SME

Boeing si so SpaceX porovnáva, kto má väčšiu raketu

Do hlbokého vesmíru chce NASA poslať raketu SLS.

Jeden z posledných záberov rakety Falcon heavy na odpaľovacej plošine.Jeden z posledných záberov rakety Falcon heavy na odpaľovacej plošine. (Zdroj: SPACEX)

BRATISLAVA. Medzi súkromnými výrobcami vesmírnych rakiet sa začali novodobé vesmírne preteky.

SpaceX napríklad verejne hovorí, že konkurenčná firma sa v blízkej dobe do vesmíru nedostane.

Výrobca vesmírnych rakiet Boeing zas tvrdí, že najväčšia raketa SpaceX - Falcon Heavy - je príliš malá pre cestovanie do hlbokého vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Falcon Heavy je malá

Falcon Heavy sa vo februári 2018 stal najvýkonnejšou raketou súčasnosti. Jej konkurenciou by mali byť aj plánované rakety Boeingu - napríklad raketa Space Launch System (SLS), ktorú Boeing vyrába pre Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Elon Musk rivalovi SpaceX neverí. Ak poletí, zje kefu Čítajte 

Práve ľudia z NASA by mali byť podľa slov Boeingu sklamaní z výkonu Falcon Heavy.

Raketa je vraj nedostatočná pre ich potreby, tvrdí Boeing na svojom webe Watch Us Fly s odvolaním sa na vedúceho vesmírnych letov v NASA Billa Gerstenmaiera.

Bill Gerstenmaier o Falcon Heavy a SLS rozprával na stretnutí NASA na konci marca. Vysvetľoval vtedy, prečo NASA nenakúpi niekoľko lacnejších Falcon Heavy miesto vyvíjania vlastnej rakety SLS. Dôvodom je podľa neho veľkosť.

"Let Falcon Heavy vo februári vzbudil záujem, ale raketa SpaceX je malý typ, ktorý nedokáže splniť požiadavky NASA na prieskum hlbokého vesmíru. Akonáhle bude funkčná SLS od Boeingu, bude to najvýkonnejšia raketa, ktorú kedy postavili," píše Boeing.

Najvýkonnejšia verzia SLS je však stále v nedohľadne.

SkryťVypnúť reklamu

Ktorá je najvýkonnejšia raketa?

Titul najvýkonnejšej rakety v histórii stále patrí už nefungujúcej rakete Saturn V, ktorú používala NASA medzi rokmi 1967 až 1973 v programe Apollo. Na nízku obežnú dráhu vtedy vedela vyniesť 118 ton nákladu.

Prvá verzia rakety SLS bude vedieť vynášať 70 ton, čo je o šesť ton viac ako dokáže vyniesť na nízku obežnú dráhu Falcon Heavy, ten je už schopný letu, čo dokázal vo februári.

Prečítajte si tiež: NASA otestovala motory rakety, ktorá poletí k Mesiacu a Marsu Čítajte 

Prvá verzia SLS by mala vyletieť podľa plánu nie skôr ako na konci roka 2019. Pôvodne mala letieť ešte v roku 2018.

V pláne je aj vybudovanie verzií SLS, ktoré by mali vyniesť na nízku obežnú dráhu 105 ton a 130 ton, čím sa priblížia k rakete Saturn V. Tá však napríklad v misii Apollo 17 dokázala na nízku obežnú dráhu vyniesť 140 ton.

Vyššie verzie rakety sú stále iba plánované a uvidíme ich najskôr v budúcom desaťročí. Gerstenmaier na stretnutí nedokázal vysvetliť, na čo vlastne NASA tak výkonnú raketu potrebuje.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z plánov pre SLS po roku 2020 je dostať na obežnú dráhu mesiaca kusy vesmírnej stanice, ktorá bude obiehať Mesiac. Stanica je podľa webu Ars Technica malá a jej prvú časť v roku 2022 dostane do vesmíru komerčná raketa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu