SME

Zoom: Namerali rekord na Zemi, takmer mínus 100 stupňov

Prekonali rekord v najnižšej známej teplote na našej planéte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Podcast prepísaný do textu

Je tam taká zima, že tam už nik nepobehuje s teplomermi. Alebo teda, aby sme si úplne nevymýšľali, namerali tam takú zimu, že ju vedci radšej merali s pomocou satelitov.

Výskumníkom sa totiž podarilo namerať najnižšiu teplotu na Zemi. Na východe Antarktídy klesla počas dlhej polárnej zimy na mínus 98 stupňov Celzia.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci na chladnom antarktickom mieste však neboli priamo, teplotu podľa výskumu v odbornom magazíne Geophysical Research Letters zaznamenali pomocou družíc.

Doposiaľ najnižšia povrchová teplota, ktorú sa podarilo namerať ľuďom pomocou teplomeru, bola mínus 89,2 stupňov Celzia. V roku 1983 ju namerali vedci z ruskej stanice Vostok neďaleko Severného pólu.

Na mieste vtedy museli mať špeciálne masky, ktoré im ohrievali vdychovaný vzduch. Ak by chladný arktický vzduch vdychovali priamo, začali by im krvácať pľúca.

Pri najchladnejšom mieste Antarktídy nie sú žiadne stanice. Vedci sa preto museli spoliehať na satelity, ktoré dokážu odhadovať povrchovú teplotu pri prelete nad určitým miestom.

To sa stalo aj v tomto prípade, keď na rekord narazili v plytkých priehlbinách v ľade. Klesá do nich chladný vzduch podobne ako klesá do riečnych údolí a kaňonov.

SkryťVypnúť reklamu

Fér je však priznať, že takýto extrémny chlad nie je úplne bežný. A pravdepodobne sa ani tak skoro nezopakuje – v Antarktíde sa totiž stretli špeciálne podmienky, ktoré už narážajú na hranice našej vlastnej planéty.

Pre vznik takejto teploty musela byť na Antarktíde niekoľko dní jasná obloha a suchý vzduch, ktorý sa veľmi nepohybuje. A musí byť hlboká polárna zima.

Vedci si preto myslia, že čosi podobné sa tak skoro nezopakuje. S narastajúcimi koncentráciami skleníkových plynov a vodnej pary očakávajú skôr oteplenie o pár stupňov.

Ďalšie správy z vedy:

Astronómovia zachytili zrod ďalekej planéty. Veľmi veľký teleskop v Čile ju uvidel pri mladučkej hviezde PDS 70 vzdialenej asi 370 svetelných rokov v v súhvezdí Kentaur.

Možno sme sa zmýlili v príčine Alzheimerovho ochorenia. Pri podrobnom preskúmaní vzoriek mozgov chorých a zdravých totiž genetici teraz narazili na novú spoločnú vlastnosť pacientov: mozgy ľudí s chorobou niesli viac príznakov vírusovej infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskou videohrou minulého roka je akčná hra z prostredia Vikingov. Ocenenie slovenských hier udelili v rámci festivalu Fest Anča.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu