SME

Cudzia hviezda mohla pred tisíckami rokov postrčiť slnečnú sústavu

Hviezda sa k slnečnej sústave priblížila v čase, keď predkovia ľudí opúšťali Afriku.

Umelecké zobrazenie Schulzovej hviezdy spolu s hnedým trpaslíkom, ktorý ju obieha. Vľavo v pozadí sa nachádza Slnko.Umelecké zobrazenie Schulzovej hviezdy spolu s hnedým trpaslíkom, ktorý ju obieha. Vľavo v pozadí sa nachádza Slnko. (Zdroj: Michael Osadciw/University of Rochester)

BRATISLAVA. Pred sedemdesiattisíc rokmi sa k slnečnej sústave priblížila neznáma hviezda na vzdialenosť menej ako jeden svetelný rok.

Prečítajte si tiež: Našu slnečnú sústavu čaká stretnutie s inou hviezdou Čítajte 

Napriek takej dávnej minulosti sa však zdá, že gravitačný vplyv hviezdy sa dá pozorovať na telesách v našej sústave ešte aj dnes.

Detailnejšia analýza pozícií viac ako troch stoviek komét a asteroidov na okraji slnečnej sústavy ukázala, že Scholzova hviezda, ktorá dostala meno podľa nemeckého objaviteľa, vychýlila pri svojom priblížení sa k sústave niekoľko desiatok z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Astronómovia si na základe simulácie všimli, že štatisticky významný počet telies prichádza z miesta, z ktorého sa hviezda priblížila.

Štúdiu publikovali v magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedno miesto, z ktorého vychádzajú

Scholzovu hviezdu si prvýkrát astronómovia všimli v roku 2015. Podľa vtedajšieho výskumu sa k Slnku priblížila na vzdialenosť približne 0,8 svetelného roku (približne 7,5 bilióna kilometrov), čo predstavuje najbližšie známe priblíženie hviezdy doteraz.

Na porovnanie, teleso MU69, ku ktorému smeruje sonda New Horizons, sa nachádza vo vzdialenosti takmer 6,5 miliardy kilometrov.

Schulzovu hviezdu, ktorá je v skutočnosti červený trpaslík s hmotnosťou deviatich percent Slnka, sprevádza hnedý trpaslík s hmotnosťou šiestich percent našej hviezdy. Výskum spred troch rokov tvrdil, že je nepravdepodobné, aby priblíženie narušilo či vychýlilo telesá na okraji sústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Španielski a britskí astronómovia si to však na základe najnovších simulácií nemyslia. Analyzovali 339 trajektórií telies, o ktorých vedeli, že obiehajú po hyperbolickej, veľmi nafúknutej dráhe v tvare písmena V. Bežná obežná dráha má tvar elipsy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5A3G na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu