SME

Slon so žirafou? Zabudnite. Realitou všetkého živého je krava, krava a ešte jedna krava

Od vzniku ľudstva zmizlo 83 percent z cicavcov.

Napriek miliardám jedincov, náš druh v mase nepredbehne baktérie ani dobytok.Napriek miliardám jedincov, náš druh v mase nepredbehne baktérie ani dobytok. (Zdroj: Flickr/CC/guiguibu91)

BRATISLAVA. Napriek svojim 7,6 miliardy jedincov je ľudstvo úplne bezvýznamné. Ak ľudí porovnáte so všetkou živou hmotou na zemi, tvoria len jednu stotinu percenta.

Prečítajte si tiež: Satelity ukazujú, ako sa za 30 rokov zmenil svet Čítajte 

Omnoho viac ako ľudí, a to doslova, je napríklad baktérií či dobytka.

Napriek fyzickej drobnosti však človek dokázal zanechať zásadnú stopu na obrovských masách ostatných živých organizmov. Ukazuje to prvá rozsiahla analýza váhy a množstva hmoty všetkých živých tvorov.

Odhady uverejnené vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences však ukazujú, že človek živým tvorom aj tak dominuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krava a krava a ešte jedna krava

Keby sme zobrali všetku živú hmotu - biomasu - na svete, najviac z nej až 82 percent tvoria rastliny. Na druhom mieste sú baktérie, hoci ich voľným okom nevidíme, tvoria až 13 percent všetkej živej hmoty na svete.

Ak by som chcel dať dcéram realistický pohľad na svet, skladali by sme puzzle s kravou, ďalšou kravou a ďalšou kravou a ešte s kurčaťom.

hlavný autor štúdie Ron Milo

Ostatných živočíchov a húb je po päť percent.

Avšak práve v prípade živočíchov vedci zistili, že divo žijúcich zvierat je omnoho menej ako tých, ktoré človek chová na svoj úžitok. Celkovo je ich dokonca menej ako ľudí.

„Naše neprimerané postavenie na zemi je skutočne zarážajúce,“ povedal pre denník Guardian hlavný autor štúdie Ron Milo z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Izraeli.

„Keď s dcérami skladáme puzzle, zvyčajne je na obrázku slon so žirafou a nosorožcom. Ak by som im chcel dať realistický pohľad na svet, skladali by sme puzzle s kravou, ďalšou kravou a ďalšou kravou a ešte s kurčaťom.“

SkryťVypnúť reklamu

Zo všetkých cicavcov je najviac dobytka - tvorí šesťdesiat percent. Ľudí je v cicavčej triede 36 percent. Iba štyri percentá pripadajú na cicavce žijúce vo voľnej prírode.

Podobný nepomer medzi farmárskymi a divými zvieratami je aj u vtákov. Kurčiat a inej hydiny je sedemdesiat percent a len zvyšok vtákov žije vo voľnej prírode.

Čo sa týka váhy, druh Homo sapiens je skutočne drobný. Aj všetky vírusy dokopy sú trikrát ťažšie ako ľudia, podobne aj červy. Ryby sú dvanásťkrát ťažšie a huby dvestokrát ťažšie ako všetci ľudia dokopy.

Väčšina vymrela

Vedci nové globálne odhady porovnali aj s časmi pred rozmachom ľudskej civilizácie.

V porovnaní s obdobím pred farmárčením a priemyselnou revolúciou celková masa divoko žijúcich cicavcov výrazne klesla. Na svete je teraz len šestina divých suchozemských cicavcov (od myší po slony), v moriach je pätina morských cicavcov.

SkryťVypnúť reklamu

Údaje o živej hmote všetkých zvierat získavali vedci zo stoviek štúdií, ktoré využívali na pozorovanie zvierat rôzne moderné techniky. Opierali sa napríklad o skeny veľkých území pomocou satelitov či o genetické štúdie, ktoré odhalili nespočetné množstvo mikroorganizmov.

Niektoré odhady nie sú úplne presné najmä čo sa týka baktérií žijúcich pod zemou. Odhady však poskytujú pohľad na to, ako človek mení svet okolo seba.

„Naše stravovacie návyky majú obrovský vplyv na biotopy zvierat, rastlín a iných organizmov. Dúfam, že ľudia budú brať tieto údaje ako súčasť svojho svetonázoru na to, ako konzumujú,“ dodal Milo.

DOI: 10.1073/pnas.1711842115

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu