem jadier čip aktivuje jedine pri tých najnáročnejších aplikáciách a hrách. Tu si dokonca pomáha umelou inteligenciou, ktorá sa snaží odhadovať nároky práve spustených a pripravuje jednotlivé jadrá.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok jednoducho merateľný nie je, spoliehať sa tak môžeme jedine na oficiálne tvrdenia o 30-percentnom náraste efektivity v predpokladaní.

Umelá inteligencia v smartfónoch je stále ťažko merateľná, minimálne do doby, kým neprídu prvé aplikácie výhradne závislé na výkone AI čipov. Nový Kirin 980 ich má rovno dva, využije ich napríklad pri fotení a následnom spracovaní fotografií a videa.

Huawei demonštroval výkon svojich AI čipov na videu, kedy v reálnom čase presne detegoval bežiacu osobu a zároveň ju vložil do ďalšieho videa. Budeme si ale musieť počkať na nový Mate 20 Pro, aby sme zistili, ako presná bude táto funkcia.

Dvojnásobný výkon pri rozpoznávaní obrázkov je už reálnejšia výhoda, teda pokiaľ si budujete vo svojom smartfóne galériu fotografií. Vyhľadávanie v nej podľa kľúčových slov vám totiž dokáže ušetriť desiatky minút manuálneho prehľadávania tisícok snímok.

SkryťVypnúť reklamu

Aký bude reálny výkon?

Smartfónov s čipmi Kirin 970 sme testovali niekoľko (P20, P20 Pro, Honor 10), výsledok bol vynikajúci, aj keď nikdy nie je úplne najlepší. Reálny výkon v hrách a náročných aplikáciách je však podľa najnovších zistení serveru Anandtech odlišný, keďže Huawei a jeho dcérska spoločnosť Honor si v testoch pomáhali.

Ich smartfóny v testovaných aplikáciách jednoducho zvýšili výkon čipu na maximálnu možnú úroveň. Týmto krokom dosiahli lepšie výsledky pri testoch v porovnaní s konkurenciou bez ohľadu na spotrebu, či krátkodobé prehrievanie.

Firma tento krok obhajuje optimalizáciou a úpravou výkonu podľa umelej inteligencie. S ohľadom na vlastnosti čipu je práve pokročilá správa výkonu jediným riešením, ako môže držať krok s konkurenciou.

SkryťVypnúť reklamu

Výkon čipu Kirin 970 je totiž pri bežnom režime približne na úrovni staršieho smartfónu Samsung Galaxy S7. Zvýšenie výkonu pre konkrétne scenáre používania, navyše v závislosti od teploty čipu a ďalších parametrov je jediným riešením, ako dosiahnuť z hardvéru maximum.

Problém nastáva, keď sa pri testovacích aplikáciách vypne automatická úprava výkonu a aktivuje sa maximálny výkon bez ohľadu na teplotu čipu, či stav batérie.

Po kritike firma sľúbila, že v aktualizácii prinesie funkciu pre manuálnu správu zvýšenia výkonu s označením „Performance mode“. Dovtedy jej najlepšie smartfóny nebudú figurovať v oficiálnych rebríčkoch testu 3DMark.

Po problémoch v Amerike, Anglicku a Austrálii je ale netransparentné pomáhanie si pri testoch tým posledným, čo Huawei potrebuje pri budovaní dôvery vo svoju značku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu