SME

Jednoduché pokusy, ktoré môžete robiť doma

Stačia vám bežné veci.

Jednoduchý elektromagnet si môžete zhotoviť aj doma za pár minút.Jednoduchý elektromagnet si môžete zhotoviť aj doma za pár minút. (Zdroj: SME - Tomáš Rybár)

BRATISLAVA. Na časticovú fyziku máme laboratóriá a urýchľovače v CERNe. Na prieskum vesmíru používame pozemské aj vesmírne ďalekohľady. Na výskum baktérií a všetkého malého používame mikrokopy.

A niektoré vedecké experimenty oveľa lepšie spravíte doma vo vlastnej kuchyni.

Prinášame krátky výber piatich pokusov, ktoré sú jednoduché a pomerne rýchle na prípravu, pričom nepotrebujete komplikované nástroje.

Zvládnete ich aj bez znalosti zložitých poučiek či vedomostí. V tomto článku nájdete návod, ako pokusy pripraviť, aj vysvetlenie, čo sa deje a prečo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Domáci elektromagnet

Nájdete ho v mnohých elektrických a elektromechanických zariadeniach, od motorov a transformátorov cez zvončeky a slúchadlá až po magnetické zámky a časticové urýchľovače. A teraz si jeden môžete vyrobiť aj vy.

Elektromagnet je typ magnetu, v ktorom magnetické pole vytvára elektrický prúd. Keď prúd zmizne, zmizne aj magnetické pole. Na výrobu potrebujete dlhý, aspoň desaťcentimetrový železný klinec alebo skrutku, cievku medeného drôtu a jednu batériu typu D.

Medeným drôtom obaľte klinec jedným smerom tak, aby jednotlivé závity boli blízko seba. Čím viac drôtu namotáte na klinec, tým silnejšie magnetické pole bude. Na oboch koncoch klinca nechajte niekoľko centimetrov drôtu tak, aby odstávali, a zvyšok odstrihnite. Tieto dva konce drôtu potom pripevnite k obom koncom batérie. Dajte si pozor, po chvíli môžu byť horúce.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz už len stačí priblížiť provizórny elektromagnet napríklad k papierovej spinke či iným kovovým predmetom.

Čo sa deje? Elektromagnety na rozdiel od klasických magnetov nie sú trvalé magnety, môžete ich "zapnúť a vypnúť". Ich dočasné magnetické pole vzniká vtedy, keď drôtom prechádza elektrický prúd. Čím väčší prúd prechádza drôtom, tým silnejší elektromagnet bude.

Použitú batériu môžete napríklad skúsiť vymeniť za silnejšie akumulátory. Železný klinec, okolo ktorého je drôt omotaný, zas slúži ako zosilňovač celého magnetického poľa.

Atómy železného klinca sa správajú ako magnety, no keďže majú rôzne smery, ich vplyv sa vynuluje. Avšak magnetické pole z drôtu spôsobí, že atómy sa natočia jedným smerom, čím sa magnetické pole ešte zvýši.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastnú DNA získate aj v kuchyni

Izolovať základnú zložku všetkého živého vôbec nie je takou náročnou úlohou, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dokonca ide o veľmi jednoduchý a niekoľkominútový proces.

Nepotrebujete pritom špeciálne laboratórne vybavenie, úplne postačí náčinie a prípravky, ktoré má v bežnej domácnosti každý.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5HZH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu