SME

Antarktída sa roztápa alarmujúcim tempom, varujú vedci

Antarktída prišla v rokoch 1992-2011 o takmer 84 miliárd ton ľadu ročne. Od roku 2012 do vlaňajška sa topenie ľadu zintenzívnilo na viac než 241 miliárd ton ročne.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON. Roztápanie sa Antarktídy sa zrýchľuje alarmujúcim tempom - od roku 1992 prišiel tento svetadiel približne o tri bilióny ton ľadu.

Vyplýva to z najnovšej štúdie medzinárodného tímu glaciológov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednom štvrťstoročí sa ľadový príkrov Antarktídy, ktorý je kľúčovým indikátorom klimatických zmien, roztopil na množstvo vody schopné pokryť územie amerického štátu Texas do výšky takmer štyroch metrov, vypočítali vedci. Táto voda by zvýšila hladinu svetových oceánov o 7,6 milimetra.

Prečítajte si tiež: Odfotili gigantickú kryhu, ktorá sa v júli odlomila od Antarktídy Čítajte 

Antarktída prišla v rokoch 1992-2011 o takmer 84 miliárd ton ľadu ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2012 do vlaňajška sa však topenie ľadu zintenzívnilo na viac ako 241 miliárd ton ročne, uvádza sa v štúdii publikovanej v stredu v časopise Nature.

"Myslím si, že by sme mali byť znepokojení, ale nie zúfalí," vyhlásila Isabella Velicognová z Kalifornskej univerzity, ktorá je jednou z 88 spoluautorov štúdie. Ďalší z tímu, Ian Joughin z Washingtonskej univerzity poznamenal, že západná časť Antarktídy je momentálne už v "stave rozpadu", cituje ho agentúra AP.

Predmetný výskum je už druhým, ktorý tím expertov hodlá každých niekoľko rokov zrealizovať v spolupráci s vesmírnymi agentúrami NASA a ESA.

Ich cieľom je priniesť najkomplexnejší pohľad na to, čo sa deje so zraniteľným ľadovým príkrovom v Antarktíde a Grónsku. Tím využíva desať až 15 družíc, ako aj pozemné a letecké metódy či počítačové simulácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci pripúšťajú, že roztápanie sa Antarktídy by do konca tohto storočia mohlo zvýšiť hladinu svetových oceánov o 16 centimetrov. K tomuto negatívnemu fenoménu prispieva i topenie ľadovcov na iných miestach planéty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu