SME

Zoom: Vedci našli nový spôsob, ako poraziť baktérie

Zúfalo potrebujeme pomoc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast:

Prepis podcastu do textu:

Už to vyzerá ako šírenie poplašnej správy. Akurát ju šíria vedci, lekári aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorí zhodne hovoria, že máme problém. Presnejšie, máme taký vážny problém, že už dnes umierajú ľudia a bude ich umierať čoraz viac.

Vojna proti baktériám je totiž evolučný zápas. My potrebujeme lieky, baktérie však chcú prežiť. Výsledkom sú odolné mikróby, na ktoré už nezaberajú naše antibiotiká.

SkryťVypnúť reklamu

Takýchto baktérií je čoraz viac, čoraz častejšie sa objavuje odolnosť aj na lieky poslednej záchrany a keďže vyvíjať lieky je veľmi drahé a pomalé, situácia sa ešte zhoršuje.

A zúfalo potrebujeme pomoc. Napríklad prirodzených nepriateľov mikróbov, pomoc vírusov.

Načítavam video...

Vincent Fischetti z Rockefflerovej univerzity opisuje svet, v ktorom sú rezistentné mikróby, antibiotiká nezaberajú a my potrebujeme čosi iné – takzvané bakteriofágy.

To sú špecifické vírusy, ktoré napádajú práve baktérie. Vedci univerzity Georga Masona teraz predstavili výsledky svojho klinického testu, pri ktorom overovali, či je liečba takýmito vírusmi pri človeka bezpečná.

31 dobrovoľníkov rozdelili do dvoch skupín a kým jednej podávali placebo, druhej podávali bakteriofágy. Ľudia dostávali štyri kmene vírusov, ktoré napádali baktérie E.coli v zažívacom trakte ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba trvala mesiac, potom dobrovoľníci mali krátku prestávku a potom lieky a placebo medzi skupinami vymenili.

Ukázalo sa, že nik netrpel problémami a experimentálna liečba bola úplne bezpečná. A nielen to, liečba vírusmi zabrala: počas podávania bakteriofágov sa ľuďom znížili zápalové markery súvisiace dokonca s alergiami. Narástol tiež počet dobrých mikróbov v črevnej mikroflóre.

Ešte je skoro hovoriť o nových liekoch a radikálnom prelome. Pretože nové výsledky boli len na drobnej vzorke.

Ale zdá sa, že bakteriófágy pri črevných a žalúdočných ťažkostiach môžu pomáhať. A že túto metódu liečby môžeme použiť v boji proti baktériám.

Znížili by sme tým užívanie antibiotík, ktoré zabíjajú všetko, aj dobré a užitočné mikróby. A v budúcnosti by sme ich mohli nasadiť aj proti tým zlým a odolným.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie správy z medicíny:

Nová liečba zbavila pokročilej rakoviny ženu, ktorá mala do troch rokov zomrieť. Nádory odstránil nový druh imunoterapie, vedci pacientke vstrekli do tela 80 miliárd imunitných buniek.

Sedavý život sa môže spájať aj so zmenou osobnosti. Pozorované zmeny boli síce malé, ale ukázalo, že ich korelácia s nedostatkom cvičenia je veľmi veľká.

Hlad môže viesť k agresívnemu správaniu. Vedci však teraz ukázali, že to je celé zložitejšie: a nedá sa to zvaliť len na pokles cukru v krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu