SME

Mrazom sušená plazma bude zachraňovať život americkým vojakom

Sušenú plazmu nemusia chladiť.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Americkí vojaci v bojových zónach dostanú prístup k novej technológii, ktorá by im pri zranení mohla zvýšiť šance na prežitie.

Mrazom sušená krvná plazma umožní zdravotníkom veľmi rýchlo reagovať pri ošetrovaní zranení z boja. Použitie bežnej plazmy je často v bojových podmienkach problematické.

Použitie plazmy povolil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, vyrábať ju budú vo Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemusí sa zohrievať

Mrazom sušená krvná plazma by vo vojnových zónach mohla zachrániť mnoho životov. Plazma je tekutou zložkou krvi. Okrem prenášania dôležitých látok podporuje tvorbu zrazenín, teda pomáha zastaviť krvácanie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Americká armáda hľadá spôsob, ako spomaliť život na úrovni buniek Čítajte 

Plazma určená na medicínske účely musí byť vždy skladovaná v chlade. Mrazom sušená plazma takéto špeciálne uskladnenie nepotrebuje.

Vďaka tomu sa sušená plazma pri použití nemusí ohrievať a dá sa v kritických situáciách podať veľmi rýchlo.

"Prostredníctvom nášho spoločného programu s Ministerstvom obrany sa jasne ukázala dôležitosť prístupu k mrazom sušenej plazme pri zastavovaní krvácania z bojových zranení," vysvetľuje podľa webu The Hill komisár úradu Scott Gottlieb.

Využitie plazmy zatiaľ odobrili len pre vojakov.

Iné technológie

Výskumníci už nejaký čas hľadajú spôsoby, ako pomôcť zraneným vojakom či ľuďom v kritických situáciách zvýšiť šance na prežitie. Jednu z takých technológií predstavili pred iekoľkými týždňami dvaja americkí vedci nezávisle od seba. Ich technológia syntetickej krvi spočíva v umelom hemoglobíne.

SkryťVypnúť reklamu

Hemoglobín je proteín, ktorý zodpovedá za prenos kyslíka. Jedna z nich by v určitých situáciách mohla dať zraneným vojakom až ďalších 48 hodín života.

Americká armáda tiež hľadá spôsob, akým spomaliť život na úrovni buniek, čím by ošetrujúci lekári v boji získali viac času.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu