SME

Čínska stanica nekontrolovane padá k Zemi. Nevedia, kam dopadnú trosky

Stará vesmírna stanica Tchien-kung 1 môže niesť vysoko toxické palivo.

Čínska vesmírna stanica Tchien-kung 1 dopadne na Zem v najbližších týždňoch.Čínska vesmírna stanica Tchien-kung 1 dopadne na Zem v najbližších týždňoch. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Vôbec prvá čínska vesmírna stanica vstúpi do atmosféry v najbližších týždňoch, no vedci nevedia povedať, kde sa tak stane.

Prečítajte si tiež: Všetci sa chcú dostať na Mesiac. Aké misie plánujú USA, Čína či India Čítajte 

Stanica Tchien-kung 1 (v preklade Nebeský palác 1) sa dostala do vesmíru v septembri 2011. Mala slúžiť na precvičovanie manévrov stretávania a spájania na obežnej dráhe.

V roku 2016 nad ňou Čína stratila kontrolu a stanica odvtedy pomaly klesá do atmosféry.

Americká nezisková organizácia Aerospace Corporation odhaduje, že stanica opäť vstúpi do atmosféry koncom marca alebo začiatkom apríla. Podobné rozpätie odhaduje aj Európska vesmírna agentúra ESA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malá šanca na ohrozenie ľudí

Očakáva sa, že stanica vstúpi do atmosféry medzi 43. stupňom severnej a 43. stupňom južnej zemepisnej šírky, najpravdepodobnejšie nad Čínou, Blízkym východom, severnými štátmi USA, alebo aj nad časťami Južnej Ameriky či Nového Zélandu.

Najbližšie k Slovensku by vstup mohol byť nad stredným Talianskom. ESA na webe píše, že zrejme len deň pred vstupom sa bude dať zhruba odhadnúť, kde vstúpi do atmosféry.

Aerospace Corporation na webe uvádza, že určiť presné miesto je náročné z viacerých dôvodov: vysoká vyriabilita hustoty horných vrstiev atmosféry, neistá orientácia stanice, ako aj neisté údaje jej fyzikálnych vlastností, či jej rýchlosti.

Zároveň upozorňuje, že malé množstvo trosiek by mohlo pád do atmosféry prežiť a dopadnúť aj na povrch.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Astronauti budú mať záchod vo vesmírnom obleku. Vydržia v ňom šesť dní Čítajte 

"Ak sa tak stane, trosky dopadnú do oblasti veľkej niekoľko stoviek kilometrov," uvádza neziskovka, ktorá ďalej dopĺňa, že na stanici môže byť aj vysoko toxické a žieravé palivo.

Šanca, že by trosky mohli zasiahnuť či ohroziť niekoho vo vyššie spomenutých oblastiach, sa však odhaduje na niekoľko miliónovkrát menšiu, než je výhra jackpotu v lotérii.

Astrofyzik Jonathan McDowell pre Guardian pripomenul, že v januári tohto roku trosky z podobne veľkého telesa dopadli v Peru. "Raz za každých niekoľko rokoch sa stane niečo podobné, no Tchien-kung 1 je veľká a hmotná, čiže treba na ňu dávať pozor."

Rýchlosť pádu sa mení

Stanica padá čoraz rýchlejšie. Kým v októbri minulého roka sa k Zemi približovala každý týždeň o 1,5 kilometra, teraz sa za týždeň priblížili o šesť kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti sa podobné udalosti už stali. V roku 1979 sa prvá americká vesmírna stanica Skylab zrútila do atmosféry, pričom niekoľko desiatok úlomkov prežilo vstup a dopadlo na západ Austrálie.

V marci 2001 zas do Tichého oceánu dopadli úlomky z ruskej vesmírnej stanice Mir, ktorá pri vstupe zhorela v atmosfére.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu