SME

V Egypte našli obrovský čierny sarkofág. Nik nevie, čo v ňom je

Sarkofág je úplne neporušený.

Objavený čierny sarkofág zo žuly pod Alexandriou.Objavený čierny sarkofág zo žuly pod Alexandriou. (Zdroj: Egyptské Ministerstvo pre starožitnosti)

BRATISLAVA. V egyptskom meste Alexandria sa archeológom podarilo odhaliť obrovský čierny sarkofág. Pozoruhodné na objave je, že sarkofág dosiaľ nikto neotvoril.

Spolu so sarkofágom výskumníci objavili aj alabastrovú bustu muža, zrejme pochovaného majiteľa hrobky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrobka, v ktorej artefakty našli, sa nachádzala približne päť metrov pod povrchom.

Pochádza z čias dynastie Ptolemaiovcov, ktorí starovekému Egyptu vládli v rokoch 305 až 30 pred naším letopočtom.

Identitu nepoznajú

Podľa egyptského Ministerstva pre starožitnosti je sarkofág z hrobky doteraz najväčší, ktorý v meste objavili. Je 185 centimetrov vysoký, 265 centimetrov dlhý a 165 centimetrov široký.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V Egypte našli staroveké hrobky. Dvetisíc rokov do nich nikto nevstúpil Čítajte 

Keďže truhlu s vekom spája vrstva malty, naznačuje to, že od čias pohrebu pred vyše dvetisíc rokmi sarkofág ešte nikto neotvoril.

Čo je obzvlášť pozoruhodné, pretože Egypt zápasí so zlodejstvom a rabovaním v starovekých hrobkách. Objaviť takto nepoškodené pohrebisko sa často nepodarí.

Archeológovia zatiaľ nevedia, komu by hrobka mohla patriť, ani kto je muž z alabastrovej busty. Veľkosť sarkofágu však naznačuje, že môže ísť o významného človeka.

Hrobku našli pri bežných vykopávkach v štvrti Sidi Gaber, kde pripravujú stavbu novej budovy. Teraz je pod prísnym dohľadom, zatiaľ čo archeológovia pokračujú vo výskume. Sarkofág budú musieť vytiahnuť žeriavom a premiestniť, aby ho vedci mohli ďalej skúmať.

Alexandrii sa vyhýbali

Súčasný objav je ďalším z radu, ktoré sa v okolí Alexandrie podarili. Mestu, ktoré založil Alexander Veľký, sa dlhé roky archeológovia vyhýbali.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Okolo Cheopsovej pyramídy existuje veľa otáznikov, hovorí egyptológ Čítajte 

Dôvodom bolo, že na mieste historických budov a ruín postupne vyrástlo veľké a rušné mesto, píše magazín Smithsonian. Preto je veľmi ťažké dostať sa k mnohým artefaktom či iným pamiatkam, ktoré mohli doteraz prežiť.

Mesto však vzali na milosť a začali odkrývať históriu vrstu po vrstve. V roku 2005 sa archeológom podarilo odkryť dlho stratenú Alexandrijskú univerzitu, v ktorej študoval aj Archimedes.

Na dne mestského prístavu sa tiež nachádzajú pozostatky Alexandrijského majáku z ostrova Faros, jedného zo siedmich divov sveta. Neďaleko mesta, smerom k Nílu, sa začiatkom 21. storočia podarilo odhaliť aj potopené ruiny mesta Heraklion.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu