SME

Zoom: Ukázali návod, ako sa dožiť o 60 percent viac

Vedci zisťovali, ako sa dožiť viac.

Vypočujte si podcast

Musíte sa postiť. Alebo jesť podľa chuti. Alebo nejesť mäso. Alebo jesť mäso rovnako, ako naši dávni prapredkovia kdesi v jaskyniach. Musíte nasledovať tradičných šamanov aj modernú medicínu, rátať kalórie aj ignorovať kalórie.

Jesť čo človeku chutí a dať si každé ráno krajec slaniny s páleným alebo žiť iba zo vzduchu a lásky.

Keď dôjde na stravu a návody na dlhý život, dozviete sa rôzne veci. Časť z nich je úplne šialená, časť absurdná a časť má aspoň ako-taký základ. A v poslednom čase sa čoraz častejšie zdá, že tento základ treba hľadať aj v našom tráviacom systéme.

SkryťVypnúť reklamu

Presnejšie, v mikróboch, ktoré obývajú naše črevá. Ich vplyv na zdravie človeka sme totiž dlhodobo podceňovali. Krok dobrým smerom teraz spravili vedci z McGillovej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mušky drozofily možno pripomínajú drobných gladiátorov. Dôležitejšie však je, že sa často využívajú na skúmanie základných biologických mechanizmov. Možno si poviete, čo nám už o fungovaní ľudí povedia vínne mušky. Lenže z pohľadu biochémie máme zhruba 70 percent fungovania spoločného.

Teraz sa vedci rozhodli skúmať, aký vplyv budeme mať špeciálna strava na ich dlhovekosť. Presnejšie, aký vplyv bude mať strava podporujúca ich zdravú črevnú mikroflóru.

Podľa štúdie v magazíne Scientific Reports sa ukázalo, že kombinácia probiotík a istých rastlinných výťažkov spôsobila, že testované mušky sa dožívali v priemere o 60 percent viac oproti kontrolnej skupine. Menej sa u nich prejavoval aj vplyv starnutia, zápaly či oxidačný stres.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci zdôrazňujú, že to automaticky neznamená, že ich kombinácia látok či samotný výskum hneď pomôžu ľuďom. No sú prvým krokom: nasledujúcim by mohli byť testy na ľuďoch.

Výskumníci dúfajú, že kombinácia látok určených na podporu dobrých mikróbov v našich črevách by mohla viesť k lepšiemu liečeniu chronických ochorení, cukrovky, obezity či dokonca depresie.

Niektoré výskumy totiž naznačujú aj to, že môže existovať spojenie medzi mikrobiotou a správnym fungovaním našich mozgov.

Ďalšie správy zo sveta vedy:

Máte neznesiteľné porady v práci? Malá štúdia hovorí, že káva pomáha prežiť prácu v skupine. Ale zase, netreba to preháňať.

Ženy s citlivým čuchom majú pri sexe viac orgazmov. Kľúčom je totiž vnímanie telesných pachov: podľa vedcov je následne spojené s obohatenou sexuálnou skúsenosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Chuť na sladké je čosi, čo by sa raz v mozgu mohlo dať vypnúť. Sladká chuť totiž spúšťa v mozgu pôžitok a emócie, ktoré možno filtrovať. Pomôcť by to mohlo pri liečbe niektorých ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu