SME

Piesočná búrka na Marse sa zhoršuje, Opportunity vypol svoje systémy

Rover potrebuje slnečné svetlo.

Rover Opportunity je na Marse už viac ako 5110 dní. Pôvodná misia mala trvať iba 90 dní.Rover Opportunity je na Marse už viac ako 5110 dní. Pôvodná misia mala trvať iba 90 dní. (Zdroj: NASA)

Správu sme aktualizovali o nové informácie NASA.

BRATISLAVA. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musel pozastaviť misiu roveru Opportunity na Marse pre obrovskú búrku, ktorá zúri v okolí údolia Perseverance. Rover na posledný pokus o kontakt 12. júna nereagoval.

Podľa posledných meraní sa búrka stále zväčšuje. V súčasnosti pokrýva plochu 35 miliónov štvorcových kilometrov, teda štvrtinu planéty, alebo rozlohu severoamerického kontinentu a Európy dohromady.

Búrka je jednou z najhustších, ktoré kedy na červenej planéte vedci pozorovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K roveru sa dostáva málo svetla

Búrku si ešte začiatkom júna všimla sonda Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá okolo červenej planéty obieha.

Súčasné podmienky predstavujú pre Opportunity hrozbu. Na rozdiel od mladšieho roveru Curiostity, ktorý poháňa rádioizotopový termoelektrický generátor jadrový reaktor, Opportunity sa musí spoliehať na batérie a tie sa nabíjajú zo solárnych panelov.

Hustý prach však zatemnil oblohu nad údolím Perseverance, kde sa rover nachádza. Keby sme teraz boli na mieste, zdalo by sa nám, že je v podstate noc. Kedže je však obloha zatemnená, Opportunity nemá ako získať energiu.

Nie je to po prvýkrát, čo rover musel čeliť podobným podmienkam. V roku 2007 pokryla planétu väčšia búrka. Spôsobila, že funkčnosť roveru bola počas dvoch týždňov na úplnom minime.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vozidlá, družice, prelety. Aké boli najdôležitejšie misie na Mars Čítajte 

Vedci vtedy nemali niekoľko dní žiadne spojenie, čím ušetrili ďalšiu energiu. Existovalo tiež riziko, že kvôli nedostatku energie by sa mohli poškodiť ohrievače, ktoré chránili batérie roveru pred extrémnym chladom na planéte.

Súčasná búrka je však oveľa hustejšia ako búrka z roku 2007. K roveru sa preto dostáva ešte menej slnečného svetla. Rover teraz musí ušetriť čo najviac energie na ohrievanie svojich batérií.

Opportunity sa vedcom naposledy ozval 10. júna, na pokus o kontant 12. júna rover nereagoval. Inžinieri predpokladajú, že napätie batérii kleslo pod 24 voltov a rover vypol všetky systémy okrem hodín.

Tie sú naprogramované tak, aby rover neskôr zobudili a počítač mohol vyhodnotiť situáciu. Ak batéria opäť nebude mať dostatok napätia, systémy sa opäť vypnú. Inžinieri predpokladajú, že rover ešte niekoľko dní nebude mať dostatok svetla, aby sa nabil.

SkryťVypnúť reklamu

Prekonala očakávania

Vedci sa obávajú, že ak rover nebude mať dlhodobo dostatok energie, môže to ohroziť ohrievače jeho batérií. Teplota na povrchu planéty je veľmi nízka.

NASA predpokladá, že práve extrémny chlad na červenej planéte sa podpísal pod zánik dvojčaťa Opportunity, roveru Spirit.

Prečítajte si tiež: Spirit bol pre NASA triumfom. Pozrite si najkrajšie zábery, ktoré poslal z Marsu Čítajte 

Oba rovery však zďaleka prekonali plánovanú 90-dňovú misiu. Spirit vytrval 2208 dní, Opportunity je k štvrtku na Marse už 5116 dní.

Podľa vedcov však existuje šanca, že búrka by mohla chlad trochu obmedziť, keďže prašné búrky pohlcujú teplo. Súčasné údaje hovoria, že rover má teplotu mínus 29 stupňov Celzia. Aby fungoval ako má, teplota roveru nesmie klesnúť pod mínus 40 stupňov.

Okolo Marsu krúžia tri orbitálne sondy, každá so sadou vedeckých nástrojov. Na povrchu má NASA dve vozidlá. Vedci majú preto jedinečnú príležitosť skúmať piesočnú búrku na povrchu z piatich rôznych pohľadov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu