SME

Zoom: Fyzik chce vytvoriť stroj času, má dobrý nápad

Hranice vedy sa stretávajú so sci-fi.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Všetko začalo, keď mal malý Ron Mallett iba desať rokov. Dnes rešpektovanému profesorovi fyziky z Connecticutskej univerzity zomrel otec na zlyhanie srdca. Druhý moment nastal o rok neskôr: malý Ron dostal do rúk knihu Stroj času od H.G. Wellsa.

Do myšlienky cestovania v čase sa okamžite zamiloval... a nielen preto, aby sa aspoň na chvíľku mohol znovu stretnúť so svojim otcom. Ale až tak, že svoj život zasvätil vede, presnejšie fyzike a strojom času, ktorým sa venuje dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

No aj keď to stále znie ako myšlienka zo sveta vedeckej fantastiky, až taká šialené nie je. Dokonca nie je vôbec bláznivá... bláznivé sú prírodné zákony, ktoré – možno, ak sa na to trošku lepšie pozrieme – môžu cestovanie v čase umožňovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už sme sa v Zoome rozprávali o červích dierach. Tieto exotické a stále hypotetické objekty by mohli byť akýmisi skratkami v časopriestore. A keďže sú čas a priestor prepojené, nielen v priestore, ale aj v čase.

Ak by sa nimi dalo cestovať, možno by sa nimi dalo cestovať aj do budúcnosti alebo do minulosti.

Druhou možnosťou sú záhadné fenomény kvantového sveta. Napríklad umožňujú, aby častica probabilisticky jestvovala na viacerých miestach súčasne. A teda, nejaké cestovanie v čase je oproti tomu sedliackym rozumom pochopiteľná a jednoduchá vec.

SkryťVypnúť reklamu

Ron Mallett sa však nevenuje ani jednému. Naopak, stroj času chce postaviť a podľa BBC začal lasermi.

Totiž, keď použijete dostatočne výkonný laserový lúč na dostatočne malom priestore, priestor obklopený takýmto kruhom laseru sa začne skrúcať – asi ako keď začnete v šálke miešať kávu. A keďže – ako sme už povedali – priestor a čas sú prepojené, skrúcať sa vlastne začne samotný časopriestor.

Teoreticky: ak by ste mali veľký výkon na primalom priestore, mohli by ste pozmeniť tok času. Dokonca by mohla vzniknúť akási slučky a vďaka nej by sme sa podľa Malletta mohli pozrieť do minulosti.

Akurát, také silný laser zatiaľ nemáme. A tiež by sme museli všetko zmenšiť až na mikroskopickú úroveň... ale zase, kto vie.

Keď už nič iné, Mallettov nápad už nie je žiadne veľké sci-fi. Tak mu len môžeme držať palce, možno totiž naozaj zmení tok času.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie správy z vedy:

Izrael plánuje cestu na Mesiac. V roku 2019 chce na našej prirodzenej družici pristáť s bezposádkovou loďou. Sonda by mala štartovať z amerického Mysu Canaveral.

Obrovské dinosaury žili na Zemi oveľa skôr, než sa predpokladalo. Ukazuje to nový nález, ktorý má vyše dvesto miliónov rokov.

Veľryby možno lovili už v starovekom Ríme. Vedci dokonca špekulujú, že to mohli robiť z komerčných dôvodov, čo by vznik veľrybárstva posunulo asi o tisíc rokov hlbšie do minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu