SME

Darcovstvo či druhý pilier. Ku ktorým rozhodnutiam vás postrčili bez vášho vedomia

V Bratislave sa konala konferencia Nudge Night o behaviorálnej ekonómii.

Nudge Night Slovakia.Nudge Night Slovakia. (Zdroj: SBEN)

BRATISLAVA. Stretávate sa s nimi denne. Ani si to neuvedomujete a každého z vás už postrčili k racionálnejšiemu rozhodnutiu. Môžu to byť označenia energetickej efektívnosti na chladničkách alebo aj systém darovania orgánov.

Racionálnejšími rozhodnutiami sa zaoberá takzvaná behaviorálna ekonómia. O jej využívaní aj na Slovensku hovorili vo štvrtok večer v Bratislave na konferencii Nudge Night slovenskí aj zahraniční experti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Darcovstvo aj druhý pilier

Behaviorálna ekonómia dopredu ráta s tým, že rozhodnutia ľudí nie sú racionálne. Postrčenie, po anglicky nudge, ich má k racionálnemu rozhodnutiu posunúť.

SkryťVypnúť reklamu

Často sa takéto postupy využívajú pri vytváraní verejných politík, s ktorými sa bežne stretávate.

Úradníci či vedci najskôr skúmajú reálne správanie ľudí, snažia sa ho pochopiť. Až potom zavedú politiku, ktorá toto správanie rešpektuje.

Fungujúcim, bežne zaužívaným príkladom je darcovstvo orgánov. Ak sa napríklad ľudia majú o darcovstve orgánu rozhodnúť sami, môže ich odradiť fakt, že musia ísť najprv na úrad a až potom sa stanú darcom.

Ak sa rodíte ako darca, nemusíte nič riešiť a ľudia, ktorí chcú zo systému darcovstva vystúpiť tak môžu urobiť na úrade. Takých ľudí je menej a krajiny s takouto politikou majú vyššiu mieru dobrovoľných darcov orgánov, povedal prvý rečník večera Belgičan Francois J. Dessart odborník na behaviorálne riešenia pre štát zo Spoločného výskumného centra Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Nudge k darcovstvu orgánov bol úspešný aj na Slovensku. Ľudí chcel štát motivovať k racionálnemu správaniu aj v iných prípadoch. Príkladom sú aj gastrolístky, ktoré ľudí nútia pravidelnejšie sa stravovať. Odborníci však toto postrčenie nehodnotia ako úspešné, skôr mierne problematické.

Ako úplne zlyhanie vyhodnotili pokus s druhým pilierom. Ako nudge sa vôbec neosvedčilo, povedal ekonóm Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied počas panelovej diskusie po Dessartovom príspevku.

Energetické štítky

Dessart spolu s kolegami robí pre Európsku komisiu výskumy reálneho správania ľudí. Jedna z úspešne zavedených politík inšpirovaných správaním ľudí sú energetické štítky, s ktorými sa stretávate pri nákupoch elektroniky.

Kedysi sa elektronika označovala farebnou škálou s písmenkami od A+++ po D. Aby ľudí motivovali k úspornejšiemu správaniu posunuli označenie. Kedysi sa ľudia uspokojili s triedou A, ktorá sa však zmenila na D, a Áčkom sa teraz označujú už iba tie najúspornejšie zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Zavádzanie pozorovaní správania je viac ako len o postrčení - je to prispievanie k lepším predpisom," povedal Dessart.

Druhým hlavným rečníkom bol Sam Tatam expert na behaviorálne zmeny správania z britskej agentúry Ogilvy Change, ktorá vznikla ako odnož medzinárodnej reklamnej agentúry Ogilvy.

Ako pomôcť ľuďom správať sa racionálne

Na Slovensku je zavádzanie princípov behaviorálnej ekonomiky na vytváranie nových predpisov zatiaľ v začiatkoch. Nestačí, aby sa na Slovensku iba prijímali politiky zavedené v zahraničí, ktoré v našom prostredí nemusia fungovať.

"Chceme vytvoriť novú vrstvu úradníkov, ktorí by vedeli reflektovať slovenské prostredie aj správanie ľudí," vysvetľovala antikorupčná odborníčka Emília Sičáková-Beblavá.

SkryťVypnúť reklamu

Politiky inšpirované reálnym správaním ľudí sa musia pred vypustením testovať. Aj keď takýto postup môže byť drahý, je v konečnom dôsledku výhodnejší ako neúspešné politiky, ktoré nerešpektujú správanie Slovákov.

Hlavným prínosom behaviorálnej ekonómie má byť pomoc ľuďom, aby sa správali racionálnejšie. Na Slovensku sa o to snaží napríklad aj firma MINDWORX či novovzniknutá platforma Slovak Behavioral Economics Network.

Čerstvým príkladom zmeny v správaní zo Slovenska sú aj nálepky, ktoré sa snažili tisícky ľudí v podchode na Hodžovom námestí primäť k tomu, aby namiesto eskalátorov využili schodisko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu