SME

Slovenka prišla s inovatívnou liečbou otravy krvi, ešte ju nik neskúšal

Prišla s novým prístupom k liečbe sepsy.

Lucia Lauková získala tento rok ocenenie za svoj inovatívny návrh, ako liečiť otravu krvi.Lucia Lauková získala tento rok ocenenie za svoj inovatívny návrh, ako liečiť otravu krvi. (Zdroj: Archív L. L. )

Na sepsu, ľudovo povedané otravu krvi, zomiera napriek vedeckému pokroku každoročne obrovské množstvo ľudí. LUCIA KRAJČÍK LAUKOVÁ prišla s novým prístupom k liečbe, ktorý ešte nik neskúšal.

V rozhovore pre SME mladá slovenská vedkyňa rozpráva o svojom objave, výskume na Slovensku a aj o tom, čo odporúča budúcim vedcom.

Liečba otravy krvi stále nie je veľmi úspešná. Čím to je?

"Nie je celkom známe, prečo to tak je. Najväčším problémom je, že pacienti prichádzajú veľmi neskoro k lekárovi alebo do nemocnice, čiže sepsu veľmi neskoro diagnostikujú. Zápal je taký veľký, že antibiotiká jednoducho nestačia.

SkryťVypnúť reklamu

Základná liečba je podávanie antibiotík, nič iné zatiaľ nemáme.

Antibiotiká síce zabijú baktérie, ale očividne je tam stále niečo iné, čo všetko prebije. Zápal je potom tak veľký, že pacienti nakoniec zomierajú."

Aké sú sprievodné javy otravy krvi?

"Na začiatku všetko prebieha veľmi pomaly, a tak ju pacienti prehliadajú a infekcia sa šíri. Medzi príznaky patrí horúčka alebo naopak znížená teplota, zrýchlené dýchanie a tep, neskôr slabosť, nevoľnosť.

Ak sa zachytí neskôr, je to veľmi ťažké infekciu dostať pod kontrolu a môže dôjsť k zlyhaniu jednotlivých orgánov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme závisí aj od toho, čo je príčinou. Či je to prasknuté slepé črevo, alebo kde je ložisko infekcie, či ju spôsobila infekcia rany alebo sa tak rozšírila infekcia pľúc. Človek môže dostať sepsu napríklad aj z bežnej infekcie, ktorá nebola doliečená.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom je, že podávanie antibiotík môže byť rôzne. Môžu sa podávať priamo na pôvodcu, ale na to sa najskôr musia spraviť testy, ktoré tiež chvíľu trvajú.

Alebo sa podajú širokospektrálne antibiotiká, no môže sa stať, že baktérie sú na antibiotiká rezistentné. Ak je však už zápal príliš veľký, antibiotiká to jednoducho nestihnú."

Aká účinná je súčasná liečba?

"Ak je sepsa diagnostikovaná včas, antibiotiká si vedia s infekciou poradiť. Keďže to je veľký problém, žiaľ až päťdesiat percent pacientov zomiera, preto je nevyhnutné nájsť niečo čo zaberie aj neskôr."

Za svoj inovatívny prístup k liečbe ste získali ocenenie. Čím sa líši od ostatných?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5GTN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu