SME

Zoom: Vedci zistili, kedy telo prestane starnúť

Štatistika ukazuje zvláštnu anomáliu.

Vypočujte si podcast:

Prepis podcastu do textu:

V živote vraj existujú len dve istoty, smrť a dane. A pri tej smrti to vyzerá jednoznačne: čím ste starší, tým bude bližšie. Prinajmenšom, keď sa pozriete na štatistiky.

Päťdesiatnik má trikrát väčšiu šancu ako tridsiatnik, že do roka umrie. Štatisticky sa pravdepodobnosť úmrtia každých osem rokov života zdvojnásobí. Lenže toto pravidlo má svoje obmedzenia a nefunguje stále.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca sa zdá, že v nejakom okamihu celá pravdepodobnostná predpoveď narazí na svoje vlastné hranice.

Nový výskum v časopise Science totiž ukázal, že od určitého veku už riziko smrti nerastie. Zastaví sa na jednej hodnote.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výskumy už nejaký čas ukazujú, že laboratórne zvieratá v určitom veku dosiahnu čosi, čo by sme pre nedostatok lepších výrazov mohli nazvať plató úmrtnosti – na akúsi stabilnú hodnotu úmrtnosti. Pričom pravdepodobnosť smrti sa už po tomto veku nezvyšuje.

Vedci sa teraz rozhodli takýto fenomén preskúmať aj u ľudí. Zamerali sa na zoznam talianskych obyvateľov s extrémne vysokým vekom.

Ukázalo sa, že riziko úmrtia sa akoby zastavilo vo veku 105 rokov. Znamená to, že 106-ročný človek má rovnakú pravdepodobnosť smrti ako človek vo veku 111 rokov. A keď vedci dáta ešte viac preskúmali, zistili, že ľudí, ktorí dosiahnu vek 105 rokov, neustále pribúda.

SkryťVypnúť reklamu

Nie, to neznamená, že sa stačí dožiť 105-ky a budete nesmrteľným. Navyše, veľkým problémom podobných výskumov je takzvané selekčné skreslenie – teda sa zaoberáte len tými, čo už sa dlhého veku dožili. A asi na to mali nejaké predpoklady.

No zároveň to môže znamenať, že ak existuje maximálna hranica ľudského života, ešte pri nej nie sme - aj keď ju dnes nepoznáme. Niektorí vedci však veria, že táto hranica sa ešte aj posúva – možno práve preto sme ju nedosiahli.

Napokon, uvidíme, stačí jediné... počkať a dožiť sa.

Ďalšie správy z medicíny:

Cukrovkárom priblížili svätý grál, výskumníci z Harvardovej univerzity už testujú inzulínové kapsuly pre diabetikov. Zatiaľ takúto liečbu úspešne otestovali na hlodavcoch.

Po športovaní radšej zabudnite na pivo. Alkohol je vzhľadom na stav, v ktorom sa nachádza telo po cvičení, zlým nápadom. Telo sa totiž potrebuje regenerovať a alkohol tomu bráni.

SkryťVypnúť reklamu

Váženie sa môže pomáhať pri chudnutí. Zabudnite však na to, že netreba robiť viac: štúdie však naznačujú, že ak státie na váhe skombinuje človek s úpravou životného štýlu, môže prehĺbiť efekt priaznivých zmien. Váženie sa však neodporúča u dospievajúcich - nepomáha pri udržiavaní primeranej hmotnosti a zároveň môže ublížiť psychike.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu