SME

Zoom: Fyzici možno našli čosi, čo nemá existovať

Nachystajme sa na revolúciu vo fyzike.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu:

Naša fyzika poriadne nefunguje. Presnejšie, štandardný model funguje veľmi dobre, má praktické aplikácie aj nám dostatočne vysvetľuje svet, lenže... my vieme, že nie je kompletný. A nedokáže vysvetliť mnohé čudné fenomény v kozme.

Neporadí si s tmavou hmotou ani energiou, zápasí aj s gravitáciou – preto vedci posledné roky dúfajú, že konečne narazia na stopy novej fyziky, ktoré nám ukážu správny smer.

SkryťVypnúť reklamu

Možno na takéto stopy teraz narazili časticoví fyzici. A možno aj nie, kľúčom sú totiž záhadné sterilné neutrína.

Fyzik Don Lincoln z Fermilabu vysvetľuje, čo všetko sterilné neutrína nerobia. Neinteragujú takmer s ničím, môžu mať rôznu orientáciu a vlastne ani nevieme, či existujú.

Pritom už samotné neutrína sú exotické subatomárne častice, ktoré popierajú pravidlá sedliackeho rozumu. Okrem toho sa však posledné roky spájajú aj s veľkými vedeckými omylmi.

V roku 2011 sa mali pohybovať rýchlejšie ako svetlo, pred dvomi rokmi mali zase chýbať a dokazovať tak novú fyziku.

Ani jedno sa nepotvrdilo. Teraz však detektor vo Fermilabe prišiel s výsledkami, ktoré by mohli spôsobiť revolúciu. Ak by sa potvrdili, otvorili by nám dvere napríklad k vysvetleniu pôvodu tmavej hmoty.

SkryťVypnúť reklamu

Neutrína totiž oscilujú a menia sa na niektorého z trojice súrodencov: na elektrónové, tau a miónové neutríno. Dôležitou otázkou ale je, či náhodou nejestvuje aj štvrtý druh, spomínaný sterilný druh neutrín. Práve o nich hovoria nové výsledky.

Už v deväťdesiatych rokoch sa objavili náznaky, že by mohli existovať. Kvôli nim postavili fyzici detektor MiniBooNE a nechali ho pätnásť rokov bežať. Do ohromnej nádrže s olejom vystreľovali lúče miónových neutrín a antineutrín a sledovali, čo sa počas viac než päťstometrového letu stane.

Podľa chystanej štúdie mali naraziť nielen na dôkaz oscilácie - zaň udelili Nobelovu cenu za fyziku už v roku 2015. Mali zachytiť aj zhruba 460 elektrónových neutrín a antineutrín, čo je podstatne viac, než predpovedali teoretické modely. Naznačovalo by to, že sa tam čosi deje. A to čosi by boli práve sterilné neutrína.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci odborníci však súhlasia. Niektorí výskumníci sa domnievajú, že výsledky môžu byť len chybou merania. Prípadne stopami po čomsi odlišnom.

Preto si trochu počkajme. Snáď uvidíme, na čo vedci naozaj narazili.

Ďalšie správy z technológií a vedy:

Vedci ukázali, že život môže predlžovať aj rýchla chôdza. Kým priemerné tempo chôdze znižovalo riziko predčasnej smrti o 20 percent, v prípade prechádzok rýchlym tempom kleslo riziko o 24 percent. Vedci si tiež všimli, že rýchla chôdza prospieva najmä starším ľuďom.

Slovák vytvoril program, ktorý sám ovláda kresliaceho robota a nepotrebuje zásah človeka. Michal Adamík pracoval na programe rok aj s prestávkami.

Intel oznámil 28-jadrový procesor, o chvíľu ho však prekonalo AMD. Procesory oboch spoločností sa do predaja dostanú ku koncu roka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu