SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Chcete sa hrať na mobile, ale neviete čo? Pozrite si naše tipy

Vývojári počas pandémie dávajú hry zdarma.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Pozrite si prehľad hier pre smartfóny, ktoré sa dajú hrať v krátkych časových intervaloch. Všetky hry na zozname sú zdarma, niektoré môžu obsahovať mikrotransakcie.

S výnimkou Color Puzzle, ktorá je iba pre Android (vhodnou alternatívou pre iOS je napríklad Blendoku), nájdete všetky pre oba operačné systémy.

Tókaidó

V hre sa stanete pútnikom na historickej japonskej ceste, ktorá spája mestá Kjóto a Edo (dnešné Tokio). Ako hovorí stará múdrosť, cesta je cieľ. Vašou "úlohou" je spraviť z púte naplňujúci zážitok.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete získať suveníry, kochať sa výhľadom, odpočinúť si v kúpeloch. Ale pozor, na ceste nie ste jediným pútnikom. Každý chce totiž zažiť čosi jedinečné.

Google Play, App Store (hra je bežne za poplatok, ale v čase pandémie je dočasne zdarma)

Načítavam video...

Onirim

Jednoduchá kartová hra, v ktorej je vašou úlohou otvoriť osem brán, kým sa vám neminie balíček kariet.

Prečítajte si tiež: Päť hier na telefón, s ktorými si precvičíte mozgové závity Čítajte 

Brány odomknete dvomi spôsobmi, buď vzácnou kartou s kľúčom, alebo ak sa vám podarí vyložiť tri karty jednej farby po sebe.

Hra pracuje so štatistikou a vašou odvahou riskovať. Počet jednotlivých kariet je obmedzený. Budete musieť veľmi dobre zvážiť, ktoré karty môžete zahodiť a ktoré už nie, a popritom dúfať, že z balíčka na vás nevyskočí karta nočnej mory, ktorá vás môže o odomknuté brány pripraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Google Play, App Store

Onitama

Rýchla strategická hra, ktorá trochu pripomína šach. Vyhrať môžete dvomi spôsobmi, buď zajmete súperovu hlavnú figúrku, alebo tú svoju presuniete cez hraciu plochu do súperovho kláštora.

Onitama ponúka možnosť hrať osamote proti umelej inteligencii na rôznych úrovniach, ale aj so živým hráčom, ak si budete zariadenie požičiavať, prípadne cez internet.

Google Play, App Store

Mini Metro

Minimalistická hra, v ktorej navrhujete metro pre neustále rastúce mesto. Stačí nakresliť čiaru medzi dvomi zastávkami, doplniť vlak a dráha je hotová. Potiaľ to znie jednoducho.

Ale keď sa mesto začne rozrastať a zastávky pribúdať, musíte začať s obmedzenými zdrojmi pracovať efektívne. Vlaky ani linky nie sú neobmedzené, ale cestujúci, zdá sa, áno.

SkryťVypnúť reklamu

Google Play, App Store (hra je bežne za poplatok, ale v čase pandémie je dočasne zdarma)

Načítavam video...

Stack

Princíp hry je až smiešne jednoduchý: vyskladajte z blokov, ktoré dynamicky prebiehajú cez obrazovku, čo najvyššiu vežu. Má to však jeden háčik.

Každý blok musíte zastaviť presne v momente, keď prebieha ponad predošlý blok, inak z neho ubudne presne toľko, koľko ste presiahli cez okraj.

Odozva medzi ťuknutím na displej a prebiehaním je takmer okamžitá, takže si to musíte presne načasovať. Akú najvyššiu vežu dokážete vyskladať?

Google Play, App Store

Infinity Loop

Ideálna relaxačná hra? Čo tak nič bez stresujúcich časomier, len pastelové farby a krásne obrazce, ktoré vytvárate správnym otáčaním jednotlivých častí? Obrazce sú vždy rozbité na malé kúsky, ktoré musíte prepojiť tak, aby žiadna časť neostala voľná, či nikam neviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Vývojári tvrdia, že Infinity Loop má, ako názov napovedá, nekonečno levelov, ktoré sa voľne generujú. Hra ponúka aj Temný mód, akýsi opak hlavnej hry, v ktorej je cieľom naopak všetko oddeliť tak, aby žiadna časť obrazca nedotýkala inej.

Google Play, App Store

Načítavam video...

Color Puzzle

Je niečo veľmi upokojujúce na usporiadaní vecí podľa farieb. Ak je vaša domáca knižnica takto usporiadaná alebo len máte radi farby, toto je hra pre vás.

Vašou úlohou bude zoradiť odtiene farieb od najjasnejších po najtmavšie na hracej ploche. Dokážete v spleti farebných políčok rozlíšiť správny odtieň?

Hra sa postupne stáva ťažšou, a kým na začiatku vám ponúka viacero nemenných farebných políčok na hracej ploche, na vyšších úrovniach vám ukáže len štyri na krajoch a ostatné už budete musieť usporiadať vy.

SkryťVypnúť reklamu

Google Play, App Store - Blendoku

Two Dots

Základné pravidlo hry znie takto: spájajte rovnako farebné bodky, ktoré potom zmiznú z hracieho poľa a nahradia ich ďalšie. Lenže ako sa hra stáva náročnejšou, začnete si uvedomovať, že spojenie bodiek, ktoré vám ako prvé padnú oka, nestačí.

Z jednoduchej hry sa zrazu stane taktická výzva. Budete uvažovať, ktoré bodky spojíte tak, aby ste si v ďalšom kroku pripravili výhodnejšiu pozíciu.

Aby toho nebolo málo, hra si na vás pripraví aj množstvo prekážok. Jedinou nevýhodou je, že ak prídete o všetky životy, budete si musieť niekoľko minút počkať, alebo zaplatiť skutočné peniaze za rýchlejšie odomknutie životov.

Google Play, App Store

Alto's Adventure / Alto's Odyssey

Láka vás pustiť sa dolu svahom na doske a zistiť, kam vás to dovedie? Alto's Adventure by ste teoreticky mohli hrať donekonečna, pretože nádherne farebný, no jednoduchý grafický štýl neustále pred vás vykresľuje novú a novú krajinu. Stačí sa len pustiť dolu svahom, využiť rampy na jednoduché triky na snowboarde, uvelebiť sa do kresla a oddýchnuť si.

SkryťVypnúť reklamu

Alto's Adventure: Google Play, App Store

Alto's Odysey: Google Play, App Store

Načítavam video...

Flow Free

Dokážete spojiť vždy bodky rovnakých farieb tak, aby ste potrubím vyplnili celú mriežku? Kým má hracia mriežka rozmery päť krát päť štvorcov, je to jednoduché, no skúste to na hracích poliach, ktoré majú rozmery až dvanásť na dvanásť štvorcov.

Hra ponúka až dvetisíc hlavolamov so stupňujúcou sa náročnosťou, pričom sa nebojí základný princíp oživiť napríklad aj mostami či inými prvkami.

Google Play, App Store

VOI

Minimalistická logická hra, ktorej základné pravidlo hovorí, že ak časť čierneho štvorca prekryjete iným čiernym štvorcom, vznikne biela farba. Hra vám vždy na hornej časti obrazovky ukáže obrazec, ktorý zas na dolnej časti obrazovky musíte zložiť správnym prekrývaním poskytnutých geometrických útvarov.

SkryťVypnúť reklamu

Google Play, App Store

Načítavam video...

Yellow / Red / Black / Green / Blue

Každý jeden z päťdesiatich levelov má svoju logiku, na ktorú musíte prísť, aby ste celú obrazovku vysvietili jednou farbou. Unikátna hra Yellow, alebo pokračovanie Red, ponúka jednoduchý dizajn, stupňujúcu sa náročnosť a príjemnú oddychovú hudbu.

Kým na začiatku vám stačí možno aj náhodné ťukanie do obrazovky, neskôr vás čaká náročné premýšľanie nad tým, ako správne nastavíte tri kruhy so šípkou, pričom jeden pohyb vždy otočí dvomi naraz. A keď sa vám mozog zavarí, môžete si vypýtať radu a budete sa chytať za čelo, aké jednoduché je riešenie.

Yellow: Google Play, App Store

Red: Google Play, App Store

Black: Google Play, App Store

Green: Google Play, App Store

Blue: Google Play, App Store

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu